Správy

V auguste klesla miera evidovanej nezamestnanosti na 6,54 %

Bratislava 20. septembra (TASR) – Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v auguste tohto roka úroveň 6,54 %. V porovnaní s júlom 2017, keď bola na úrovni 6,70 %, klesla o 0,16 percentuálneho bodu (p. b.). Medziročne sa znížila o 2,89 p. b. Informoval o tom dnes na tlačovej konferencii v Bratislave generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR Marián Valentovič.
Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol v ôsmom mesiaci tohto roka 178.253 osôb. „Medzimesačne klesol stav o 4501 osôb. Medziročne sa znížil o 78.018, čo je o 30,44 % osôb menej,“ vyčíslil Valentovič.
Miera evidovanej nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla v ôsmom mesiaci 7,70 %. Medzimesačne klesla o 0,21 p. b., medziročne sa znížila o 3,15 p. b.
„Stav celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahol v auguste 209.918 osôb. Medzimesačne sa znížil o 5577 osôb. Medziročne klesol stav o 84.803,“ vyčíslil šéf ÚPSVR.
V ôsmom mesiaci bol pokles miery evidovanej nezamestnanosti zaznamenaný vo všetkých krajoch, najvýraznejší bol v Prešovskom samosprávnom kraji.
Na okresnej úrovni sa nezamestnanosť znížila v 72 okresoch, v šiestich okresoch bol zaznamenaný nárast.
Ku koncu augusta tohto roka bolo na úradoch práce voľných 69.104 pracovných miest. Medzimesačne počet voľných miest vzrástol o 8045. Najviac voľných miest bolo v Bratislavskom kraji, najmenej ich bolo v Košickom kraji.

Podľa ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) na Slovensku pokračuje pozitívny trend v znižovaní nezamestnanosti. „Na Slovensku neustále pracuje viac zamestnancov. Eurostat hodnotí Slovensko z hľadiska medziročných poklesov ako jednu z najúspešnejších krajín celej eurozóny. Aj za minulý mesiac sa podarilo rapídne znížiť nezamestnanosť mladých do 25 rokov. Medziročný pokles bol o 5,5 %,“ vyčíslil Richter.
Rastie aj počet zamestnaných ľudí. „V Slovenskej republike nikdy v histórii nepracovalo toľko ľudí ako v súčasnosti. Riadnych zamestnancov bolo v auguste 1,92 milióna ľudí. Pracuje skoro o 80.000 ľudí viac ako v roku 2008,“ doplnil Richter s tým, že za minulý mesiac je pozitívom aj pokles dlhodobej nezamestnanosti. „Viac ako 20 rokov sa sledujú štatistiky vývoja nezamestnanosti. Na Slovensku sme nikdy neboli pod číslom 100.000 dlhodobo evidovaných nezamestnaných,“ uviedol Richter. Počet týchto ľudí klesol na 97.976 ľudí. „To už nie je výsledok len samotného vývoja ekonomiky, to sú konkrétne výsledky politík trhu práce, ktoré ponúkajú jednotlivé úrady práce, ale aj projektov,“ myslí si Richter.
Ubudli aj extrémne dlhodobo nezamestnaní, teda ľudia, ktorí sú v evidencii úradov práce viac ako štyri roky. „Ak sme pred dvomi rokmi evidovali 75.000 ľudí, v súčasnosti sme na čísle 47.000 ľudí. Som presvedčení, že v týchto trendoch budeme aj naďalej pokračovať,“ vyčíslil minister práce.Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *