Poradňa

Viaceré firmy na Slovensku podceňujú bezpečnosť vo firmách

V posledných mesiacoch sa v každom printovom médiu, ale aj v tých internetových dozvedáme, že ekonomika sa za posledné roky výrazne zlepšila. V posledných týždňoch sa však rozšírili reči o tom, že kríza je za rohom. Či to tak v skutočnosti je, ťažko povedať. Isté však je, že niektoré firmy začínajú vo veľkom prepúšťať, keďže im počet zákaziek v poslednom období začal klesať.

Pokles objednávok však nemusí zapríčiňovať len prichádzajúca kríza. Problémom môže byť rapídny odchod zamestnancov práve pre zlé pracovné podmienky.

Kupujú nekvalitné ochranné pracovné prostriedky

Nevhodné pracovné podmienky majú výrazný vplyv na úspech, resp. neúspech firmy. Viaceré zahraničné firmy podnikajúce na Slovensku, ale aj tuzemské firmy nechcú investovať do kvalitných ochranných pracovných prostriedkov, pričom si uvedomujú, že bezpečnosť na pracovisku výrazne ovplyvňuje ich úspech. Azda dúfajú, že im to prejde a zamestnancom stačí poskytnúť menej kvalitné ochranné pracovné prostriedky.

Treba si ale uvedomiť, že práve na ochranných pracovných prostriedkoch by sa nemalo šetriť. Každý zamestnanec by mal mať k dispozícii kvalitnejšie pracovné rukavice, pracovné odevy, ale aj pracovnú obuv. Nezáleží na tom, či je to brigádnik, alebo zamestnanec na TPP, kvalitné ochranné pracovné prostriedky by mali mať všetci k dispozícii.

Ohrozujú zdravie zamestnancov nekvalitným vybavením výrobných hál a skladových priestorov

Podnikatelia podnikajúci v priemyselnom odvetví podceňujú bezpečnosť vo firmách práve zlým výberom vybavenia výrobných hál. Stroje, ktoré majú vyrábať finálne produkty určené na predaj, svojou konštrukciou dokážu ohroziť zamestnancov, ktorí ich obsluhujú. V súčasnosti nie je problém dostať sa k lacným napodobneninám výrobných strojov a firmy to veľmi dobre vedia. Práve preto radšej uprednostňujú lacnejšie a neoverené, ako by mali kupovať spoľahlivejšie a trvácejšie.

Vezmite si príklad napríklad z vysokozdvižných vozíkov. Každý potrebuje pevnejšie pracovné plošiny, ktoré by mu umožnili dvíhať náklad do požadovanej výšky. Čo keby tieto pracovné plošiny neboli kvalitné a ohrozovali by bezpečnosť všetkých tých, ktorí sa budú nachádzať v blízkosti prenášaného materiálu na pracovných plošinách?

Nekupujú do firmy dobre vážiace váhy

Možno si poviete, ako váhy súvisia s bezpečnosťou v firmách. Spojitosť tam ale nejaká je. Akonáhle si firmy nezabezpečia kvalitné vážiace systémy, ktoré sú potrebné pri výrobe a exporte váh z výrobných hál do skladu, riskujú nielen znehodnotenie vybavenia, ale aj zdravie zamestnancov. V priemyselne zameraných firmách by nemali chýbať plošinové váhy, obchodné váhy alebo aj počítacie váhy.

Viaceré firmy na Slovensku podceňujú bezpečnosť vo firmách. Nepatrite k týmto firmám a zabezpečujte zamestnancom ochranné pracovné prostriedky a kvalitnejšie vybavenie do výrobných hál a skladových priestorov. Nezabúdajte ani na investíciu do kvalitných metrologicky overených váh.

Expert na IT bezpečnosť: „Ak vám to nevadí, váš problém.“


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *