Vedecké zásady v boji s covid-19: 4. Hlava riadi telo. Pokiaľ nebude v poriadku hlava, nebude v poriadku ani zvyšok tela

Dalito.sk/Daniel Stach moderuje reláciu ČT24: Země v nouzi - dobro v době krize. Protože dobra je kolem nás spoustu a nesmíme na to zapomínat/foto: FB Daniel Stach
DALITO -

Redaktor a moderátor vedeckej redakcie ČT 24 Daniel Stach patrí medzi najrešpektovanejších vedeckých novinárov nielen v Českej republike. Jeho vyjadrenia sa opierajú výlučne o vedecké dôkazy a fakty, ktoré mu aj osobne poskytujú najrenomovanejší vedci a profesori z celého sveta, často nositelia Nobelovej ceny za vedu a výskum. Bol to práve on, ktorý ako prvý a zatiaľ jediný moderátor na svete mohol klásť otázky priamo do vesmíru, počas živého vysielania z Prahy.  

V živom vysielaní ČT24 tentoraz sumarizovali jeseň a čo nás počas nej čaká v súvislosti so šírením nového koronavírusu. Na základe vedeckých dôkazov radil, ako sa môžu ľudia pripraviť na jeseň, pretože strach s budúcnosti počas aj zimných mesiacov je medzi obyvateľmi stále väčšia.

Daniel Stach upozornil, že ak niekto tvrdí, že vie s istotu, ako to na jeseň bude s koronavírusom vyzerať, tak buď strieľa od boku a verí, že sa trafí, alebo dokázal prelomiť Heisenberg princíp neurčitosti, plus ďalšie množstvo parametrov a ako prvý na svete vypočítal budúcnosť. Podľa neho nikto seriózny dopredu nevie, ako sa vírus bude ďalej chovať. A ani to, ako sa budú ľudia správať.

„Čo vieme, a čo môžeme naozaj očakávať je to, že ľudia budú nervóznejší. Táto jeseň bude psychicky náročnejšia ako mesiace s koronavírusom doteraz. Prinajmenšom to bude rovnako fyzicky náročné. Psychicky preto, že ľudia budú nervóznejší, budú mať obavy, naviac sa bude šíriť množstvo klamstiev, poloprávd a mýtov. Fyzicky náročnejšie samozrejme preto, že ide o jeseň, obdobie pred zimou, príde množstvo nachladnutí, chrípok, niečo, čo množstvo ľudí nerozlišuje. Je to úplne typické a je to bežné a k jeseni to patrí“ vysvetľoval odborník vedeckej redakcie ČT24.

Bude horšie, pridá sa jesenná depresia

Upozornil, že navyše sa zmení aj naše správanie sa, kde a ako sa budeme môcť pohybovať. Ak sa dnes pozeráme na prípady chorých, tak nemajú takú veľkú vírusovú dávku, nakazení ľudia nemajú v tele také vysoké dávky vírusu. Daniel Stach má na to vysvetlenie.  

„Nevieme s istotou čím to je, ale jedna z veľmi pravdepodobných teórií a veľmi racionálnych hovorí, že je to tým, že sme vonku a toľko vírusu sa nedostane do tela. Sme vonku a preto sa nedostaneme do takej veľkej koncentrácie vírusovej nálože. Lenže, na jeseň a v zime budeme v miestach, ktoré budú zatvorené, horšie vetrané. K tomu budeme mať horšiu náladu, v miestnosti bude horšia atmosféra, stačí, že jeden začne mať takzvanú „jesennú depku“. Teda, budeme mať oslabený organizmus,“ vysvetľoval Daniel Stach.

Upresnil, že psychické problémy sa budú na jeseň objavovať už aj preto, že sme si doteraz prešli tým, čím sme si prešli a jednoducho jeseň a zima to ešte zhoršia.

Zásadná je imunita

Zopakoval, že kľúčová, pre zvládnutie šírenia koronavírusu, je stále imunita človeka. Na zásadnú otázku bez presnej odpovede, koľko taká imunita vydrží, je množstvo teórií. V niečom sa líšia, v niečom sú zhodné, ale presné číslo dodnes nikto nevie uviesť.

„Pýtal som sa na to profesora Petra Dohertyho, ktorý je austrálsky imunológ, ktorý najprestížnejšiu vedeckú cenu Nobelovu cenu získal za to, že popísal ako funguje imunitný systém človeka, konkrétne úloha T buniek. To sú práve tie zabíjacke bunky, ktoré keď zistia, že bunka bola napadnutá vírusom, tak na ňu zaútočia a zničia ju. Pán profesor mi povedal, že tieto bunky samotné na koronavírus stačiť nebudú. Teda nemôžme sa spoliehať na to, že ak sme prekonali iné ochorenie spôsobené iným koronavírusom, že budeme mať obranyschopnosti proti SARS COV2. Taktiež hovorí, na čo si musíme dať pozor, sú dlhodobé následky, ktoré teraz samozrejme z princípu nemôžeme dobre poznať. On hovorí, že dlhodobé následky môžu byť ako pri vážnych, tak aj menej vážnych prípadoch . A je to aj preto, že covid-19 je dosť iný ako je chrípka,“ prezradil rešpektovaný redaktor a moderátor spravodajskej stanice ČT24 z rozhovoru s Nositeľom Nobelovej ceny.

Obavy Daniela Stacha

Ako zasvätený človek, ktorý pandémiu sleduje ešte od prepuknutia v Európe, ma reálne obavy z dvoch potenciálnych vecí.

„Prvá je, že sa zmenia štatistiky. Že sa z ničoho nič, nenápadne, možno zmení počítanie obetí. Že to zrazu do štatistík nebudeme počítať tak, že komu preukázali covid-19, tak bude v štatistikách, ale bude to napríklad, len v úvodzovkách, ak to bude hlavná príčina daného úmrtia. Kontinuita štatistík je totiž mimoriadne dôležitá, pretože inak strácajú výpovednú hodnotu. A k týmto zmenách už došlo v niektorých krajinách. Druhá vec je trasovanie a analýza rizikových kontaktov. Pretože niekto sa môže ľahko pomýliť a uviesť človeka ako rizikového, napriek tomu, že rizikovým kontaktom vôbec nie je. Jednoducho sa pomýli a hygienikom povie, že s ním stráviť ďaleko viac času, ako to bolo reálne. A ten označený človek za rizikový kontakt musí na desať dní do izolácie a to samozrejme zasiahne do života človeka,“ prezradil obavy vedecký redaktor ČT24 Daniel Stach.

Opäť zopakoval vedecké odporúčania o ochrane pred novým koronavírusom. Všetky základné, ktoré platia od jari, platia aj dnes.

Štyri vedecké, absolútne, zásadné kroky v boji s covid-19 podľa Daniela Stacha:

  1. Posilňovať imunitu: jesť ovocie, zeleninu, chodiť na prechádzky
  2. Správne si umývať ruky: všetkých sedem správnych pozícií pri umývaní rúk, ktoré musia trvať najmenej dvadsať sekúnd
  3. Chovať sa zodpovedne: necítim sa dobre, zostanem doma. Žiadne, ja to prechodím – bude to dobré
  4. Byť čo najviac v pohode: psychika extrémne ovplyvňuje náš fyzický stav. Hlava riadi telo, pokiaľ nebude v poriadku hlava, nemôže byť v poriadku zvyšok tele