Správy

Úrady už od vás nemôžu pýtať výpis z registra trestov 

Úrady verejnej moci si od 1. januára musia vyhľadať výpis z registra trestov elektronicky z dostupných informačných systémov. Uviedol to vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši(Smer-SD) s tým, že je to ďalší krok v boji s byrokraciou v prospech občanov a podnikateľov. 

„Úrady štátnej a verejnej správy sa budú napájať na integračnú platformu so štátnymi údajmi a je možné využiť portál Oversi,“ povedal.

Podľa neho by mala byť v tejto súvislosti finančná úspora v objeme vyše 10 miliónov eur ročne. Zdôraznil, že prístup k výpisom z registra trestov bude mať iba zamestnanec poverený inštitúciou a takáto požiadavka bude evidovaná a archivovaná.


300.000 zaplatili občania

Vicepremiér Raši pripomenul, že v prvom antibyrokratickom balíčku bolo zrušené predkladanie výpisov zo živnostenského a obchodného registra a katastra nehnuteľností, v novembri 2018 k tomu pribudol výpis z katastrálnej mapy.

Register trestov vybavil v roku 2018 vyše 712.000 žiadostí o výpis, z čoho asi 300.000 výpisov zaplatili občania, informoval jeho riaditeľ Marián Kuna s tým, že cez portál Oversi budú vydávané len výpisy, čo si vyžiadalo zavedenie bezpečnostných opatrení v systéme.

Odpisy z registra trestov sú priamo riešené v rámci registra. Riaditeľ Kuna tiež uviedol, že komunikujú s Úradom na ochranu osobných údajov.

Ako v SBS

V súvislosti so súkromnými bezpečnostnými službami (SBS) Kuna  uviedol na otázku TASR, že v tomto prípade ide o odpis z registra trestov, ktorý si treba vyžiadať na integrovaných obslužných miestach.


Občan musí zadať aj SBS, do ktorej ide pracovať. „Register overuje existenciu SBS a až potom vydá odpis občanovi. Majiteľa SBS overuje príslušný policajný orgán,“ konštatoval riaditeľ Kuna.

Vicepremiér Raši avizoval, že v roku 2019 chcú odbremeniť občanov od predkladania potvrdení o návšteve školy, o daňových nedoplatkoch, o nedoplatkoch na zdravotnom a sociálnom poistení.

Môže vás zaujať:

40 000 úradníkov nemôže žiadať výpisy z obchodného a živnostenského registra, ani z katastraKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *