Správy

V rozhorúčenom aute pred trstenskou nemocnicou zomrelo dieťa

V rozhorúčenom aute pred nemocnicou v Trstenej umrelo v pondelok malé dieťa. Informáciu pre TASR potvrdila žilinská krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová.

Podľa prvotných informácií nechala matka svoje 2,5 ročné dieťa zatvorené vo vozidle na parkovisku, zatiaľ čo išla do nemocnice na vyšetrenie. „Po návrate k autu ho ihneď zobrala do nemocnice, lebo nejavilo známky života. Dieťa, bohužiaľ, neprežilo,“ uviedla polícia na svojej oficiálnej facebookovej stránke. Jeho telesná teplota bola na hranici 46 stupňov. Polícia je momentálne na mieste udalosti a situáciu preveruje.

„Dieťa už bez známok života priniesli na stanicu záchrannej zdravotnej služby v Trstenej, ktorá sa nachádza v budove nemocnice. Prítomní záchranári začali dieťa okamžite oživovať. Žiaľ, napriek ich maximálnemu úsiliu sa ho nepodarilo zachrániť,“ povedala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová.


Polícia začala trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia maloletého dieťaťa.

Pondelkový prípad nie je prvým na Slovensku, pri ktorom dieťa odložené v rozhorúčenom aute zomrelo. V júli 2015 zabudol otec v aute v Nitre svoju dvojročnú dcéru Kristínku. Tá po krátkom čase zomrela na prehriatie organizmu a zlyhanie centrálneho nervového systému mozgu.

foto: dalito.sk

Policajti a hasiči zasahovali pri deťoch odložených v autách viackrát už aj v tomto roku. Napríklad vo februári nechal otec trojročné dieťa v uzamknutom aute v podzemnej garáži jedného z bratislavských obchodných centier. Plačúce a v autosedačke pripútané dieťa museli vyslobodiť policajti.

foto: pixabay.com-VladArtist

Záchranári varujú, že deti by nemali byť v aute samotné ani na chvíľu. „Detský organizmus sa prehrieva až päťkrát rýchlejšie ako u dospelého človeka. Pri horúčavách môže teplota v aute dosiahnuť aj 70 stupňov Celzia, pripomína doslova skleník a k zlyhaniu organizmu tak môže u dieťaťa dôjsť už po niekoľkých minútach,“ vysvetlila Krčová.

foto: pixabay.com – Jarmoluk

Prehriatie je rizikom pre deti a starých ľudí, v aute môže byť aj 80 stupňov 

Prehriatie organizmu je rizikom najmä pre deti a starých ľudí, ktorí majú zníženú vnímavosť na smäd. „Čo i len malá dehydratácia môže u detí vyústiť do vážnych komplikácií a spôsobiť multiorgánové zlyhanie, napríklad obličiek či iných životne dôležitých orgánov,“ povedala pre TASR Adriana Kilianová, medicínska riaditeľka Falck Záchranná.


Upozornila, že si treba uvedomiť, že dieťa nie je zmenšený dospelý. „Deti majú menšie telo, ale relatívne väčší telesný povrch, preto sa viac potia a straty tekutín majú vyššie ako dospelý. A teda horšie znášajú vysoké teploty. Dôležitá je prevencia, t.j. nevystavovať svoje telo vysokým teplotám, najmä počas obeda,“ upozornila odborníčka.

Vysvetlila, že ak je telo vystavené vysokým teplotám, vysiela rôzne signály. „Človek je obvykle malátny, sčervenie mu tvár, začne sa potiť, aby sa krv prúdiaca do mozgu ochladila. Postupne dochádza k zlyhávaniu základných životných funkcií. Pokiaľ sa organizmus ihneď neschladí, hrozí celkový kolaps. V tom najhoršom prípade môže nastúpiť opuch mozgu a smrť,“ priblížila.

foto: pixabay.com – The Digital Artist

Každý organizmus reaguje podľa jej slov inak na rôzne teploty. V zásade sa však teplota nad 30 stupňov považuje za vysokú. „Auto, na ktoré svieti slnko, môže dosiahnuť teplotu až 80 stupňov a viac, čo sa už blíži teplotám v saunách, a to za veľmi krátky čas,“ zdôraznila.

Pri podozrení na úpal, ktorého sprievodnými znakmi sú vysoká teplota, bolesti hlavy, zvracanie, malátnosť alebo únava, je prvou pomocou presunúť sa do tieňa. „Dôležité je pomalé zníženie telesnej teploty vlažnou sprchou alebo studenými zábalmi. Podanie liekov nie je potrebné. Pokiaľ sme si nie istí, že je človek v poriadku, je nutné volať rýchlu pomoc,“ zhrnula odborníčka.

Môže vás zaujať:

Pozor na slnko! Teraz je veľmi nebezpečnéKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *