Spektrum

““Vianoce bez Židov, Arabov a migrantov““

Pár dni dozadu som videl obrázok, kde v maštali v Betleheme vedľa jasličiek sú len teliatko, ovca a koza. Nie je tam novorodeniatko, Ježiško. Ani Mária s Jozefom, ani pastieri, či Traja králi. Teda Vianoce bez Židov, Arabov a migrantov.

Bez koho nie sú Vianoce Vianocami/foto: internet, autor neznámy

Kresťanstvo, judaizmus a islam sú prepojené cez mnohé skutočnosti. Napríklad cez náboženské sviatky, a to aj z viacerých uhlov pohľadu.

Vianoce, Chanuka, Íd al-fitr – významné sviatky popredných monoteistických náboženstiev, ktoré nesú nie jeden spoločný, rovnaký atribút. Sociologický, antropologický aspekt. Spoločné stretanie sa rodiny. Potrebu človeka obdarovávať a byť obdarovávaný. Štedro prestreté stoly s typickými jedlami. Nádej. Samozrejme modlitby. Jeden z nich, židovský sviatok Chanuka, sa začína práve dnes.


Pokiaľ kresťanom klopú Vianoce na dvere o pár týždňov (sviatok je presne stanovený na konkrétny deň v gregoriánskom kalendári, čo je solárny druh kalendára), moslimovia slávili Íd al-fitr už pol roka dozadu. Každý rok ho majú skôr o 10-11 dní, podľa „nášho“ kalendára, ako v roku minulom (riadia sa lunárnym kalendárom, je pohyblivý voči ročným obdobiam).

Židia

foto: pixabay.com – Falco

A židia v tomto roku slávia Chanuku – Sviatok zasvätenia, respektíve Sviatok svetiel v dňoch od 2. do 10. decembra gregoriánskeho kalendára (keďže sa riadia lunisolárnym kalendárom, sviatok je tiež pohyblivý, na každý rok pripadá v iný deň, avšak v rovnakom období).

Sviatok zasvätenia je radostná a veselá rodinná slávnosť. Trvá osem dní a patrí medzi tzv. menšie, poexilové sviatky v židovskej hierarchii sviatkov. Začína sa 25. kisleva (obvykle pripadá na november/december). Židia si ním pripomínajú úspešné makabejské povstanie proti náboženským perzekúciám vyvolanými Sýrčanmi helénskeho pôvodu v 2. storočí pred Kristom.

Povstanie viedol Matatiáš z kňazskej rodiny Hasmoneovcov, následne predovšetkým jeho synovia Jehuda ha-Makabi a Júda „Kladivo“. Jeho výsledkom bolo oslobodenie Jeruzaléma a chrámu, ktorý tak mohol byť znovu zasvätený službe Bohu.

Tu sa skrýva pôvod slovo Chanuka – sviatok zasvätenia. Ako zaznamenáva Talmud, židia našli po víťaznom boji len jeden džbán neznečisteného oleja, ktorý bolo treba v chráme pre večné svetlo – ner tamid. Takéto množstvo oleja vydržalo bežne na jeden deň, ale vtedy vydržalo osem dní. Dosť dlho na to, aby zadovážili čerstvú zásobu čistého olivového oleja.


Hlavným chanukovým obradom je zapaľovanie svetiel, čo večer to svetlo. Posledný večer je rozsvietených osem svetiel. Na tento symbolický obrad sa používa špeciálna lampa známa predovšetkým pod názvom menora. Svetlo nesmie byť využívané pri práci.

Ono nielen osvecuje noc, obdobie bez slnka, ale je aj symbolom nádeje v ťažkých časoch. Deti v čase sviatku dostávajú darčeky, aj v peňažnej forme. Podávajú sa slávnostné jedlá smažené na oleji, čo pripomína udalosť s posvätným olejom. Sú to napríklad smažené šišky, nazývané sufganijot, i zemiakové placky – latkes. Deti s rodičmi spievajú a hrajú sa spoločenské hry.

Súčasťou osemdňového sviatku, ako v synagógach tak v domácnostiach, je pieseň Maʹoz Cur. Päť strof začína vyjadrením odvekej židovskej nádeje na obnovu Jeruzalemského chrámu, nasleduje poďakovanie Bohu za vyslobodenie z Egypta, babylonského zajatia a končí opisom sýrskej perzekúcie a zázraku s olejom.

Moslimovia

ilustračné foto: pixabay.com – Hashem

Podobne ako židia, aj moslimovia majú sviatok nádeje, počas ktorého sa príbuzní a priatelia navzájom navštevujú a konzumujú sviatočné jedlá.

Počas trojdňového sviatku Íd al-fitr prichádzajú do mešít a modlia sa tam. Deti počas neho nosia nové oblečenie a dostávajú peňažné dary.

Kresťania


Vianoce, ako najmilší sviatok kresťanskej populácie sa v niektorých rokoch s Chanukou prelínajú aj časovo, čo je o to symbolickejšie vyjadrenie spoločnej podstaty spomínaných sviatkov. Nádeje a stretávania sa. Obdarovávania sa a hojnosti.

Môže vás zaujať:

Tam, kde je reálny svet a tam, kde by z vás Hitler mal radosťKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *