Zdravie

V ČR výsledky na koronavírus do 24 hod, na Slovensku 48

Výsledky laboratórnych testov na nový koronavírus sú zatiaľ na Slovensku aj v Českej republike všetky negatívne.

Dalito.sk ešte včera oslovilo Ministerstvo zdravotníctva SR s otázkou, prečo na Slovensku na výsledky laboratórnych testov na nový koronavírus musí verejnosť aj odborníci čakať 48 hodín, keď v susednej Českej republike to v nemocnici na Bulovce vedia urobiť do 24 hodín.

Po našej urgencii dnes večer 17,05 hod na otázku reagovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Dáša Račková 17,57 hod.


„Časový horizont 48 hodín si stanovilo Referenčné laboratórium Svetovej
zdravotníckej organizácie v oblasti diagnostiky koronavírusov v Berlíne. Z
doterajšej skúsenosti možno konštatovať, že výsledky sme mali v porovnaní
s deklarovaným termínom skôr,“ uviedla. hovorkyňa ÚVZ SR.

Hygienici tak nezodpovedali základnú otázku, prečo vzorky SR posiela až do Berlína a nedokáže ich vyhodnotiť aj na území Slovenska. Hovorkyni sme poslali dodatočné otázky. Odpovede zverejníme po ich zaslaní do redakcie.  

  1. Česi, ktorí prijali pacientov podozrivých na koronavírus im zobrali vzorky a vyhodnotili ich do 24 hodín. Oznámila ČT24 a nejde o jediný prípad, ale všetky.  Na Slovensku zobrali vzorky a výsledky sľubujú do 48 hodín? Prečo?
  2. Prečo SR posiela vzorky do Berlína a ČR ich robí priamo v nemocnici na Bulovce? 
  3. Nie je to drahšie a zbytočne zdĺhavé?

O 18,23 hodine MZ SR zaslalo redakciám informáciu, ktorá už obsahuje aj fakt, že výsledky laboratórnych testov na nový koronavírus už robíme aj na Slovensku.

Výsledky laboratórnych testov na nový koronavírus pacientov hospitalizovaných v Banskej Bystrici sú negatívne.

„Dvaja Slováci, ktorí v noci z nedele na pondelok pricestovali z Číny do Prahy a následne boli transportovaní do Fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici, nemajú nový koronavírus. Výsledky laboratórnych testov ukázali, že ich vzorky sú negatívne,“ povedal Peter Pellegrini, predseda vlády SR poverený riadením ministerstva zdravotníctva.

Počnúc dnešným dňom sa zároveň robí laboratórna diagnostika už aj na Slovensku – a to  v Národnom referenčnom centre pre chrípku pri Úrade verejného zdravotníctva SR. Výsledky testov sú tak známe skôr, ako keď boli zasielané do laboratória v Nemecku.


„Aj vďaka tomu boli výsledky vzoriek dvoch spomínaných Slovákov známe v priebehu niekoľkých hodín,“ vysvetlil Ján Mikas, hlavný hygienik SR.

ÚVZ SR 4. 2. 2020 vysvetlil, prečo v úvode problematiky šírenia koronavírusu sa Slovensko muselo obracať na odborníkov v Nemecku a vzorky nevyšetrovalo doma, ako to od začiatku robili v Českej republike. Reakciu ÚVZ SR zverejňujeme v plnom znení.

„Národné referenčné centrum pre chrípku zriadené na Úrade verejného zdravotníctva SR od 3. februára 2020 vykonáva laboratórnu diagnostiku na nový koronavírus vo svojich priestoroch, pretože už má k dispozícii objednané diagnostiká. Do 3. februára nebolo možné nový koronavírus diagnostikovať v našich priestoroch z dôvodu absencie potrebných diagnostík. Do 3. februára sme laboratórne vzorky od osôb s podozrením na nový koronavírus zasielali do Virologického inštitútu na Charité univerzite medicíny v Berlíne. Ide o referenčné laboratórium Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v oblasti diagnostiky koronavírusov a okrem kvalifikovanosti rozhodovala v danom čase aj geografická blízkosť. S Virologickým inštitútom na Charité univerzite medicíny v Berlíne však budeme spolupracovať i naďalej. V prípade, že zachytíme nový koronavírus a vzorky budú pozitívne, zašleme ich do berlínskeho laboratória na konfirmáciu.,“ uviedla hovorkyňa ÚVZ SR Dáša Račková.

Od 3. 2. 2020 sa opätovne posilnili telefonické linky, kde sú odborníci k dispozícii na odpovedanie otázok verejnosti. K dvom číslam, fungujúcim od minulého týždňa, pribudli ďalšie. Na každom krajskom regionálnom úrade verejného zdravotníctva budú na nižšie uvedených telefónnych číslach odborníci k dispozícii.

Telefonické linky prístupné pre verejnosť:

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – 0917 222 682

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici – 0918 659 580


Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave – 0917 426 075

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre – 0948 495 915

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave – 0905 903 053

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne – 0911 763 203

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach – 0918 389 841

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove – 0911 908 823

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline – 0905 342 812Komentáre (1)

    Vaša reakcia

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *