Spektrum

V starej hale našli filmový materiál z politických procesov

Predpoklady o existencii filmových materiálov z procesu s niekdajším prominentným predstaviteľom štátostrany Rudolfom Slánskym z roku 1952 sa ukázali ako opodstatnené.

Desiatky kilometrov filmového materiálu z tejto temnej kapitoly novodobých československých dejín objavil insolvenčný správca vo výrobnej hale zbankrotovanej továrne v Stredočeskom kraji.  Informovali o tom viaceré české médiá.

Materiál, ktorý sa ukrýval v 14 kovových a šiestich drevených debnách, si v polovici marca informatívne pozreli a fotograficky zdokumentovali historik Petr Blažek a filmár Martin Vadas. Vo štvrtok by ho mali detailnejšie predstaviť na tlačovej konferencii.


Po desaťročia sa v niekdajšom Československu a jeho nástupníckych štátoch špekulovalo na odbornej úrovni o možnosti existencie materiálov z politických procesov z obdobia stalinizmu.

Viacerí zainteresovaní tušili, že by mohli byť kdesi ukryté. V spomínanej továrni sa ocitli zrejme už krátko po spoločenských zmenách z novembra 1989 a zostali tam nepovšimnuté viac ako 28 rokov.

Český Národný filmový ústav si medzičasom prevzal materiály a postaral sa o ich bezpečné uloženie.


Jeho archivári začnú čoskoro s posudzovaním a triedením objaveného, po ktorom by malo nasledovať nielen jeho zabezpečenie, ale aj sprístupnenie.

Môže vás zaujať:

Milada nie je len dráma. Dr. Horáková je memento neslobodyKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *