Veľký Gatsby je späť! Krásni malí blázni

zdroj: Ikar

„Na toto dielo sme dlho čakali! Autorka prenáša čitateľa do čias horúcich letných nocí, exkluzívnych bazénov, luxusných sídel a búrlivých večierkov novozbohatlíckej americkej smotánky, medzi ktorú patrí aj Jay Gatsby. Klasika v osviežujúcom novom háve,“ napísala Shea Ernshaw, autorka bestsellerov New York Times. Reč je o novinke Krásni malí blázni, v ktorej sa vracia Veľký Gatsby a ožívajú 20.roky minulého storočia.

V horúci letný deň v auguste 1922 zastrelia Jaya Gatsbyho v bazéne na jeho pozemku vo West Egg. Nález diamantovej sponky na mieste činu vrhne podozrenie na tri ženy. Každá z nich môže držať v ruke kľúč k príčine smrti záhadného milionára.

Daisy Buchananová sa mala vydať za Gatsbyho, ale rodinná tragédia ju vrhla do náručia závratne bohatého Toma Buchanana.
Daisina najlepšia priateľka Jordan Bakerová si starostlivo stráži tajomstvo, ktoré by ohrozilo jej golfovú kariéru a vzťahy s najbližšími.
Sufražetka Catherine McCoyová bojuje za práva žien, no najmä chce pomôcť svojej sestre Myrtle, ktorá uviazla v pasci nešťastného manželstva.

Životy trojice žien rokmi pomaly, ale isto smerujú k osudnému priesečníku leta 1922, popritom ich čoraz väčšmi priťahuje Gatsbyho romantická posadnutosť s ničivými následkami pre všetkých.

Autorka Jillian Cantorová sa vracia do jagavého sveta džezového veku, ako ho poznáme z Fitzgeraldovho Veľkého Gatsbyho, no snaží sa podať nadčasový príbeh predovšetkým z pohľadu jeho ženských hrdiniek.
Román Krásni malí blázni rozpráva o moci a peniazoch, manželstve a priateľstve, o vášni, láske a skazonosnej túžbe, ktorá zostane navždy nenaplnená.

„Pestrý kaleidoskop ženských pohľadov dodáva Fitzgeraldovmu klasickému príbehu o túžbe a vášni v džezovom veku svojráznu, modernú podobu,“ píše Fiona Davis, autorka bestsellerov New York Times.

Držala pištoľ v ruke, asi ako bezstarostný muž drží pohár whisky. Zbraň získanú nelegálne, nezákonne. Teraz patrí jej. Použije ju, dočerta, ako uzná za vhodné, nech sa stane čokoľvek.
Zbraň v nej vyvolávala vzrušenie, nepokoj, túžbu. Srdce jej divo búšilo v rytme piesne Nory Bayesovej. Piesne z nevinnej sparnej noci pred dávnymi rokmi, keď ho uvidela prvý raz. Zober zbraň. Zober zbraň. Ona ju teraz zobrala.
Neuvidel ju, keď vyšiel z domu a zamieril k bazénu. Vysoký, štíhly, s bielou pokožkou, akoby sa mu celé leto darilo vyhýbať slnečným lúčom. Nezasiahne ho nič. Nespočíva práve v tom veľkosť Jaya Gatsbyho?

(Ak vás recenzia na knihu zaujala, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)