„Už je to tak, že čo je ženské je akoby správnejšie. Ženské témy už mnohí preháňajú.“

Dalito.sk/ilustračné foto: Dalito.sk
DALITO -

Jiří Kastner patrí medzi rešpektovaných poradcov pre ľudské zdroje aj v Českej republike. Jeho pracovným mottom je pracovať tak, aby sa pre najlepších stal sprievodcom na ceste za úspechom v manažmente, obchode aj športe. Každému, kto chce na sebe naozaj tvrdo pracovať.

Patrí medzi tých odborníkov, ktorí sa neboja prejaviť svoj názor napriek tomu, že nemusí byť rovno s prúdom. Rovnako ako Dalito.sk Otvára témy, ktoré iní buď prehliadajú, alebo radšej neotvárajú, lebo nie sú „In“, či sú pre niekoho nepríjemným zrkadlom.

Ako hovorí rešpektovaný kouč a pedagóg, netreba za tým hľadať nič zlé, ak reaguje na otázky aj z oblasti psychológie manažmentu, riadenie projektov firiem, zakladania firiem aj podnikateľských zámerov alebo aj osobnej kariéry najmä vrcholových športovcov. Rád sa nad takými témami zamýšľa aj filozoficky. Veď sa pohybuje aj na akademickej pôjde a podľa neho je dôležité sa zaoberať aj všeobecnými otázkami a problémami. Zameriava sa na smerovanie osobných nastavení, teda aj prácu s hlavou a so psychikou.

Naposledy ho zaujala otázka, aké sú podľa neho dnes najväčšie témy, ktoré určujú smer spoločnosti. Vybral dve nastavenia, z ktorých dnes zverejňujeme prvý.

„Asi sa teraz dotknem významného percenta spoločnosti, mnohých aj pobúrim. Viem si to naozaj presne predstaviť aj koho, ale naozaj za tým nie je nič zlé. Je to iba odpoveď na to, čo si myslím, aký „mindset“ (nastavenie) je dnes v spoločnostiach bežný.

Myslím si, že to preháňame s názorom, že ženy sa majú podporovať. Je množstvo podpory ženám a rôznymi programami na ich podporu. Myslím si, ale, že to porovnávanie mužov a žien, ktoré vidíme dnes, napríklad aká je u koho sila, nie je správne. Veď ženy sú veľmi silné odjakživa. Veď v prírode je to jedna z najväčších síl, ktorú môžete stretnúť. Dokonca aj najnebezpečnejších.

Nikto z nás predsa nechce stretnúť rozzúrenú samicu s mláďatami. Jednoducho je v tom množstvo sily aj agresivity. Samozrejme, že ženy možno nemajú tú mužskú, výbušnú, dobyvačnú energiu , ale čo sa týka vytrvalosti, húževnatosti, čo sa týka sily emócií, tak práve tieto sily sú všetky na strane žien.

Môj názor je, že ženy sú dostatočne silné na čokoľvek. Na dnešný život  aj na čokoľvek. Jednoducho sú na to od prírody pripravené, lebo ony sú tie nositeľky života. To je ich hlavná sila.

No a my sme si to v spoločnosti nastavali nejako tak, že všetko čo je ženské tak je tak akoby správnejšie. Uvediem príklad. Stačí im napríklad na sociálnej sieti založiť skupinu Dievčatá na bicykli v meste, 20 dievčat vyštartuje na bicykloch po meste a už o tom píše Forbes, že to je pecka, že máme takéto skupiny. Pritom skúste založiť  skupinu Chlapci na bicykli, či to bude niekoho zaujímať.

Myslím si, že tieto ženské témy už mnohí preháňajú, napríklad som teraz v jednej serióznej televízii sledoval dva rozhovory. Boli tam dámy a bavili sa o svojom prirodzení, že majú skupinu na sieti, kde sa bavia o svojom prirodzení a dávajú mu mená a názvy, ktoré ja ani nepoznám. Neviem, že sa ženskému prirodzeniu hovorí tak, ako tomu hovorili oni. Máme svoje názvy, ktoré používame roky, s dovolením sa tie nové učiť nebudem. Celý rozhovor bol o tom, že ženy majú prijať svoje prirodzenie a je pre ne dôležité o tom hovoriť nahlas.

Som zvedavý, či z novinárskej vyváženosti a politickej korektnosti tam raz budú sedieť dvaja chlapi a hovoriť o svojich penisoch a aký majú k nim pekný vzťah, k svojim penisom. Na obrazovke budú dva veľké penisy a budú si hovoriť, že na to majú skupinu, kde si to fotia a získavajú k tom pekný vzťah, pretože naozaj, tie dievčatá to v televízii takto hovorili.

Jednoducho si myslím, že ženské témy sú už naozaj zbytočne preháňané až nafúknuté a už to trochu vyvoláva, a časom to aj vyvolá, efekt kyvadla, kedy sa to prepískne a spôsobí to nejaký výkyv, nejakú protireakciu a práve toto mi príde zbytočné.

Myslím si, že vyváženosť by bola fajn aj pri tejto téme, že chlapi potrebujú ženy, ženy potrebujú chlapov, každý niečo vieme a každý máme nejakú energiu a poďme sa dopĺňať. To by bolo kúzelné, ale ak je otázka, aký mindset určujú dnešnú spoločnosť, tak si myslím, že to je prehnaný názor, že ženy potrebujú podporu.

Veľmi rád ženám pomáham, som súčasťou rôznych mentoringových skupín, určených napríklad práve čisto ženám. Zároveň nepoznám mentoringovú skupinu, ktorá by bola určená iba mužom. Ale sú skupiny, ktoré sú určené čisto pre ženy a práve tie pozývajú medzi seba aj mužov. A veľmi si to vážim, že som medzi nimi aj ja. Stretávam sa tam však s názorom, že niektoré ženy nechcú muža mentora. Dokonca nechcú ani mňa. Príde mi taká mierne zahanbená informácia, že som veľmi mužský a že vyžaruje veľa mužskej energie.

Potom si hovorím, OK, ženy ženám, alebo teda ešte chlapi, ktorí sú pre ženy prijateľnejší, lebo majú menej mužskej energie… Tak si potom hovorím, kam to smeruje, to zoženštenie spoločnosti a aký to určite bude mať vplyv do budúcna.

A práve, to je ten mindset, ktorý dnes hýbe spoločnosťou a do budúcna bude spôsobovať rôzne efekty a len Boh vie aké. Myslím si, že keď si množstvo ľudí niečo nárokuje a dožaduje sa toho ako samozrejmosti, napríklad aj to, že to preháňajú so ženskými témami a zo žien vytvárame niekoho, koho treba stále podporovať a vynášať na piedestál, tak si myslím, že to tiež nebude mať dobrý koniec.

Pre mňa je dôležité iné nastavenie, že keď niečo chcem, musím si to zaslúžiť, že keď sa chcem presadiť, tiež by som si to mal zaslúžiť, či som muž alebo žena. Je to jednoducho o rozvoji, práci, disciplíne, ale aj o regenerácii, aby som dokázal mať dlhodobý výkon, nielen krátkodobý. No a na tom sa jednoducho musí makať.“

(Ak vás tento článok zaujal, jeho autorovi alebo redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)