Správy

Vakcína proti koronavírusu účinkuje na myšiach. Vedci žiadajú testovanie na ľuďoch

Vedci z Pittsburghu už dotestovali možnú novú vakcínu proti vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Upozornil na to spravodajská web ČT24. Doteraz testovaná vakcína totiž vytvorila množstvo protilátok, ktoré účinkovali proti koronavírusom, ktoré teraz ohrozujú celý svet. Protilátok je podľa vedcov dosť na to, aby vírus neutralizovali.

O vedeckých výsledkoch informoval odborný časopis EBioMedicine.

Vedci sa opierali o predchádzajúce koronavírusové epidémie.


„Mali sme skúsenosti so SARS z roku 2003 a MERS v roku 2014. Tieto dva vírusy, ktoré sú novému veľmi príbuzné nás naučili, že v imunite proti vírusu je dôležitý jeden konkrétny proteín – takzvaný S (Spike) proteín,“ uviedol spoluautor výskumu Andrea Gambotto.

Dodal, že to ukazuje to, ako je dôležité, aby výskum vakcín bol financovaný. Nikdy totiž podľa neho nevieme, kedy sa objaví ďalšia pandémia.

Vakcína by mala byť podobná tej, akú poznáme pri očkovaní proti chrípke.

Pretože od začiatku výskumu ubehol príliš krátky čas nie je stále jasné, koľko vydrží imunitná odozva organizmu na očkovanie. Vedci podľa ČT24 ale predpokladajú, že u ľudí by to mohlo byť najmenej jeden rok.

Vedci teraz o povolenie, testovať vakcínu aj na ľuďoch, požiadajú americké úrady. Ak všetko dobre pôjde, testovanie by sa mohlo začať už o pár mesiacov.

„Normálne by to trvalo najmenej rok a možno ešte dlhšie,“ uviedli vedci. Upozornili však, že aktuálna situácie je iná,“ uviedol web ČT24.


Viac informácii o možnej novej vakcíne proti COVID-19 nájdete TU.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *