V Košiciach popularizujú dažďové záhrady

Dalito.sk/Pri dažďovej záhrade na SOŠT v Košiciach pribudla muralistická maľba, ktorá je súčasťou župnej dažďovej záhrady/foto: KSK
DALITO -

Na budove telocvične Strednej odbornej školy technickej v Košiciach pribudlo veľkoplošné muralistické dielo, ktoré zobrazuje kolobeh vody v prírode.

Košický samosprávny kraj sa snaží spopularizovať vodozádržné opatrenia a zvyšovať informovanosť verejnosti aj prostredníctvom street artu o potrebe zadržiavania dažďovej vody.

Najväčšie sucho za 500 rokov

Rok 2020 je podľa SHMÚ zatiaľ veľmi suchý. Podpriemerné množstvá zrážok napadli v apríli aj máji. Najviac ohrozeným podľa SHMÚ je východné Slovensko, ktoré nemá k dispozícií také zásoby podzemnej vody, ako napríklad západ územia alebo oblasť Žitného ostrova. Zmeny klímy sa podľa odborníkov prejavujú aj v oblasti poľnohospodárstva, v ktorom už majú problém s úrodnosťou plodín, ktorým sa na území Slovenska v minulosti prirodzene darilo. Upozornila na to aj spravodajská stanica TA3. odborníci už hovoria o 500 ročnom suchu.

„V minulom roku sme sa vďaka Programu obnovy krajiny Košického samosprávneho kraja pustili do budovania dažďových záhrad. Ukázalo sa, že tieto vodozádržné opatrenia nie sú finančne nákladné, no sú efektívne, nakoľko účelne zadržiavajú dažďovú vodu. Toto riešenie chceme ešte viac spopularizovať a priblížiť aj mladým ľuďom. Rozhodli sme sa preto pre street art, ktorý je mládeži blízky. Maľba poukazuje na prirodzený kolobeh vody v prírode a dopady zásahu človeka naň,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Autorom muralistického diela je košický výtvarník Martin Pavlov, ktorý sa street artu venuje viac ako desať rokov.

„Cieľom náučnej maľby je spestriť školu, motivovať verejnosť a originálnym spôsobom prispieť k informovanosti ľudí o potrebe zadržať vodu v krajine. Maľba poukazuje aj na prínos dažďových záhrad, ktoré Košický samosprávny kraj vybudoval minulý rok v areáloch vybraných stredných škôl,“ zdôraznil.

Muralistické dielo s názvom Je vymaľované  pribudlo na stene telocvične Strednej odbornej školy technickej, Kukučínova 23 v Košiciach.

Muralistické dielo je viditeľné pre každého okoloidúceho. Okrem maľby bola pri dažďovej záhrade osadená aj náučné tabuľa, vďaka ktorej majú študenti stále k dispozícií aj informácie o tomto vodozádržnom opatrení.

Košický samosprávny kraj v minulom roku vybudoval päť dažďových záhrad, okrem Strednej odbornej školy technickej v Košiciach pribudli aj na Obchodnej akadémii na Watsonovej ulici, na Strednej odbornej škole veterinárnej v Barci, na Strednej odbornej škole technickej v Michalovciach a na Technickej akadémii v Spišskej Novej Vsi.

https://www.dalito.sk/m-lapin-pride-hladomor-sucho-alebo-obrovske-povodne-a-kolaps-ekonomiky/