Veterinárny lekár: „Prenos koronavírusu zo psa či mačky na človeka nepovažujem v bežných podmienkach za reálny.”

Dalito.sk/MVDr. Pavol Valašek, primár kliniky/foto: archív VetPoint

Vedci z celého sveta už informovali, že prenášačmi koronavírusu môžu byť aj zvieratá. Pre veterinárnych lekárov nič nové, keďže sa s tým stretávajú v ambulanciách celý život. Dokonca s ďaleko nebezpečnejšími ochoreniami. Denne totiž pracujú s veľkým množstvom zoonóz, baktérií, vírusov a plesní, ktoré sú pre človeka nebezpečné alebo až smrteľné.

Leptospiróza, dermatofytózy, listerióza, toxoplazmóza, besnota a množstvo ďalších infekcií zabíjajú veterinárov denne po celom svete.

Oslovili sme primára kliniky, ktorý ju nezatvoril ani počas pandémie COVID-19, veterinárneho lekára Pavla Valáška, špecialistu na malé domáce zvieratá.

Veterinárni lekári bežne koronavírus diagnostikujú rýchlotestom u hnačkujúcich zvierat už dlhé roky. Ide o bežnú diagnózu?

V prvom rade je veľmi dôležité si uvedomiť, že coronavírusy sú bežnou súčasťou života ľudí a zvierat odjakživa. Sú druhovo špecifické (každý živočíšny druh má ten „svoj“ coronavírus) a u každého druhu spôsobujú iné závažné ochorenie. Napríklad, u psov je corona problém nanajvýš u šteniat asi do 4-6 týždňov veku. Spôsobuje hnačky, ktoré sú len zriedkavo fatálne. U mačiek je zasa coronavírus takpovediac úplne neškodný, ale (predpokladáme) za určitých okolností tento vírus môže vo svojom hostiteľovi zmutovať a spustí ochorenie, ktoré je akútne. To znamená, vždy smrteľné a neliečiteľné. Volá sa FIP (felínna- mačacia infekčná peritonitída- zápal pobrušnice). Z uvedeného jasne vyplýva, že tieto zvieracie coronavírusy nepredstavujú pre človeka riziko. Pokiaľ nedôjde k takému obrovskému (v prírode nie úplne bežnému) problému, akým je transformácia/mutácia coronavírusu z jedného druhu zvieraťa na druhý druh. Toto sa predpokladá u Covid-19. Aká bola presne cesta vírusu od pôvodného hostiteľa k človeku dnes ešte nie je jasné a na odpoveď si  budeme musieť počkať. Osobne však prenos zo psa či mačky nepovažujem v bežných podmienkach za reálny. Ani čo sa týka psieho či mačacieho coronavírusu a rovnako aj Covid-19.

Aký je zásadný rozdiel medzi bežným koronavírusom a COVID-19, ktorý môžu prenášať aj zvieratá?

Covid-19 je špecifický práve tým, že je to nový vírus a v populácii daného živočíšneho druhu, v tomto prípade človeka, neexistuje žiadna skúsenosť s týmto patogénom. Inými slovami, každý jedinec sa s ním stretáva po prvý raz a výbava imunitného systému nie je na neho pripravená. Preto ten priebeh, preto je taká dôležitá vakcína – podať hostiteľovi informáciu (neškodne-vakcínou), aby pri reálnom kontakte bol pripravený. Čo sa týka coronavírusu zvierat, s tým sa občas stretávame práve u mačiek. Nie sú to príjemné stretnutia, lebo ako som už napísal, je to fatálne ochorenie. Na diagnostiku Covid-19 nemáme vybavenie ani povolenie. 

Zaznamenali ste prípady, že sa v panike ľudia zbavovali zvierat?

Medializované bolo kadečo. V Bratislave a okolí sme sa s takým niečím nestretli a ani od kolegov z okolia nemám takú informáciu.