Šport

Úspech je beh na dlhú trať aj s „rodinou“

Je pravda, že v návale práce som zabudla na to, že nejaký víkend vôbec bol. Pripomínam si ho len mojou znetvorenou manikúrou a fotkami na facebooku. A vtedy sa  mi všetko vráti späť…

Cez víkend sme v našom hokejovom klube mali dobrovoľnú brigádu.  Brigádu, keď viete, čo chcete robiť, čo potrebujete, ale je toho toľko, že ani neviete odkiaľ začať. A tak sme postupne škrabali, penetrovali, maľovali,  šmirgľovali, natierali, zametali, drhli celosezónnu špinu a umývali okná,  možno aj po mnohých rokoch…  Robili sme to pre naše deti a tie vyššie vekové kategórie pre seba. No, čo Vám poviem, roboty ako na kostole…

Brigáda HK GLADIATORS Trnavafoto: HK GLADIATORS Trnava

Ale dali sme to. Nielen preto, že prišli celé rodiny a snažili sa pomáhať aj najmenší hráči, ale najmä preto, že prišli aj naši priatelia, ktorí s naším klubom ani nemajú nič spoločné.


Oni nás len majú radi a fandia nášmu nadšeniu. Priateľstvo je už raz také. Nezištné. Dokonca prišli medzi nás hráči, ktorí majú zapísaný ako materský klub ten náš, ale už roky hrajú niekde inde. Bolo to milé a prekvapujúce.

Aj preto ma potom mrzelo, že neprišli hráči a rodičia, ktorí by mohli ku klubu mať tuhší vzťah, keďže v ňom stále pôsobia. Škoda, ale ich. Lebo aj pri takejto dobrovoľnej brigáde mohli vidieť a pocítiť, čo je spolupatričnosť. Napríklad to, že si pomáhate, že deti vidia, že klub nie je len tričko, bunda, či dres s logom. Klub to sme my, ľudia.

foto:HK GLADIATORS Trnava

Často dostávam otázku, prečo bol súkromný hokejový projekt Svišť taký úspešný. A ja vždy odpovedám rovnako: lebo sme boli rodina. Nedá sa to nijako ináč vybudovať, len keď sme voči sebe úprimní, hoci aj kritickí, keď sa vieme pohádať, samozrejme v záujme zdokonalenia myšlienky a krokov, keď si pomáhame, keď sa vieme pochváliť a podporiť,  keď naše deti vidia ako konáme, lebo je prirodzené, že nás napodobňujú.

Viac ako 80% rodičov a detí, s ktorými sme umývali toalety a okná, po mene ani nepoznám. Snažím sa ich tváre a mená vryť si do pamäti. To sú totiž ľudia, ktorí položili základ našej hokejovej rodiny v „mojom“ novom klube. Aj tu chcem, aby sme fungovali na báze dôvery a úprimnosti. Je nás trojnásobne viac ako bolo na začiatku Svišťov, ale to je jedno, veď rodiny bývajú aj veľké.

Dnes už viem, že len ak vytvoríme komunitu a rodinné prostredie, môžeme fungovať a ísť za úspechom. Rovnako už viem, že ak sa vo veľkom hokeji objaví raz NÁŠ hráč, budeme na neho pyšní všetci rovnako.

foto: HK GLADIATORS Trnava

Cesta za úspechom je dlhá. Na jej konci môže byť skvelý hokejista, ale aj lekár, pekár, ekonóm, novinárka či vedec. Všetci budú mať jedno spoločné: veľkú hokejovú rodinu a partičku, s ktorou môžu kedykoľvek ísť na pivo, do kina, alebo na hokej.


Našim deťom budujeme sociálne prostredie, do života im prinášame ľudí, s ktorými môžu nájsť spoločnú reč: napríklad strieľať góly.  Ak pochopíme na Slovensku túto skutočnosť, hokeju prinavrátime miesto, ktoré tejto úžasnej hre patrí.

Športovými aktivitami v detstve a mladosti nevychovávame len profesionálnych športovcov, ale aj ľudí, ktorí majú disciplínu, návyky, morálku a trpezlivosť prinášať riešenia, hoci aj vo vede, alebo pri výrobnom páse. Šport nás učí byť spoločenskými, ale aj vnímavými, trpezlivými a tolerantnými. A takých zanietených a pokorných ľudí potrebuje náš hokej, ale aj naše Slovensko. Budúce slušné Slovensko.

Toto je moja vízia a môj cieľ. A aj môj pracovný nástroj. A v takejto spoločnosti chcem žiť. Takúto spoločnosť mám vysnívanú pre môjho syna.  Na štadióne i mimo neho. Túžim po tom, aby sa zo zahraničia začali vracať naše deti, aby sme im to, čo hľadajú v cudzine, našli DOMA.

foto: HK GLADIATORS Trnava

Túžim po tom, aby sme sa na trnavskom zimáku stali rodinou, ochotnou pre seba navzájom urobiť čokoľvek. Ak sa nám to podarí, vyhráme. A ostatným klubom nastavíme zrkadlo. A možno ich inšpirujeme.  Hoci nie sme hokejové mesto, ale môžeme to skúsiť, veď outsideri môžu len prekvapiť. 🙂

P.S. Už v júni sme začali spolupracovať s Hokejovou akadémiou Zdena Cígera. Na jeden klub veľa zmien, ale Zdeno a jeho hokejisti sú srdciari a oni sa k nám hodia. Lebo dnes, po víkendovej brigáde, už viem, že NAŠA rodina je pripravená na zmeny. Robíme to pre naše deti a pre hokej.

Môže vás zaujať:

Zdeno Cíger: „Do mňa kopte, mojich zverencov z toho vynechajte!!!“
Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *