V Monaku nič nie je nemožné, ani umelé útesy

Dalito.sk/Monako na plaviacom sa výskum laboratóriu testuje umelé útesy na záchranu koralových ekosystémov v oceánoch, vrátane nového umelého ostrova/foto: Dalito.sk
REDAKCIA/TASR -

Monako patrí k najmenším štátom na svete, no v oblasti ochrany životného prostredia patrí k svetovej špičke. Jeho aktivity sú viditeľné najmä vďaka kniežaťu Albertovi II. Prostredníctvom svojej nadácie láka na spoluprácu vedcov z celého sveta. Monako sa tak stalo laboratóriom, kde sa napríklad testujú umelé útesy na záchranu umierajúceho koralového ekosystému vo svetových moriach. Uviedol to Phillippe Mondielli, vedecký riaditeľ Nadácie monackého kniežaťa Alberta II.  

„Naša práca v nadácii má tri hlavné piliere, klimatickú zmenu, biodiverzitu a vodu. Všetky tri sa vzájomne ovplyvňujú. Klimatická zmena má dosah na biodiverzitu či na život v oceánoch. Jeden z našich dôležitých projektov sa týka záchrany koralových útesov. Je to však len jeden z dôležitých nástrojov boja proti klimatickým zmenám, pretože, ak dokážete ochrániť koraly, pomáhate tým zároveň stovkám iných živočíšnych druhov,“ zdôraznil Mondielli.

Podľa 3D tlačiarne

Už niekoľko mesiacov v Monaku testujú umelé útesy, vytvorené na 3D tlačiarni, ktoré by mohli byť náhradou za odumierajúce koralové ekosystémy vo svetových moriach pre ich zvyšujúcu sa kyslosť a teplotu.

„V tomto smere sme prví na svete. Je to naša reakcia na odumieranie koralov vo svetových oceánoch. S ich zmiznutím vyhynú aj stovky druhov podmorských živočíchov, ktorí žijú v tomto ekosystéme. V Monaku skúmame, ako by tieto umelé útesy prijali ryby, či by boli reálnou náhradou za odumreté koraly. Monako je v tomto smere niečo ako prírodné laboratórium. Umelé útesy sme vytvorili ako výsledok spolupráce mnohých vedcov, ktorí ho vnímajú ako dôležitý experiment,“ vysvetlil Mondielli s tým, že experiment sa nateraz vyvíja úspešne.

Monako na plaviacom sa výskum laboratóriu testuje umelé útesy na záchranu koralových ekosystémov v oceánoch, vrátane nového umelého ostrova/foto: Dalito.sk

„Pozorujeme zvyšujúci sa počet rýb, ktoré žijú v nich a v okolí. Máme nateraz za sebou prvých šesť mesiacov pokusov, preto veríme, že výsledky budú ešte lepšie,“ doplnil Mondielli.

Počas posledného valného zhromaždenia OSN sa jej generálny tajomník Antonio Guterres vyjadril, že svetu hrozí nezadržateľná klimatická zmena. Podľa Mondielliho vedecké zistenia potvrdzujú tento názor a ľudstvo by sa malo odhodlať k ráznym činom.

„V roku 2015 v Paríži sme boli šťastní a usmiati, že sa nám podarilo dosiahnuť celosvetovú klimatickú dohodu. Prešli tri roky a úsmev nás prešiel, pretože reálny pokrok, ktorý sa dosiahol, je minimálny. Ciele sa nedarí napĺňať a to je sklamanie. Stratené tri roky znamenajú, že v súčasnosti je najvyšší čas niečo robiť proti zmene klímy, lebo chýba naozaj málo, aby sa stala nezvratnou. Nie je to však len úloha politikov, ale aj nás všetkých obyvateľov planéty,“ dodal Mondielli.

Môže vás zaujať:

Boli sme na mieste, kde havarovala kňažná Grace. 14. septembra zomrela