Veľkonočná súťaž nie je aprílový žart: Hľadáme 8 výhercov

zdroj: archív Dalito.sk
DALITO -

Vedeli ste o tom, že Nóri, počas veľkonočných sviatkov stíchnu, pretože všetci, ktorí už vedia čítať, chytia do rúk detektívku a čítajú a čítajú? A čím viac krvi, tým lepšie?

Netradičná nórska veľkonočná tradícia je rovnako slávna, ako slovenské polievanie či šibanie dievčat a dám v našich končinách. Nórov ich „severské krimi“ preslávilo po celom svete a možno sa zhodneme na tom, že aj slávny thriller režiséra Davida Finchera Sedem má čo robiť, aby sa vyrovnal brutalite severských kriminálok, ktoré sa stali medzinárodnými bestsellermi. Niektoré z nich dokonca napísala aj bývalá nórska  ministerka spravodlivosti.

Kníhkupectvá v Nórsku predveľkonočný čas praskajú vo švíkoch a je to ich najlepší business roka. Klasika dodnes vyhráva najmä počas sviatočných lyžovačiek a stretávania sa celý rodín na horských chatách, takzvaných hytte v štýle hygge, teda pohoda.  

Mnohé z knižných severských krimi aj sfilmovali a Nóri ich volajú Påskekrim (Veľkonočný zločin alebo Easter Crime).

Tradícia kriminálnych veľkonočných sviatkov siaha do roku 1923, kedy dvaja nórski spisovatelia Nordahl Grieg a Nils Lie napísali knihu „Bergenský vlak v noci vyrabovali“.  Masívna reklama na ich novú knihu vyvrcholia práve počas Veľkej Noci aj s inzerciou na titulke. To spôsobilo, že Nóri si mysleli, že vlak, ktorý medzi Oslo a Bergenom premáva dodnes, naozaj niekto vykradol. Aj z tohto dôvodu je  táto trasa najmä turistami najobsadenejšia dodnes nielen pre nádherné výhľady z vlaku.

A tak dodnes, kto knihy v Nórsku nečíta, s takmer 100 % istotou sa aspoň na kruté severské krimi posadí pred televízor. Celá severská veľkonočná tradícia sa začína ako inak na zelený štvrtok  a končí na veľkonočný pondelok.

Radi by sme vám veľkonočné sviatky spríjemnili aj my v DALITO a to už tradične dobrou knihou. Stačí poslať SMS a všetky knihy si nájdu svojich výhercov presne na Veľkú Noc v pondelok o 9,00 hod. Nech je u vás doma ešte veselšie. Výhercov zverejníme na Veľkú Noc pod týmto článkom.

Pravidlá súťaže

Stačí, ak na číslo 6675 pošlete SMS správu v tvare DALITO+ tri čísla výhier+poštová adresa s menom. Čím viac SMS, tým väčšia šanca na výhru a nielen jednu. SMS súťaž je spoplatnená 2 eurami a realizovaná s technickou podporou © A-SMS .

Príklad

DALITO 1, 2, 3 + meno+poštová adresa. SMS aj s menom a poštovou adresou zasielajte najneskôr do 1. apríla 2024 do 8,00 hod. U nás zatiaľ vyhrali všetci, ktorí sa do súťaží zapojili. A naozaj nejde o aprílový žart.

Zoznam cien

Veľkonočná súťaž Dalito o osem kníh
  1. Axel Munthe: Kniha o živote a smrti (Zbierka autobiografických príbehov z pera švédskeho lekára a spisovateľa, ktorá sa od prvého vydania v roku 1929 nečakane stala celosvetovým bestsellerom)
  2. Alexandra Potter: Priznania štyridsiatničky, ktorá si pos*ala život (Aj ženy typu Bridget Jonesovej jedného dňa zostarnú a obzrú sa za svojím životom)
  3. Peter Bielik: A vy sa máte ako? (Skutočné príbehy z praxe mentálneho kouča)
  4. Dr. Gordon Neufeld a Dr.Gábor Maté : Držte sa svojich detí (Prelomová kniha o výchove, ktorú by si malo prečítať čo najviac rodičov)
  5. Marshall B. Rosenberg : Nenásilná komunikácia (Ucelený pohľad na svet založený  na načúvaní seba aj partnerovi s ochotou vnímať potreby a pocity druhých)
  6. David JP Phillips: Šesť látok, ktoré vám zmenia život (Chcete naštartovať mozog a zlepšiť si život? Namiešajte si tento kokteil)
  7. Dr. Mindy Pelz: Pôst na ženský spôsob (Príručka od známej odborníčky sa špeciálne venuje pôstu pre potreby žien)
  8. Ondrej Štefánik: Siroty (Slovenskú minulosť približuje čitateľovi cez prizmu dejepisára, ktorý s precíznosťou glosuje nielen slovenské dejiny, ale aj malicherný svet gymnaziálnych profesorov)

Víťazkám srdečne blahoželáme a želáme krásne veľkonočné sviatky!

Vyhral každý, kto sa zapojil: Mária Rusková // Iveta Moravčíková 

Môže vás zaujať: