Už by naozaj mohli začať niečo robiť

Dalit.sk/Minister dopravy Andrej Doležal (nom. Sme rodina) otestoval 29. júna 2020 autonómne vozidlo/foto: MDV SR

Tak to máme čierne na bielom priamo od Štatistického úradu. Tržby vo februári 2021 rástli len v priemysle, v ostatných odvetviach pretrvával pokles, najvýraznejší v stavebníctve. Februárové tržby v stavebníctve zaznamenali viac ako štvrtinový prepad (o 26 %), podobná úroveň bola naposledy zaznamenaná v októbri 2016. Jeho prepad sa prehĺbil, prekonal aj mieru poklesov v čase finančnej krízy z roku 2009. Štatistika je taká katastrofálna, že si ju všimli analytici už aj za hranicami.

Ak má niekto pocit, že sa ho to netýka, tak je podľa mňa na veľkom omyle, pretože stavebníctvo je mimoriadne dôležité pre ekonomiku a jeho stav často napovedá o budúcej ekonomickej kondícii štátu. V skratke, ako budeme ďalej žiť. Či budeme strádať alebo naopak.

Čísla, ktoré akoby na Slovensku nikoho ešte nezobudili zo zimného spánku, však ohúrili aj bankového analytika vo vysielaní ČT. Ten sa zamyslel čím to je. Priznal, že zima bola tuhá, čo stavebníctvu nepraje. Horšie však je, že upozornil na to, že Slovensko posledný viac ako rok zdržiava veľké infraštruktúrne projekty, ktoré sľubovala podporiť vláda. Ako laik som si to preložila, že by to v čase obrovského zadlženia budúcich generácií pre pandémiu mala vláda robiť úplne opačne. Alebo, že by možno stačilo, keby sa minister dopravy a výstavby rozpamätal na akej stoličke už viac ako rok sedí a prečo. Snáď si na to spomenie čo najskôr a dá pokyn, aby sa stavbári začali aspoň trochu v zemi aspoň hrabkať. Keď už pre nič iné, tak aspoň s podporou EÚ a jej fondov. Či?

Možno by sme už mohli zrýchliť aj čakanie na rôzne regulácie v rezidentných bytových programoch, ktoré robíme legislatívne tak pomaly, vlastne vôbec, že sa začínam obávať, či ten štátny bager vôbec do konca volebného obdobia stihnú aspoň naštartovať a zdvihnúť radlicu hore do vzduchu. Keď tak totiž sledujem okolité krajiny, pre záchranu ekonomiky nám nič iné ani neostane. Alebo aj nie. Neviem. Ale viem, že začínam mať z toho veľmi zlý pocit, že keď táto vláda nezačne konečne poriadne slúžiť ľuďom, aby „dobre bolo“ a tým napĺňať programové vyhlásenie a nenaučí sa s Covidom čo najskôr žiť, na jej diletantstvo doplatia dve ďalšie generácie.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)