Správy

Veľká zmena, o „dohodárov“ nie je záujem

Predvianočné obdobie obvykle so sebou prináša zvýšený počet brigádnikov, pracujúcich na dohody. Tento rok však tomu tak nie je. Sociálna poisťovňa v novembri t.r. zaznamenala medziročný pokles uzatvorených dohôd o 3 534.

Kým v novembri 2019 zamestnávatelia prihlásili do registra na platenie poistného celkovo 422 654 ľudí pracujúcich na dohodu, vlani v rovnakom mesiaci ich bolo 426 188.

„Tieto údaje v sebe zahŕňajú dohody niekoľkých typov – dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti, dohodu o brigádnickej práci študenta bez dôchodkového poistenia a dohodu o brigádnickej práci študenta s dôchodkovým poistením,“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.


V novembri 2019 v registri Sociálnej poisťovne prevažovali dohody o pracovnej činnosti – bolo ich spolu 207 089, za nimi nasledovali dohody o vykonaní práce – 122 902.

Študenti uzavreli v novembri 56 513 dohôd o brigádnickej práci študenta bez dôchodkového poistenia. Ide o dohody s príjmom do 200 eur mesačne, pri ktorých si uplatňujú odvodovú úľavu a neplatia tak poistné na dôchodkového poistenie.

Ďalších 36 150 dohôd o brigádnickej práci študenta s dôchodkovým poistením mali študenti registrovaných s príjmom vyšším ako 200 eur mesačne.


 

Počet storočných dôchodcov stúpa


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *