Stĺpčeky

Už sa v tom strácam, kto je vlastne slušný

Keď som si deň po voľbách prečítala facebookový status istého denníka, že slušní volili Čaputovú, musela som si to prečítať ešte raz, či dobre vidím. Spýtala som sa nahlas, či tomu mám rozumieť tak, že kto ju nevolil je automaticky neslušný? Som presvedčená, že voči takémuto statusu by sa ohradila aj pani Čaputová, ktorá zaň ani nemohla.

Začala som hľadať v slovníkoch význam slova slušnosť. Mala som pocit, že nastal čas zistiť, čo to  vlastne znamená. Česká wikipédia v sociológii definuje slušnosť ako meradlo etických a morálnych požiadaviek a očakávaní  dobrého alebo správneho chovania. Slušnosť je vraj závislá od foriem vzťahov a spôsobu života v ľudskej spoločnosti. Čo to však konkrétne je, som sa nedočítala.  Vlastne všetky poučky končia pri sexuálnych deliktoch.

Chudáci mladí Za slušné Slovensko, a taký pekný názov si vymysleli. Až na to, že ja už pomaličky slová – slušný, slušná, slušné – vynechávam zo života a mením za normálny, normálna, normálne.


Hľadala som teda aspoň význam slova morálka, ktorým by som slušnosť vo svojom živote nahradila. Dosmiala som sa na portáli slovník.sk , kde je uvedené: morálka, -y, -lok žen. r. 1. pravidla, zásady pre vzťahy medzi ľuďmi, závislé od výrobných vzťahov,  súhrn mravných zásad, pravidiel, mravnosť: ľudská, komunistická, kapitalistická, vlčia m., náboženská m.;

Pri „komunistická“ ma smiech prešiel . Nádej mi dala seminárna práca v roku 2017: Čo je  morálne a čo nemorálne: „Hľadá sa na to odpoveď ťažko, keďže každý človek na tejto planéte je svojím spôsobom jedinečný nielen svojím správaním, ale aj konaním, pohľadom na to čo je dobré a čo zlé, ale aj celkovým vnímaním okolitého sveta. Čo môže byť pre jedného človeka nemorálne, pre iného človeka na opačnom konci sveta to môže byť až boj o holý život.“

Jedinečnosť, tolerantnosť, to by už aj ušlo… Alebo teda slovo „normálnosť“.

Lebo ja budem ďalej normálne zdraviť susedov, predavačky v obchode, dávať prednosť autom chodcom,  …  ale nebudem už sledovať predvolebnú kampaň.

Možno sa ešte predtým dohodneme na tom, že slušný je aspoň ten, kto nevraždí, nekradne, nepodvádza a rešpektuje názor človeka s týmito základnými hodnotami. Nechodím do kostola, chystám sa tam už 30 rokov, ale niečo je aj na tých 10 Božích prikázaniach.

Pre mňa je normálne nevraždiť, nekradnúť, nepodvádzať, voliť, brániť spravodlivosť, postaviť sa za slabších, pracovať od svitu do mrku, normálne mať vlastný názor,  a ak vládzem aj pomáhať. Normálne sa viem tak zabaviť, že mi ide ráno hlava prasknúť a normálne si niekedy aj z chuti poriadne z duše zanadávať. Som teda aká? Už sa v tom naozaj strácam…


Vytvorme koridor priatelia, pre toleranciu a normálnosť. (nemyslím tým pruh štátneho územia na území iného štátu, aj keď … to by nám možno na území rozvinutej demokracie pomohlo)

Pozn. redakcie: Ak ste našli v texte chybu alebo preklep, upozornite nás prosím na to na redakcia@dalito.sk. Ďakujeme.

Môže vás zaujať:

Cynizmus Za slušné Slovensko: „Kam mám doniesť ďalšiu bandasku?“Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *