Venujte pozornosť súčastiam auta, ktoré vplývajú na bezpečnosť

Dalito.sk/ilustračné foto: ninefotostudio / Shutterstock.com
PR -

Mať auto v dobrom technickom stave je nutnosť nielen preto, aby ste pravidelne prechádzali technickou kontrolou. Ide predsa o bezpečnosť vás, vašich spolucestujúcich a v neposlednom rade aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

Postarajte sa o to, aby ste na ceste videli a boli videní

Nie je totižto dôležité dokázať sa s autom rozbehnúť a nabrať rýchlosť. Dôležité je bezpečne prísť až do cieľa cesty. A preto by ste mali najväčší dôraz klásť na funkčnosť tých súčastí vášho auta, ktoré nejakým spôsobom vplývajú na bezpečnosť jazdy.

To môžu byť aj „drobnosti“ ako napríklad vonkajšie osvetlenie vášho vozidla. Veď predsa nemáte vo svojich očiach zabudovanú výkonnú termovíziu, aby ste dokázali bezpečne prísť do cieľa cesty bez fungujúcich svetiel.

A pritom stále vo veľkej časti áut nie je problém vymeniť žiarovky za pár minút. Stačí mať náhradu správneho typu, napríklad LED H7 a v prípade potreby si pozrieť „návod“ k autu, kde bude výmena žiaroviek, ktoré sa dajú vymeniť aj bez návštevy servisu, určite popísaná.

Pri náznaku problémov navštívte radšej servis

Avšak nie všetko je také jednoduché ako výmena žiarovky. Autá sú v porovnaní s minulosťou modernejšie, viac prešpikované technológiami a aj keď sa nájdu ľudia, ktorým akákoľvek vec „naviac“ v aute príliš „nevonia“, faktom zostáva, že vďaka moderných technológiám sú autá oveľa bezpečnejšie ako kedysi.

Každopádne, nikto netvrdí, že bezpečnostné prvky vo vozidlách vydržia bez poruchy celú životnosť auta. Nečakajte extrémnu poruchovosť, ale pokaziť sa môže čokoľvek. Ako príklad poslúži teraz už jeden zo základných bezpečnostných prvkov každého auta, ABS.

„Mozgom“ tohto systému je riadiaca jednotka ABS, ktorá spracúva signály zo snímačov na jednotlivých kolesách a na základe toho upravuje brzdnú silu. Môže sa však stať, že riadiaca jednotka prestane komunikovať s niektorým zo snímačov alebo sama nefunguje.

Môže to byť chybou senzora alebo samotnej jednotky, poškodenou, či odpojenou kabelážou, ale aj zlým nastavením riadiacej jednotky. Všetky tieto chyby vám však v servise dokážu odstrániť a keďže ide o tak dôležitú súčasť každého auta, s opravou by ste nemali čakať.