Vianočná súťaž DALITO: 31 darčekov nielen pod stromček

Vianočná výzdoba, Hrádek U Nechanic/foto: Viktor Čáp
DALITO -

Vianoce by nemali byť o darčekoch, ale môžu byť. Prečo? Lebo prekvapenia majú radi nielen malí, ale aj veľkí a preto, že chceme a aj môžeme. DALITO Vám želá pokojné vianočné sviatky, nech si ich užijete presne podľa vašich predstáv. Spoločne aj osamote, presne tak, ako to máte radi. Doma v kruhu najbližších, či možno s priateľmi niekde na horách, či na cestách, či dokonca aj ubytovniach. Všade tak, kde sa cítite najlepšie.

Radi by sme Vám sviatky spríjemnili aj dobrou knihou. Stačí málo, poslať nám SMS, podporiť tak aj nás a my zasa vás. Knihy pod stromček od DALITO získa od nás 31 súťažiacich. Presne toľko kníh zabalíme a zašleme súťažiacim.

Vedeli ste, že vianočný sviatočný čas býva v našich spomienkach z detstva často spájaný s knihou, ktorá pod stromček jednoducho patrí? To, že deťom treba od malička rozprávať príbehy a čítať, vedeli naši rodičia i prarodičia už dávno. A tak sme knihy pod stromčekom nachádzali a dávame ich tam aj my našim blízkym, deťom či vnúčatám. A občas si nejakou urobíme radosť aj sami sebe,  keďže práve na Vianoce je šanca, že si na čítanie nájdeme aj čas. Význam čítania vo vývine dieťaťa je podľa vedcov zo Slovenskej akadémie vied nesmierne veľký.

„Dnes sú tieto múdre zvyky a tradície, ktoré sa intuitívne odovzdávali z pokolenia na pokolenie, už aj predmetom vedeckého bádania. Výsledky výskumov potvrdzujú, že čítanie kníh má vo vývine dieťaťa ničím nezastupiteľný význam, prospieva a je zdrojom vývinu prakticky všetkých oblastí detskej psychiky. Jeho rozvojový potenciál je preukázaný osobitne vo vzťahu k vývinu reči a poznávaniu jazyka. Ruka v ruke s jazykom sa však formujú aj poznávacie funkcie a myslenie, dieťa napreduje v kognitívnom vývine, poznáva svet okolo seba a prostredníctvom literatúry najmä svet ľudí,“ povedala Prof. PhDr. Oľga Zápotočná, CSc., z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV.

Tak prečo si neurobiť radosť knihou? Stačí sa zapojiť a mať trochu toho vianočného šťastia, aj keď pravdou je, že u nás zatiaľ vyhral každý, kto sa zapojil. A niektorí dokonca vyhrávajú aj pravidelne. 🙂

Pravidlá súťaže

Stačí, ak na číslo 6675 pošlete SMS správu v tvare DALITO+ tri čísla výhier+poštová adresa s menom. Čím viac SMS, tým väčšia šanca na výhru a nielen jednu. SMS súťaž je spoplatnená 2 eurami a realizovaná s technickou podporou © A-SMS .

Príklad

DALITO 1, 2, 3 + meno+poštová adresa. SMS aj s menom a poštovou adresou zasielaj te najneskôr do 26. decembra 2023 do 12,00 hod. U nás zatiaľ vyhrali všetci, ktorí sa do súťaží zapojili.

Zoznam cien

 1. Jonathan Freedland: Majster útekov (Skutočný príbeh Slováka, ktorý ušiel z Osvienčimu, aby varoval svet)
 2. Matt Haig: Na ceste k radosti (Návod, ako viesť zmysluplnejší život)
 3. Kristína Procházková: Láska v hrncoch (Vyčarujte vo svojej kuchyni krásne okamihy, aké kedysi chutným jedlom vytvárali vaši rodičia či prarodičia)
 4. Mark Galeotti: Putinové vojny (Od Čečenska po Ukrajinu)
 5. Helena Herriman: Tunel 29 (Podľa slávneho podcastu BBC: Utiekol pred jedným z najbrutálnejších režimov na svete. Potom sa prekopal späť)
 6. Tom Mole: Tajný život kníh (Prečo knihy znamenajú viac než slová)
 7. Roman Flebo Juhás: Dídžej 2 (Bitky, bony, bellaspon)
 8. Ciara Geraghty: Pravidlá cesty (Dojemný príbeh o priateľstve a ceste, ktorú si vyberie každý sám)
 9. Marianne Leky: Čo okom nevidíš (Magický príbeh o snoch, ktoré sa plnia)
 10. Genevieve Gornichec: Srdce čarodejnice (Severské mýty vo veľkolepom príbehu lásky prefíkaneho Lokiho a osudovej čarodejnice)
 11. Amita Parikh: Cirkusový vlak (Ako nájdete odvahu kráčať ďalej, keď je všetko stratené?)
 12. Oded Galor: Putovanie ľudstva (O pôvode, bohatstve a nerovnosti)
 13. Maurice Leblanc: Arsene Lupinlupič džentlmen (Nie je zločin ako zločin a tie, ktoré má na svedomí Arsene Lupin, sú plné nečakaných zvratov, veselých momentov a obdivuhodnej zlodejskej šikovnosti)
 14. Audrey Blake: Chirurgova dcéra (Pokračovanie príbehu o žene, ktorá nasleduje svoj sen)
 15. Olga Tokarczuk: Empúzion (Uprostred hôr stojí už pol storočia prvé sanatórium pre pľúcne choroby…)
 16. Ellen van Rijn: Museli sme ich zachrániť (Skutočný príbeh odvážnych mladých žien, ktorým sa podarilo zachrániť stovky židovských detí pred deportáciami)
 17. Jonas Jonasson: Prorokyňa a trkvas (Veselý príbeh o tom, ako si užiť cestu okolo sveta, kým nastane armagedom)
 18. George Orwell: Denníky (Vnútorný život spisovateľa, ktorý definoval politické myslenie dvadsiateho storočia)
 19. Vex King and Kaushal: Najlepšia kniha o svojpomoci (Je tá, ktorú si napíšete sami)
 20. Liane Moriartyová: Jablká nepadajú ďaleko (Milovaní nás dokážu zraniť najhlbšie)
 21. Eva Wong: Múdrosť taoizmus (Cesta k vnútornej rovnováhe)
 22. Jorge Bucay: Cesta samostatnosti (Kadiaľ sa vybrať, nad čím premýšľať, aby ste to zmenili v sebe a nielen sa dostali niekam za pomoci druhého. Pretože keď sa zmeníte vy, je  to trvácnejšie)
 23. MaryFrances O’Connorová: Smútiaci mozog (Renomovaná odborníčka na smútok a neurologička sa v knihe delí o prevratné objavy o tom, čo sa deje v našom mozgu, keď smútime, a poskytuje novú paradigmu pre pochopenie lásky, straty a učenia…)
 24. Whitney Goodman: Toxická pozitivita (Zostaňte sami sebou vo svete posadnutom pozitívnym myslením)
 25. Simon Barnes: História sveta v príbehoch 100 zvierat (Výnimočný príbeh 100 predstaviteľov živočíšnej ríše, ktorí najväčšmi ovplyvnili svet a spôsob akým ho vnímame)
 26. John Green: Recenzia našej doby (Nápadité a vtipné eseje o človeku vo svete)
 27. Lisa Genova: Fascinujúca pamäť (Dar spomenúť si a umenie zabudnúť?)
 28. Frida Ramstedtová: Príručka bytového dizajnu (Osvojte si overené princípy dizajnérov a vytvorte si vlastný harmonický domov)
 29. Gert Nygardshaug: mengeleho zoo (Ekothriller, zabíjať, aby prales mohol prežiť)
 30. Jana Kondrcová: Výživne o výžive (Mýty, omyly, nefungujúce diéty a dôležitosť našej individuality)
 31. Ako funguje svet (Od mozgových buniek po čierne diery)

A nezabudnite, že čítaním kníh podľa vedkyne deti vychovávame, obohacujeme a kultivujeme ich emócie, utvárame a upevňujeme dlhodobý vzťah a záujem o čítanie.

„Takéto skúsenosti z detstva sú spravidla sprevádzané úspechmi v škole a v ďalšom samostatnom vzdelávaní. Vzdelanie a kultúrny rozhľad, ktoré čítaním získavame, prispieva k utváraniu pozitívnejšieho sebaobrazu,  uspokojivému spoločenskému uplatneniu, duševnej pohode a celkovej kvalite života.  V neposlednom rade je známe, a tiež vedecky dokázané, že vysoká úroveň čitateľskej gramotnosti obyvateľstva korešponduje s úrovňou demokracie a ekonomickej prosperity spoločnosti,“ povedala o čítaní deťom na Dalito.sk Oľga Zápotočná.

Srdečne blahoželáme!

Iveta M. 2x / Mária Ť. / Katarína B. / Daniel. B. / Natália B. 2x

Môže vás zaujať: