Vianočné požiare a poistné kuriozity

ilustračné foto: Dalito.sk
PR -
  • V minulom roku riešila Allianz 445 škôd z požiarov, 56 z nich vzniklo počas vianočných sviatkov
  • Požiar chaty na Štedrý večer zničil interiér aj zariadenie za 25-tisíc eur
  • Allianz vystríha pred podpoistením a odporúča aktualizovať si výšku poistnej sumy


Hoci sú Vianoce pre mnohých zaslúženým časom pokoja a oddychu, najväčšej poisťovni na trhu aj počas sviatkov nahlásia desiatky klientov škody spôsobené požiarom. Len minulý rok počas sviatočných dní evidovala Allianz – Slovenská poisťovňa 56 poistných udalostí spôsobených ohňom za viac ako 117-tisíc eur. Za celý rok 2021 zaregistrovala Allianz 445 požiarov za viac ako 1,76 milióna eur.

Požiar počas štedrej večere

„Priamo na Štedrý deň nám klient nahlásil veľký požiar chaty, kde s rodinou trávil Vianoce. Oheň poškodil celé prvé poschodie, ktoré sa stalo neobývateľným a zničil aj zariadenie. Za škodu sme vyplatili viac ako 25-tisíc eur,“ hovorí riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz Dárius Nógli. Aj ďalší požiar vznikol priamo počas Štedrého večera, keď oheň zo sviečky na adventnom venci podpálil skrinku, kde bol veniec položený. Oheň sa rýchlo šíril a poškodil nábytok, steny, koberec aj interiérové rolety. Škoda presiahla 2 700 eur.

Požiare z petárd

Ďalšiu vlnu špecifických požiarov evidujú poisťovne počas Silvestrovskej noci. „Klient nám nahlásil požiar, ktorý vznikol z pyrotechniky, ktorá dopadla na balkón poisteného. Oheň poškodil balkón, plastové okná aj časť obývačky, ktorá mala výstup na balkón. Za škodu sme uhradili takmer 7 400 eur,“ dopĺňa D. Nógli. 

Kuriózne sviatočné požiare

Požiar z betlehemského svetla

Na Silvestra sme mali na okne z vonkajšej strany umiestnené betlehemské svetlo. Manželka nebola doma a mne bolo zle od žalúdka, tak som si išiel ľahnúť a zaspal som. Po príchode manželky domov v popoludňajších hodinách sme zistili, že svietnik sa chytil od horiaceho svetla a okno je v plameňoch. Škoda za zhorené okno a zničenú drevenú parapetnú dosku dosiahla takmer 800 eur.

Skrat vianočného osvetlenia

Vo večerných hodinách nastal na hornom poschodí nášho rodinného domu skrat vianočného osvetlenia, uchyteného na parapete okien izby v smere na ulicu. Vzniknutý požiar poškodil parapet, okno, omietku aj maľovku izby. Škoda sa vyšplhala na 1 100 eur.

Rúra v plameňoch

Počas pečenia začala horieť rúra, z ktorej šľahali plamene. Vydymilo celý dom a obhorela aj skrinka na vstavanú rúru. Požiar zadymil obývačku, kuchyňu, jedáleň a predsieň. Škoda presiahla 400 eur.

Neriskujte podpoistením

Požiar je v Allianz automaticky krytý už v základnom balíku majetkového poistenia Môj domov, spolu s prírodnými živlami. Inflácia a rýchly rast cien stavebných materiálov posledných rokov spôsobili, že poistné sumy, ktoré si klienti stanovili pri uzatvorení poistenia pred rokmi dnes už nepokrýva reálnu hodnotu domu či bytu. „Klientom odporúčame, aby si svoje poistné zmluvy, ktoré si uzatvorili pred rokmi prehodnotili a poistnú sumu upravili podľa aktuálnej hodnoty ich nehnuteľnosti,“ radí hovorkyňa Allianz Lucia Strnad Muthová.