Viac pracovných príležitostí majú konečne aj vysokoškoláci

Dalito.sk/ilustračné foto: Prešovská univerzita v Prešove
DALITO -

Záujem firiem o vysokoškolákov sa výrazne zvyšuje. Oproti minulému roku sa voľné príležitosti zväčšili dvojnásobne.

„Počet nových firiem na portáli klesol medzi rokmi 2019 a 2020 zhruba o tretinu. Avšak medzi rokom 2019 a 2020 stúpol na dvojnásobok,“ hovorí spoluzakladateľ Praxuj.sk Jozef Gašparík. „To isté platí aj pre uchádzačov – ich počet stúpol medzi rokom 2020 a necelým rokom 2021 o 100 percent. V tomto trende sa zrejme bude pokračovať“

Pandémia, podľa neho, najviac zasiahla “dohodárov”, ku ktorým patrí aj 80 percent pracujúcich vysokoškolákov.

Novým trendom je práca z domu

Kým v roku 2020 bola veľká časť z nich bez práce, dnes už zamestnávatelia opäť cielia ponuky aj na študentov vysokých škôl. Zlepšiť pracovnú situáciu vysokoškolákov môže podľa neho aj pripravovaná zmena, ktorá sa týka zvýšenia odvodovej výnimky zo súčasných 200 na 300 €.

„Najsilnejším mesiacom bol podľa našich dát máj. Vtedy sme mali aj najviac ponúk tzv. homeoffice. Záujem o vysokoškolákov ale očakávame aj v septembri a októbri,“ hovorí Jozef Gašparík. „Viaceré firmy avizujú spustenie trainee programov a otvorenie ďalších pozícií na prácu z domu, ktoré sa im osvedčili.“

Trainee programy

Veľký záujem o trainee programy majú podľa neho aj vysokoškoláci. „Mesačný priemer zaslaných CV na Praxuj.sk stúpol medziročne o viac ako dvojnásobok. A to porovnávame celý rok 2020 len s časťou roka 2021,“ zdôrazňuje.

V sledovanom období – od januára do augusta bolo na portáli Praxuj.sk v roku 2020 len 104 inzerátov. Tento rok to je 230.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)