V hlavnej úlohe knižnica a dve silné ženy

Knižnica na Piatej avenue je podmanivá óda na silu kníh, rodinné putá a krásu nájsť odvahu byť sama sebou. Príbeh o priateľstve, lojalite a odvahe vykročiť možno inou cestou, ak si myslíte, že nie ste na tej správnej…
Veľkolepé prostredie ikonickej knižnice v New Yorku ožíva naprieč generáciami, pretože dve ženy z rodu Lyonsovcov, zasiahnuté tajomstvom a tragédiou, bojujú o vlastnú identitu.

Fakt, že obe hľadajú vzácne zmiznuté knihy, ich núti stanoviť si jasný cieľ a žiť naplno.

Dve silné ženy…

V roku 1913 získal Laurin manžel pozíciu správcu v Newyorskej verejnej knižnici, kam sa celá rodina presťahovala. Laura je moderná žena, ktorá túži po ďalšom vzdelaní a spočiatku ju v tom podporuje aj jej manžel.

Keď sa pustí do štúdia novinárstva na Kolumbijskej univerzite, svet sa pred ňou otvorí. Priťahuje ju nová bohéma v Greenwich Village, kde objaví Heteroxy Club – radikálnu ženskú skupinu, ktorej členky nahlas prezentujú svoje názory na volebné právo, kontrolu pôrodnosti a práva žien. Aj Laura začne spochybňovať svoju úlohu manželky a matky.

Keď však niekto odcudzí z knižnice vzácne knihy a krádež ohrozí jej domov a inštitúciu, ktorú miluje, je nútená prehodnotiť svoje priority. Hoci pritom môže stratiť všetko.

Knižnica na Piatej avenue knihy nepožičiavala na doma, ako to robia obyčajné knižnice. Išlo o vedeckú knižnicu, kde zväzky ostávali vždy na mieste pod pozorným dohľadom knihovníkov. Cieľom bolo zabrániť stratám či poškodeniu zbierky, ale zároveň umožniť prístup verejnosti.

O osemdesiat rokov neskôr, v roku 1993, získa Laurina vnučka Sadie prácu snov, stane sa kurátorkou Newyorskej verejnej knižnice. Jej práca sa však zmení na nočnú moru, keď zo slávnej zbierky Berg začnú miznúť vzácne rukopisy, poznámky a knihy. Sadie sa obráti na súkromnú detektívnu kanceláriu, aby našla vinníka. Vyšetrovanie odhalí nečakané pravdy, ktoré vrhnú nové svetlo na najväčšiu tragédiu v histórii knižnice.

Knižnica na Piatej avenue

Knižnica na Piatej avenue je lahôdka pre všetkých bibliofilom, milovníkov kníh a čítania. Davisová vás prenesie do úchvatnej knižnice a predstaví vám knihovníkov, ktoré v nej odhodlane slúžia všetkým čitateľom.
Pútavý príbeh, ktorému nechýba historické pozadie, detektívne prvky, ale ani romantika vás nesklame. So zvedavosťou budete obracať stránky, aby ste postupne odhalili celé príbehy dvoch žien, ktoré delia desaťročia, no spája ich pokrvné puto.

Fiona Davis je najpredávanejšou autorkou historických románov odohrávajúcich sa v kultových budovách New Yorku. Kariéru tam začala ako herečka, pôsobila na Broadwayi, aj v regionálnom divadle. Po získaní magisterského titulu na Columbia Journalism School sa zamilovala do písania. Z redaktorky sa čoskoro stala novinárka na voľnej nohe a nakoniec sa rozhodla písať beletriu. Jej knihy preložili do viac ako desiatky jazykov.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

https://www.dalito.sk/obklopeny-neuspechmi-zmente-nezdary-na-uspech/