Vážení ochrancovia planéty, mäso jesť budem a aj lietať lietadlom

Dalito.sk/foto: pixabay.com - Susan lu4esm

Mať na svete Grétu a počuť ju je fajn. Je to správne pre politikov, obrovské korporácie, firmy a závody, ktoré pre zisk urobia čokoľvek do posledného dychu našej planéty. Prekáža mi ale tlak ochranárov na bežných ľudí, ktorí to so vzťahom k prírode myslia vážne už dlhé roky a zrazu, ani neviem kedy, aj oni majú mať výčitky.

Často počuť, že za všetkým je konzum, že máme z neho ubrať. Neviem sa však ubrániť tomu, že si čoraz častejšie zamieňame konzum s progresiou vedy, výskumu a pokroku, ktoré naopak záchrane planéty majú pomáhajú.

Presne toho, vďaka ktorému dnes hlasní ochrancovia prírody a užívatelia sociálnych sietí tlačia verejnosť do uberania z konzumu a to cez najmodernejšie technológie. Cez najmodernejšie mobilné telefóny a rôzne druhy počítačov, ktoré často menia aj raz za dva roky, či každý rok. Však novinka.

Jan Freidinger z českého Greenpeace pre Dalito potvrdil posledné dáta, s ktorými disponujú. Vychádzajú z dát US EPA 2010, podľa ktorých ľudia ročne vyhodili 152 miliónov mobilov, teda denne 350 tisíc. Podľa Tretiruka.cz českého ekologického manažérskeho centra, dokáže jeden mobil kontaminovať až 132-tisíc litrov pitnej vody.

„Chráňme životné prostredie, ok, plne súhlasím, ale už také návrhy padajú na záchranu planéty… Všetko chápem a rešpektujem, len sa čudujem, prečo ešte nikto nevyzval ľudí, aby zahodili mobily a počítače. Nie je aj to náhodou konzum? Keď už toľko o tom konzume…,“ napísala som na súkromný Facebook.

Kamarátka reagovala, že nad tým rozmýšľala, keď doma triedila mobilné telefóny: „Áno, nová téma záchrany planéty, ale lepšie sa o tom četuje napríklad na najnovšom iPhone,“ napísala Eva.

Stále som presvedčená, že pokrok nemôže byť predsa brzdou záchrany planéty, naopak. Má jej pomáhať. Ale…

Vycibrený vzťah k životnému prostrediu mi vštepili rodičia, lesní inžinieri. Preniesla som ho aj do svojej rodiny, možno viac ako tí, ktorých téma záchrany planéty zviditeľnila. A celkom mi už prekážajú titulky, ako mám v 21. storočí ubrať so svojho konzumu a zabudnúť na komfort.

Že mám napríklad prestať jesť mäso, lebo vetry zvierat zamorujú ovzdušie metánom. Odmietam sa nechať dotlačiť do pocitu, že tým, že som jedla, jem a aj budem jesť mäso som človek, ktorému na planéte nezáleží. Nikdy neprestanem lietať, pretože loď nepovažujem za bezpečnú a ani na ňu nemám. Ani dva týždne dovolenky iba na cestu do USA.  To si v dnešnom globálnom svete, keď nám deti žijú po celej zemeguli, ako niekto predstavuje? Budem sa dva týždne plaviť do USA, tam na brehu pobozkám rodinu a rovno späť? Raz do roka a vybavené? Veď nemám toľko dovolenky! K téme “majme čo najmenej detí” sa ani vyjadrovať nebudem.

To už naozaj nedokážeme problémy riešiť inak, len BUĎ ALEBO?  Nič rozumné medzi tým?

Verím, že spoločne všetci planéte pomôžeme a to, čo sme pokazili, opravíme. Ale naozaj to bez extrémov nejde?

Osobne planétu zachraňujem desaťročia: Všade poctivo triedim odpad.  Z papierovej obálky odstraňujem aj priesvitné okienko na dresu. Ošetrujem a investujem do životného prostredia nielen súkromného.

Za život som vysadila na verejnom priestranstve stovky stromov, kríkov a inej zelene z vlastného. Ekonómka je zo mňa dlhé roky zúfalá, lebo všetky faktúry a iné dokumenty tlačím na šmiráky. Odmietam totiž papier s čistou druhou stranou len tak vyhodiť. Aj tak nemám čo pred daňovákmi skrývať. Šatníky máme poloprázdne. Oblečenie kupujem, len ak sa na mne rozpadne. Vystačím si aj s 18 ročnými či darovanými kúskami. Čo už nosiť nemôžem darujem aj ja alebo predám, nič nevyhadzujem. Potraviny spracujem vždy všetky. Kapsule do kávovaru nekupujem. Vodu pijem z vodovodu. Za 49 rokov som kúpila tri počítače (posledný, keď sme skoro vyhoreli) a štyri mobily. Prvý dotykový pred piatimi rokmi.  Doteraz som mala štyri autá, dve stále, jedno má 10 rokov. Nepotrebujem zaťažovať planétu odpadom (emisné kontroly spĺňajú) a ani si znižovať náklady firmy. Za 17 rokov sme v byte prerobili iba detskú izbu. Inak sme nové nekúpili nič. Aj televízor má 17 rokov (snáď nevyhoríme).

Keď nenakupujete, nevyhadzujete. Šetríme energiami tak, že v dome platíme najnižšie šeky. Absolútne nenakupujem a ani som nikdy nenakupovala tovar cez internet, na čo posledne poukázali odborníci, ako to šialene devastuje Zem. Atď… Žijeme minimalisticky a je nám dobre. Radšej si užívame inak.

Vážení ochrancovia prírody, rešpektujem názor absolútne každého, ale toto je môj. Takže, mäso jesť budem a aj lietať lietadlom za dcérou bez akýchkoľvek výčitiek. Aj so starým mobilom. Preprava loďou alebo vlakom na dlhé vzdialenosti musí počkať na môj dôchodok.  Ak sa ho dožijem, spolu s planétou…

Nejedzte mäso, zachránite planétu