Spektrum

Viedeň láka na vianočné trhy, auto nechajte doma

Už od polovice novembra sa v susednej Viedni začalo prekrásne obdobie vianočných trhov. Po jej širšom centre nájdete roztrúsené väčšie aj menšie, známe aj menej známe, vianočné trhy. Každé s vlastným programom a jedinečnou atmosférou. Nie je evidovaný ich presný počet, avšak predvianočnú atmosféru vytvára spolu 20 veľkých a veľa malých dočasných trhov. Celkovo sa ich počet odhaduje až na 50.

Najlepšie je v prípade výletu na vianočného trhy do Viedne nechať auto doma a zvoliť autobus z Bratislavy. Výhodou je nielen to, že na trhoch môžete ochutnávať miestne špeciality, vrátane punču, ale aj to, že autobus do Viedne a späť premáva počas dňa každú hodinu.

Posledný spoj odchádza z Viedne o 23:30 hod. Za jednosmerný lístok Wien VOR Zone 100 zaplatí dospelý 10,80 € a za obojsmerný 14,80 €.


Lístky si môžete zakúpiť komfortne cez internet. V prípade autobusovej linky Bratislava – letisko Schwechat – Viedeň je pre cestujúcich k dispozícii nová mobilná aplikácia pre smartfóny s operačným systémom Android a iOS. Takýto lístok navyše nemusíte tlačiť, stačí sa ním preukázať na displeji telefónu.

Mapa vianočnej Viedne/foto: zdroj: Andrea Devánová

Tajný tip pre náročných

Najznámejšími vianočnými trhmi sú tie pred viedenskou radnicou.

Nami oslovený turistický sprievodca však odporúča naplánovať si ich návštevu ideálne cez pracovný týždeň a mať sa na pozore pred vreckármi. Na Rathausplatz nájdete viac ako 150 stánkov, najväčší  a najkrajší vianočný strom, ozdobený tisíckami svetiel, ktorý tento rok pochádza z Horného Rakúska.

„Osobne považujem za veľmi pekné Staroviedenské vianočné trhy na námestí Freyung, remeselné vianočné trhy  na Karlsplatzi a môj tajný tip sú vianočné trhy na Wilhelminenbergu,“ hovorí Sarah Eckl z rakúskej organizácie Wien Tourismus.

Trhy sa na Freyungu konajú už od roku 1772 a sú venované tradičným remeslám. „Určite ochutnajte punč nielen priamo v stánkoch, ale aj v Palais Harrach (Harrachov palác),“ odporúča privátny viedenský sprievodca Erich Kammerleithner.


Ďalšou vychytávkou sú, podľa E. Kammerleithnera, vianočné trhy v kampuse Viedenskej univerzity, ktorý bol kedysi hlavnou viedenskou nemocnicou.

„Nachádzajú sa v 9. obvode a ponúkajú všetko: od kulinárskych špecialít až po tradičné remeslá. Sú obľúbené u mladých ľudí, no nie tak preplnené ako trhy v centre,“ poznamenáva sprievodca.

S gastronomickým zážitkom

Ak hľadáte predovšetkým gastronomické špeciality, pri Schönbrunne nájdete veľký výber obrovských pečených zemiakov plnených rôznymi náplňami a typický chlieb s taveným syrom.

„Asi najlepšie jedlo ponúkajú trhy začínajúce od 23. novembra na námestí Karlsplatz, no pripravte sa, že sú často preplnené turistami,“ dodáva E. Kammerleithner. Všetko jedlo je tu v BIO kvalite, skúste napríklad špecialitu „Raclette Brot“ s teplým alpským syrom a špeciálne varené víno zo Štajerska „Schilcher Glühwein“.

V rovnaký deň začínajú aj trhy pri paláci Belvedere. Tie sú plné ručne vyrobených remeselných výrobkov, lahodných špecialít a priam lákajú na selfie s nočnou atmosférou cisárskej Viedne. Špecialitu Kiachl, ktorá pripomína šišku a podáva sa s brusnicovým džemom či dokonca kyslou kapustou, zasa nájdete na trhoch pod majestátnou sochou Márie Terézie na Maria-Theresien-Platz.

A na záver tip pre tých, ktorí si chcú nakúpiť vianočné darčeky a suveníry, aké nenájdu na žiadnom inom mieste vo Viedni. Spittelberg láka na potulky nádhernými uličkami so stánkami a taktiež možnosť zohriať sa v niektorom zo štýlových barov a reštaurácií v okolí.


Môže vás zaujať:

Výpredaje predvianočné, povianočné a tie ďalšieKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *