Vianočný oštiepok v Prahe aj Bratislave. Slovenský po slovensky

Dalito.sk/Grilovaný oštiepok na vianočných trhoch v Prahe na Václavskom námestí/foto: Dalito.sk

Rovno z Prahy som sa ponáhľala na stretnutie v Bratislave. Nejedla som už viac ako štyri hodiny  a ako diagnostikovaná celiatička som sa bála, že nebudem ďalšie dve. Rýchlym krokom so začínajúcimi bolesťami žalúdka som prechádzala vianočnými trhmi na Hlavnom námestí v Bratislave.

Grilovaný oštiepok! V zhone som kúpila dva. Jeden pre mňa a kolegyňu. Dva polovičné krajce (jeden bezlepkový) s malým grilovaným oštiepkom a lyžičkou brusníc. Asi od hladu zatieneným mozgom som prešla bankovou kartou a v rýchlosti sa zahryzla.

Asi sa mi konečne prekrvil mozog, keď som si uvedomila, že som za dva oštiepky zaplatila 7 eur! Zdesene som pozrela na kolegyňu, či som fakt platila toľko?! Platila… Prešla ma chuť na bratislavské vianočné trhy doživotne.

Tento víkend som opäť navštívila jedny z najkrajších vianočných trhov na svete. Podľa rebríčka BBC dokonca najkrajších. V Prahe.

Obľúbená Libuše Šafránková oslavuje 65 rokov

Ani tie nepatria medzi najlacnejšie, ale ceny v stánkoch kompenzuje aj jedinečná vianočná výzdoba Václavského a Staromestského námestia, ktorú obdivuje celý svet a s Bratislavou sa nedá porovnať. Mesto Praha urobilo všetko preto, aby ste pri tej kráse na peniaze nepozerali. Vlastne ani nemusíte, aj tak je tam (najdrahšie centrum Prahy) mnohé lacnejšie ako v Bratislave.

Vyhľadala som stánok s grilovaným oštiepkom vo svetovej metropole, kde je priemerná mzda spomedzi okolitých hlavných miest najlepšia. Hrubá mzda tu dosahuje 1684 eur, 1619,14 eura Bratislava. Vyplýva to z analýzy portálu Platy.sk.

Takže v metropole, na najkrajších vianočných trhoch sveta, zaplatíte za ten istý oštiepok 3,07 eur, teda o 0,43 centov menej ako v Bratislave! A to teda Prahu navštevujú iní solventní turisti!

Grilovaný oštiepok na vianočných trhoch v Prahe na Václavskom námestí/foto: Dalito.sk

Toto je podľa niekoho normálne? Toto si tvrdo zarábajú Slovák zaslúži? Zaslúžime? Dôvodom prehnaných cien na trhoch má byť podľa niekoho prenájom stánku od 360 do 396 €/deň v Bratislave? Koľko platia v Prahe sa mi zatiaľ nepodarilo zistiť. Presnú sumu zverejním po reakcii MČ Praha 1.

Tak či onak, pachuť z bratislavských oštiepkov cítim dodnes.  O vianočnej výzdobe trhov sa ani rozpisovať nebudem. A opäť si kladiem otázku, prečo si to navzájom robíme? Prečo sa jeden druhému smejeme do očí? Áno, aj ja som sa v rýchlosti zaradila medzi ovce, ktoré toto zdieranie podporili. Omylom pre časovú tieseň.  Ten však už nabudúce neurobím, lebo sa tam už nikdy nevrátim.

Cestujeme po celej Európe, vidím, počujem, zažívam. Život na Slovensku patrí, aj vzhľadom k mzdám, medzi najdrahšie. Tak prečo ešte aj také ceny na trhoch? Lebo DPH na potraviny, lebo nájom od mesta? Pre mňa je to chabé odôvodnenie. Toto si naozaj zaslúžime?

Nie je to náhodou náš obraz? Nás samých? Že niekto má pocit, že si to jednoducho môže dovoliť? Že sme to niekomu dovolili?

Vážení „tiež podnikatelia“, nie, nie sme tu všetci padnutí na hlavu. Mnohí sme už veľa videli a vieme porovnávať. Aj elementárnu úctu k zákazníkom. A to, čo predvádzate na vianočných trhoch v Bratislave má od toho veľmi ďaleko, dokonca aj k tým zopár turistom.

Bola som aj na vianočných trhoch v Helsinkách a budem aj v Oslo. V bohatých Helsinkách som platila ako v Bratislave. Som zvedavá, koľko bude stáť syr v Oslo, kde je priemerná mzda 6 600 eur. Aj vy?

Opakujem, peniaze zarábam, nekradnem. Takže opäť, keď toto zdieranie niekto podporuje, jeho vec. Ja však už iba omylom, ale aj ten sa budem snažiť eliminovať.

Človek nejako automaticky očakáva, že v malej, pre svet takmer nezaujímavej  Bratislave (podľa štatistiky turizmu), bude menej nákladný život ako v Prahe. Opak je však pravdou. Pritom Slovák sa neraz smeje, ako Čech často používa slovo „levný“. Ja som ich už pochopila. Na rozdiel od mnohých na Slovensku, oni si totiž svoje ťažko zarobené peniaze vážia, a tým aj samých seba. A vedia to aj miestni podnikatelia, aj politici. A u nás?