V Nórsku nestíhajú očkovať. Vakcínu chce viac ako 90% obyvateľov

Dalito.sk/Chodba v karanténnom hoteli v Nórsku/foto: Lucia Tomečková
DALITO -

V tejto škandinávskej krajine sa chce dať zaočkovať viac obyvateľov ako predpokladali. Prvé odhady hovorili o 74% záujme o očkovanie. Dnes je už viac ako 90%. Nórsko neočkuje s vakcínami AstraZeneca a zatiaľ pozastavili aj vakcináciu s Johnson & Johnson.

Z dôvodu veľkého záujmu o vakcínu proti koronavírusu tak bude prvá dávka v Nórsku ponúknutá všetkým záujemcom až v polovici augusta. Predtým Národný inštitút verejného zdravia (FHI) odhadoval, že to bude do konca júla. 

„Vidíme, že existuje oveľa vyšší záujem o očkovanie ako sme predpokladali najmä medzi staršími ľuďmi. To povedie k miernemu oneskoreniu, “uviedol zástupca FHI pre nórske média. Upozornil na to denní Norway Today. Odborníci z FHI odhadujú, že celá populácia nad 18 rokov by mohla v Nórsku dostať šancu na úplné očkovanie v priebehu septembra. Viac na Norway Today TU.

Nórsko je dodnes hermeticky uzatvorenou krajinou, ktorá boj s koronavírusom celkovo zvláda najlepšie, a do ktorej sa bez povinnej karantény nedostane dodnes  nikto. Do hotelovej musia ísť všetci, aj takí, ktorí boli zaočkovaní mimo Nórska, keďže to podľa miestnej vlády zatiaľ nevedia bez európskeho covid pasu overiť. Nespokojnosť s prísnymi pravidla je v krajine čoraz väčšia. Vláda pod tlakom verejnosti prijala pred dvoma dňami malú zmenu. Do domácej karantény môžu ísť najnovšie aspoň takí, ktorí boli zaočkovaní v Nórsku.  

(Ak vás tento článok zaujal, jeho autorovi alebo redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

https://www.dalito.sk/norska-vlada-ma-na-krku-medzinarodny-tim-pravnikov-zo-zenevy-za-karantenne-hotely-ktore-predviedlo-aj-slovensko/