Zdravie

WHO varuje, osýpky stúpli o 50%, v Košiciach nový prípad, v pozore aj Praha

Pribúdanie osýpok v Košickom kraji pokračuje.  Od začiatku roka tam bolo k 19. februáru hlásených 72 ochorení, z toho 61 v okrese Trebišov, sedem v Košiciach a okolí, štyri prípady zaznamenali v Michalovskom okrese.  Informovala o tom Jozefína Kaššová z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Uviedla, že v okrese Trebišov pokračuje epidemický výskyt z vlaňajška. „Od 12. septembra 2018 do 14. februára bolo hlásených 149 prípadov ochorenia na osýpky, z toho 125 bolo laboratórne potvrdených a 24 pravdepodobných. Z celkového počtu bolo 91 percent ochorení u osôb žijúcich v podmienkam s nízkym hygienickým štandardom,“ priblížila. Podľa jej ďalších slov v ohniskách nákazy zabezpečili príslušné protiepidemické opatrenia. Najviac ochorení evidovali v mestách Trebišov a Sečovce. „Okrem epidemického výskytu bolo v okrese Trebišov zaznamenaných sedem sporadických prípadov osýpok,“ doplnila.

Čo sa týka Košíc a okolia, kde zaznamenali sedem laboratórne potvrdených prípadov ochorenia na osýpky, tie evidovali u neočkovaných pacientov, pričom v jednom prípade išlo o profesionálnu nákazu.


V okrese Michalovce boli hlásené v tomto roku osýpky v Horovciach a Pavlovciach nad Uhom. Počas minuloročnej epidémie, ktorá tam trvala približne štyri mesiace, evidovali 428 prípadov osýpok v okrese Michalovce a 19 prípadov v susednom okrese Sobrance.

V českej metropole Praha výrazne rastie počet prípadov osýpok. Od začiatku roka tam bolo potvrdených už 65 prípadov, z toho 14 za minulý týždeň, uviedol v stredu server Novinky.cz. 

Zatiaľ čo v rokoch 2016 a 2017 zaznamenali hygienici v Prahe len tri prípady osýpok, vlani ich počet stúpol na 103. O náraste počtu prípadov od začiatku roka 2019 informovala Hygienická stanica hlavného mesta Prahy.

Pre výskyt tohto vírusového infekčného ochorenia museli byť nedávno mimoriadne zaočkovaní zdravotníci z pražskej Fakultnej nemocnice v Motole. V Poslaneckej snemovni Parlamentu ČR z rovnakého dôvodu uzavreli jednu z reštaurácii.

Počet prípadov osýpok sa v Európe v roku 2018 viac ako strojnásobil a za tento nárast môže prevažne Ukrajina. Európsky región zaznamenal vlani 83.000 prípadov osýpok, z toho 54.000 na Ukrajine.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala, že úsilie zastaviť šírenie osýpok „upadá“ a počet prípadov ochorenia na celom svete stúpol vlani približne o 50 percent.


Posledná aktuálna správa z 18. 2. 2019 je z Filipín. Už 136 obetí na životoch a 8400 nakazených si tu vyžiadala epidémia osýpok. Predpokladá sa, že je čiastočne spôsobená strachom z očkovania.

Z predbežných údajov WHO vyplýva, že na celosvetovej úrovni nastáva znepokojujúci trend zvyšovania počtu prípadov osýpok, a to aj vo vyspelých štátoch, kde je rozsah očkovania historicky na veľmi dobrej úrovni.

„Podľa našich údajov nastal v počte prípadov osýpok výrazný nárast. Vidíme to vo všetkých regiónoch,“ uviedla novinárom v Ženeve Katherine O’Brienová, riaditeľka WHO pre imunizáciu a vakcíny, ktorú citovala aj tlačová agentúra AFP.

„Zaznamenávame epidémie, ktoré sa predlžujú, majú veľký rozsah a silnejú,“ povedala. „Nie je to izolovaný problém,“ zdôraznila.

O’Brienová upozornila, že hlásených je necelých desať percent skutočného počtu prípadov osýpok.

„Takže keď vidíme 50-percentné zvýšenie nahlásených prípadov, vieme, že ideme zlým smerom,“ uviedla a doplnila, že skutočný, pravdivý počet infekcií je „v miliónoch“.

Zdroj: Prezentácia MŠ, TK 8.11.2018, podporená Sanofi-aventis Pharma Slovakia

136.000 ľudských životov


Krajiny majú Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) do apríla nahlásiť prípady osýpok zaznamenané v roku 2018.

Avšak WHO informovala, že údaje, ktoré zatiaľ dostala, poukazujú na to, že už bolo nahlásených okolo 229.000 prípadov – v porovnaní so 170.000 prípadmi v roku 2017.

Vlani si osýpky vyžiadali približne 136.000 ľudských životov po celom svete, ako ukazujú predbežné údaje WHO.

Osýpky sú vysoko nákazlivá choroba, ktorá môže spôsobiť silné hnačky, zápal pľúc a stratu zraku a v niektorých prípadoch môže byť smrteľná. Podľa WHO je stále „významnou príčinou úmrtia u malých detí“. Je to frustrujúce, lebo chorobe možno ľahko zabrániť dvoma dávkami „bezpečnej a účinnej“ očkovacej látky, ktorá sa používa od 60. rokov 20. storočia, uviedla WHO.

Až do roku 2016 počet prípadov osýpok plynulo klesal, ale od roku 2017 prudko stúpa, ako vyhlásila Katrina Kretsingerová, ktorá vedie imunizačný program WHO.

„Je niekoľko epidémií… ktoré spôsobujú tento prudký nárast,“ povedala novinárom a spomenula závažné epidémie na Ukrajine, Madagaskare, v Konžskej demokratickej republike (KDR), Čade a Sierre Leone.

Zdroj: Prezentácia MŠ, TK 8.11.2018, podporená Sanofi-aventis Pharma Slovakia

Prinajmenšom 922 životov si už na Madagaskare vyžiadala epidémia osýpok, ktorá tam vypukla v septembri. Obeťami tohto nákazlivého vírusového ochorenia sa stali prevažne deti, informovala v piatok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).


Problémom je nedostatočný prístup k očkovacej látke v chudobnejších krajinách, v skupinách ľudí na okraji spoločnosti a v štátoch, kde je vojnový konflikt.

Pokrok upadá 

V Európe a ďalších bohatých oblastiach sveta medzitým experti pripísali vinu za problém sčasti samoľúbosti a dezinformáciám o vakcíne.

Nový výskyt choroby v niektorých krajinách sa dáva do súvislosti s lekársky nepodloženými tvrdeniami, že vakcína spôsobuje autizmus, ktoré šíria aj na sociálnych sieťach členovia takzvaného „protivakcínového“ hnutia. „Pokrok, ktorý sme dosiahli, upadá,“ vyhlásila O’Brienová.

Zdroj: prezentácia ZK

ÚVZ SR eviduje od januára 67 prípadov osýpok 

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR  eviduje na Slovensku od januára tohto roka do 14. februára celkovo 67 prípadov osýpok. Ich výskyt zaznamenal v Košickom kraji a Bratislavskom kraji. ÚVZ o tom informuje na svojej webovej stránke.

„V okrese Trebišov je v uvedenom období hlásených 57 prípadov ochorení. Epidémia osýpok tam pretrváva od septembra 2018, prípady tam začali pribúdať vzhľadom na prirodzenú migráciu obyvateľstva. Celkovo na osýpky od septembra 2018 do 14. februára 2019 ochorelo 149 osôb,“ spresnil ÚVZ s tým, že najviac ochorení zaznamenali epidemiológovia v mestách Trebišov a Sečovce.

Veľká časť ochorení sa podľa úradu vyskytuje u detí, ktoré ešte vzhľadom na vek nemohli byť očkované. „Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Trebišove nepretržite vykonáva epidemiologické vyšetrovanie, nariadené sú protiepidemické opatrenia,“ uvádza ÚVZ, ktorý v tejto súvislosti odporúča verejnosti sledovať stránku www.ruvztv.sk.

V okrese Michalovce, v ktorom minulý rok približne štyri mesiace prebiehala epidémia osýpok, zaregistrovali epidemiológovia od začiatku tohto roka štyri prípady ochorenia. „Tie sú v epidemiologickej súvislosti s výskytom osýpok v meste Sečovce v okrese Trebišov. Protiepidemické opatrenia sú zabezpečené,“ uviedol ÚVZ. Počas minuloročnej epidémie osýpok zaznamenal RÚVZ v Michalovciach 428 prípadov v okrese Michalovce a 19 prípadov v okrese Sobrance.

Celkovo päť prípadov osýpok zaznamenali epidemiológovia tento rok v okresoch Košice IV a Košice II. Ochorenie sa vyskytuje u nezaočkovaných detí. Epidemiológovia v súčasnosti vykonávajú epidemiologické vyšetrovanie, protiepidemické opatrenia sa zabezpečujú v spolupráci so zainteresovanými zložkami.

Zdroj: prezentácia ZK

V Bratislave v januári tohto roka zaznamenali osýpky v jednom prípade u štátneho príslušníka z Ukrajiny. „Protiepidemické opatrenia boli zabezpečené, v súčasnosti RÚVZ so sídlom v Bratislave neeviduje žiaden nový prípad,“ doplnil ÚVZ, ktorý spolu s regionálnymi úradmi venuje surveillance osýpok zvýšenú pozornosť.

„Epidemiologickú situáciu vo výskyte osýpok na Slovensku monitorujeme, v prípade zmeny v epidemiologickej situácii bezodkladne prijímame všetky potrebné protiepidemické opatrenia na zabránenie šíreniu tohto infekčného ochorenia,“ uzavrel ÚVZ.

Odborníčka „nechápe“

Očkovanie, ktoré je len odporúčané, nemá na Slovensku viac ako desať percent ľudí, hovorí prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti (SEVS) Slovenskej lekárskej spoločnosti Zuzana Krištúfková. Aj zaočkovanosť proti chorobám, pri ktorých je očkovanie povinné, podľa nej klesá, stále však dosahuje okolo 95 percent.

„Počúvame, že generácia mladých ľudí viac dbá na svoje zdravie. Behajú, cvičia a zdravo sa stravujú, ide však najmä o skupinu tých vzdelanejších ľudí. Iní nám možno ani celkom nerozumejú, keď rozprávame o prevencii,“ myslí si prezidentka SEVS.

Zdroj: Prezentácia MŠ, TK 8.11.2018, podporená Sanofi-aventis Pharma Slovakia

Ak si chce Slovensko udržať uspokojivú úroveň zaočkovanosti, podľa nej sa nevyhne sankčným opatreniam, musí ich však vhodne zvoliť.

Problémom sú tiež medzery vo vzdelávaní zdravotníckych pracovníkov. Podľa Krištúfkovej SEVS spolu s ďalšími organizáciami pracuje na tom, aby sa situácia postupne zmenila. „Najmä starších lekárov a zdravotníckych pracovníkov je ťažšie preškoliť, no aj na Slovensku máme lekárov, ktorí očkujú aj tehotné ženy a chronicky chorých, pozývajú na očkovanie esemeskami, mailami alebo telefonicky. To sa odzrkadľuje na zaočkovanosti a následne aj na chorobnosti,“ priblížila.

„Za minulú sezónu evidujeme 13 úmrtí spôsobených vírusom chrípky,“ tvrdí Krištúfková. To je podľa nej len špička ľadovca, lebo podľa štúdie úmrtnosti v čase chrípkovej epidémie na Slovensku zomrie ročne 800 ľudí na problém spôsobený chrípkou alebo v súvislosti s chrípkou. „Môže sa stať, že pacient srdciar prekoná chrípku, potom dostane infarkt a zomrie. Nie je však dokázené, že spúšťačom bola chrípka, a tak sa spoločnosť stále tvári, že chrípka nie je choroba,“ povedala epidemiologička.

Zdroj: prezentácia ZK

Kriticky hovorí aj o ľuďoch, ktorí odmietajú očkovanie. „Dnes ľudia často naletia rôznym internetovým manipulátorom. Niektorí stále veria, že očkovanie proti osýpkam spôsobuje autizmus, hoci seriózne štúdie to veľakrát vyvrátili,“ skonštatovala. Je rada, že na internete sa už šíria aj výzvy, aby sa ľudia správali zodpovedne a dali sa očkovať. „No žiaľ, máme aj prípady ochorení a ťažkých poškodení zdravia u detí, ktorých rodičia odmietli zaočkovať,“ povedala Krištúfková.

Zdroj: Prezentácia MŠ, TK 8.11.2018, podporená Sanofi-aventis Pharma Slovakia

 

Pripúšťa, že očkovanie ako zdravotnícky výkon môže mať aj nežiaduce účinky. Určite však nie sú také časté, ako sa objavujú na internete.

„Nikto po očkovaní u nás nezomrel, ale na infekčné ochorenia zomrelo veľa ľudí,“ hovorí Krištúfková.

Niektoré štáty prijali v zákone opatrenie, že štát odškodňuje deti alebo rodičov detí, ktoré mali po očkovaní zdravotné následky. To by však bolo možné len pri stanovení presných pravidiel.

„Aj kolegovia v Česku hovoria, že niečo podobné pripravujú, ale vraj to vôbec nie je jednoduché. Tých prípadov je naozaj veľmi málo, žiaľ, niekedy sa vyskytnú náhodné časové súvislosti a rodičia potom tvrdia, že zdravotný problém vznikol po očkovaní,“ uzavrela.

Zdroj: Prezentácia MŠ, TK 8.11.2018, podporená Sanofi-aventis Pharma Slovakia

Chronológia prípadov osýpok na Slovensku 

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR eviduje na Slovensku od januára tohto roka do 14. februára celkovo 67 prípadov osýpok. Ich výskyt zaznamenal v Košickom kraji a Bratislavskom kraji.

Výberovú chronológiu prípadov osýpok na Slovensku od roku 2015 doteraz.

13. februára 2019:  Pre vírusové infekčné ochorenie osýpok bolo v Detskej fakultnej nemocnici (DFN) v Košiciach hospitalizovaných päť pacientov. Potvrdil to medicínsky riaditeľ nemocnice Igor Jenčo.

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) od začiatku roka evidoval spolu 66 prípadov výskytu osýpok v okresoch Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice I, Košice II a Košice III.

31. decembra 2018: Počet chorých na osýpky v okrese Trebišov 26. – 28. decembra vzrástol. Hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková uviedla, že v tých dňoch zaevidovali 12 nových prípadov ochorení.

Celkovo od septembra, keď začali prípady ochorení na osýpky v okrese Trebišov výraznejšie pribúdať, do 28. decembra ochorelo 105 osôb. Veľká časť ochorení sa vyskytla u detí do 15 mesiacov, ktoré ešte nemohli byť pre svoj vek očkované.

15. decembra 2018: Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Nitre bol 14. decembra informovaný o suspektnom prípade osýpok u tehotnej ženy z okresu Šaľa, ktorá pricestovala z Vietnamu. Epidemiológovia z RÚVZ Nitra okamžite zabezpečili v ohniskách nákazy všetky potrebné protiepidemické opatrenia na zabránenie šíreniu osýpok. Osoba bola hospitalizovaná na Infekčnej klinike v Nitre.

V Nitrianskom kraji evidovali (k 15. 12.) desať prípadov osýpok v okresoch Nitra, Šaľa, Nové Zámky a Topoľčany.

16. novembra 2018: Jedným z pacientov, ktorých hospitalizovali s osýpkami na infekčnom oddelení nitrianskej nemocnice, bol 17-ročný občan Ukrajiny, ktorý prišiel na návštevu rodiny do Nových Zámkov. Druhý laboratórne potvrdený prípad osýpok bol zaznamenaný v prípade 11-mesačného dieťaťa z okresu Šaľa. Dieťa pre nízky vek nebolo očkované. Prvé príznaky choroby sa u neho objavili 9. novembra potom, ako navštívilo Turecko. Ako informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas 17-ročný Ukrajinec po hospitalizácii odišiel do domácej liečby.

15. novembra 2018: V okrese Trebišov sa zvýšil počet ochorení na osýpky. Od začiatku septembra k 15. novembru tam ÚVZ SR evidoval 40 prípadov.

Najviac ochorení ÚVZ zaznamenal v meste Sečovce (16) a v obci Parchovany (11). Sedem prípadov evidovali v Trebišove, tri v obci Hrčeľ a po jednom v Kravanoch, Plechoticiach a Malých Ozorovciach.

06. novembra 2018: V okrese Trebišov sa zvýšil počet ochorení na osýpky, ÚVZ mal hlásených 33 prípadov. K nárastu počtu ochorení v okrese došlo od septembra. Ochorenia sa týkali najmä osôb žijúcich v nedostatočných hygienických podmienkach. Celkovo v tom roku bolo v Trebišovskom okrese hlásených 37 ochorení na osýpky.

  31. mája 2018: V obci Drahňov v okrese Michalovce pokračoval epidemický výskyt osýpok. Hlavný hygienik SR Ján Mikas potvrdil, že 29. mája laboratórne potvrdili dva nové prípady osýpok v Michalovskom okrese.

 28. mája 2018: ÚVZ SR evidoval v okrese Michalovce štyri prípady osýpok. Išlo o osoby vo veku 12 až 19 rokov, ktoré neboli proti tomuto ochoreniu očkované. Ján Mikas v Bratislave informoval, že prípady zaznamenali od 7. do 24. mája. Tri z nich boli importované z Veľkej Británie, jedno ochorenie bolo v epidemiologickej súvislosti s importovanými prípadmi.

  23. mája 2018: ÚVZ SR evidoval v tomto roku dva nové prípady osýpok u Slovákov, ktorí pracovali v Rakúsku. Išlo o 40-ročnú ženu a 46-ročného muža z Bratislavského kraja. Ján Mikas upozornil, že podľa vtedy poslednej kontroly v Bratislavskom kraji klesla zaočkovanosť proti osýpkam pod hranicu 95 percent.

08. januára 2018: V Bratislavskom kraji (BSK) vzrástol počet pacientov s osýpkami, Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave zaregistroval šieste ochorenie. Prípad bol zaznamenaný u 55-ročného muža z okresu Bratislava III a nahlásený z Kliniky infektológie a geografickej medicíny (KIGM) v Bratislave 2. januára, informoval RÚVZ.

 06. januára 2018: V BSK stúpol v decembri 2017 počet pacientov s osýpkami, RÚVZ v Bratislave zaznamenal pred Vianocami piate ochorenie. Posledný prípad bol zaznamenaný u 45-ročnej ženy, ktorá bola hospitalizovaná na Klinike infektológie a geografickej medicíny v Bratislave dňa 21. decembra 2017, informoval RÚVZ.

22. decembra 2017: V Bratislave potvrdili štvrtý prípad osýpok. Štyridsaťjedenročná žena ležala v nemocnici na Kramároch. V ten mesiac sa osýpkami nakazili aj dvaja muži (39 a 35 rokov) a žena (43 rokov) z Bratislavy.

 20. decembra 2017: V Bratislave potvrdili ďalší prípad osýpok. Išlo o tretieho pacienta v hlavnom meste. Informovala o tom UNB a bratislavskí regionálni hygienici. Nakazenou bola 43-ročná žena, v prvých dvoch prípadov šlo o mužov.

14. decembra 2017: Dvaja muži (39 a 35) nakazení osýpkami pracovali v rovnakej spoločnosti sídliacej v Bratislave. Vzájomne sa preto mohli nakaziť v priestoroch budovy, pripustili hygienici. Tí vo firme vykonali štátny zdravotný dozor. Dvaja nakazení muži boli hospitalizovaní v nemocnici na Kramároch.

 08. decembra 2017: Na Kramároch ležal pacient s osýpkami. Muža (39) hospitalizovali 05.12.2017. V Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) bol prijatý pacient v klinickom stave zodpovedajúcom vírusovému ochoreniu morbil.

 25. apríla 2017: Zdravotné poisťovne reagovali na hrozbu importovania osýpok na Slovensko. Povinné očkovanie proti tomuto ochoreniu uhradia rizikovým skupinám aj mimo platného očkovacieho kalendára a bez ich predchádzajúceho súhlasu, čo nie je bežný postup.

 24. apríla 2017: Hygienici potvrdili na Slovensku importovaný prípad osýpok. Išlo o muža (25) s trvalým pobytom v Taliansku. Jeho ochorenie malo ľahký priebeh, proti osýpkam očkovaný nebol. Nahlásila ho Klinika infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

 25. marca 2017: Zaočkovanosť pri všetkých druhoch povinného očkovania prekračovala na Slovensku potrebných 95 percent na zabezpečenie kolektívnej imunity, výnimkou bolo očkovanie proti osýpkam, ružienke a mumpsu (MMR). Nižšia zaočkovanosť sa týkala detí narodených v roku 2014.

 06. marca 2017: Na Slovensku v tomto roku nenahlásili domáce ani importované ochorenie na osýpky. Posledný importovaný prípad osýpok sa na Slovensku zaznamenal v roku 2012. Proti osýpkam bolo podľa ÚVZ SR zaočkovaných potrebných, vyše 95 percent detskej populácie. Výnimkou bol ročník 2014, kde celoslovenská zaočkovanosť dosiahla 94,5 %. Posledné domáce ochorenia sa u občanov SR vyskytli v roku 1998.

12. marca 2016: Aj v roku 2015 odmietli povinné očkovanie svojich detí stovky rodičov. V roku 2015 bolo v SR evidovaných 623 kompletných odmietnutí povinného očkovania. Čiastočné odmietnutie, len proti niektorým ochoreniam, bolo zaznamenané v 1131 prípadoch.

03. mája 2015: Lekári upozornili, že zaočkovanosť proti osýpkam, ružienke a mumpsu klesla na Slovensku na rizikovú úroveň.

Môže vás zaujať:

Zuzana Krištúfková: „Aby sa vás raz choré dieťa nespýtalo, prečo ste ma nedali zaočkovať, keď ste vedeli o tejto možnosti predísť ochoreniu?“

 Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *