Vedec označil ľudí so slobodným názorom na covid za hlupákov. Pripomenul Darwinovu teóriu

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - Herney
DALITO -

„To čo potrebujeme je prestať šíriť bludy o covide, prestať tliachať o covide a začať počúvať odborníkov,” povedala prezidentka Zuzana Čaputová po návšteve Nemocnice Ružinov v Bratislave.  Pripomenula, že v počte nových covid prírastkov sme v súčasnosti najhorší na svete. Vyjadrila tiež porozumenie s frustráciou ľudí, ktorí mali doteraz zodpovedný prístup. Stav v nemocniciach je však kritický.

Možno si ešte spomínate, ako Igor Matovič rozpútal celoštátnu nedôveru v odborné kapacity pre vakcínu Sputnik V, čím odštartoval prejavy násilia nielen pred ich domami. V lekárov, ktorí dnes zachraňujú covid pacientov, aj vedcov, ktorých si naopak za hranicami vážia. Mnohí z tých, ktorí nielen Igorovi Matovičovi uverili dodnes spochybňujú a zosmiešňujú rešpektovaných odborníkov a pritom sa odvolávajú na slobodu prejavu.

Rešpektovaný český astrofyzik Jiří Grygar, ktorý sa preslávil vedeckou reláciou Okná vesmíru dokorán, ktorú mu pred pádom socializmu dovolila vysielať len Slovenská televízia, má na takúto slobodu prejavu aj na internetejednoznačný názor: „Že máme svobodu názorů? Ale houby. Některé jsou prostě jen pitomé,“ povedal pre internetovú televíziu DV TV.  

Sociálne siete označil za smetisko, na ktorom sa len sem tam objavia aj náznaky vedomostí. V rozhovore upozornil, že je práve úlohou vedy odlíšiť, ktoré to sú. Slávny celoživotný popularizátor vedy je dnes rád, že to, čo robil on pre vedu si dnes uvedomujú už aj ďalší vedci. Že vede bez popularizácie ľudia nemôžu rozumieť.

Hlúpi slobodní

Je sklamaný, že práve koronavírus sa stal živnou pôdou pre dezinformácie, ktorým ľudia ešte aj uveria.  

„A dokonca sa ešte viac spoliehajú na svoju vysokú školu života, ako na odborníkov a vedcov. Práve to je ten problém, že na internete je všetko možné a je to vlastne také smetisko, a len sem tam sa tam objavia malé ostrovy vedomostí. Už len to, keď sa zamyslíte, že prečo to ľudia vôbec čítajú, keď to nikým nie je ani podpísané … Alebo to: Rýchlo si to prečítajte, kým to zmažú! To je presne to, čo by ľudia nemali robiť. V každom prípade sa s tým musíme nejako vyrovnať. Na najväčšie prešľapy voči vede upozorňujeme ocenením za chýbajúce kritické myslenie Bludný balvan. Paradoxne, na začiatku nám práve novinári veľmi nepriali. Stále nám hovorili, že predsa existuje sloboda názorov. Ale prd. To nie je sloboda názoru. Niektoré názory sú jednoducho hlúpe. A teraz musíme odlíšiť hlúpe názory od tých, ktoré majú nejaký zmysel. A to je presne úlohou vedy,“ povedal vedec Jiří Grygar, dnes čestný predseda Českej astronomickej spoločnosti, ktorý napísal stovky odborných prác, množstvo vedeckých a náučných kníh a článkov.  

Existuje aj Darwinova teória

„Naše ocenenie Bludný balvan je rovnakým zrkadlom, ako keď si niekto na internete nectí fakty. Jednoducho, vždy pri faktoch musí byť niekto za to zodpovedný, či nejaký slávny inštitút alebo slávny vedec. Nielen ľudia majú právo žiadať, aby sa všetky fakty zverejňovali poriadne.  Je to zložité a priznám sa, že som z toho všetkého prekrúcania faktov dosť sklamaný a zlý. Aj keď si stále hovorím, že jedna výhoda ešte existuje a tou je Darwinova teória. Že prežívajú len organizmy, ktoré sa najlepšie vedia prispôsobiť životnému prostrediu. Takže tie organizmy, ktoré tomu prostrediu nie sú najlepšie prispôsobené, no tak tie vyhynú.“

Aj on registruje to, ako si niektorí vedeckí pracovníci pri koronavíruse protirečia. Vysvetlenie je podľa neho jednoduché.

„Je to spôsobené hlavne tým, že sme sa ocitli v oblasti medicíny. Medicína má veľkú nevýhodu, že sa zaoberá liečením človeka. Tam je taký slogan, ktorý mi pripadá celkom pravdivý: Za prísne definovaných fyzikálnych a chemických podmienok sa živá hmota chová práve tak, ako ju práve napadne. Tam sú proste zákony veľmi bizarné, to vám dnes povie každý lekár. Jednoducho ochorenie každý znáša inak. Niekto ho ani neucíti, niekto naň zomrie a niekto ho dostane aj dvakrát. Matematika je v tomto ideálna a oproti medicíne je jednoduchšia. Aj astrofyzika. Astronómovia vám dnes presne povedia, že za 16000 rokov bude v Tunise úplne zatmenie slnka. To sú pravdivé fakty, ktoré im už dnes vyšli. A čím idete ďalej od fyziky, tým je to ťažšie. V biológii vám dnes nikto nevie povedať, čo bude ďalej. V podstate majú všetky vedy svoje obmedzenia a všetky sa menia. Hovorí sa, že keby ste mali všetko z vedy v hlave a zatvorili sa s tým do veže zo slonovej kosti, do siedmych rokov z toho, čo máte v hlave je všetko nesprávne. A preto sa musíme stále učiť.“

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)