Vieme ako zistíte, čo mohli z vášho facebooku zneužiť

Dalito.sk/ffoto: Dalito.sk - zdroj-yahoo
DALITO -

Škandál okolo úniku údajov z Facebooku (FB) sa týka aj milióna používateľov z Európy .  Toto boli ešte informácie z 5. 4. 2018. Únik osobných údajov používateľov FB a ich zneužitie je neprijateľné, uviedla vo štvrtok Európska komisia (EK). Po zisteniach, že škandál zasiahol 87 miliónov používateľov tejto sociálne siete vrátane viac ako milióna ľudí z Európy, sa EK snaží stretnúť s predstaviteľmi tejto firmy, informovala agentúra DPA.

AKTUALIZOVANÉ 6. 4. 2018: Facebook Európskej komisii (EK) potvrdil, že obeťami škandálu okolo nepovoleného získavania osobných údajov môže byť aj vyše 2,7 milióna ľudí z Európy. Uviedol to v piatok hovorca EK Christian Wigand, ktorého citovala agentúra AP.

Facebook v stredu priznal, že škandál okolo úniku osobných údajov zasiahol 87 miliónov jeho používateľov. Najprv sa hovorilo o 50 miliónoch používateľov, ktorých osobné dáta z Facebooku neoprávnene získala spoločnosť Cambridge Analytica a následne údajne použila na ovplyvnenie amerických prezidentských volieb v roku 2016.

Wigan povedal, že ohľadne tohto rozsiahleho úniku dát bude eurokomisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová začiatkom budúceho týždňa.

Spoluzakladateľ a šéf sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg bude na budúci týždeň svedčiť pred americkým kongresovým výborom v súvislosti so škandálom úniku osobných údajov.

“Toto vypočúvanie bude význačnou príležitosťou osvetliť otázky týkajúce sa súkromia užívateľov (tejto sociálnej siete) a pomôcť Američanom lepšie pochopiť, čo sa deje s ich súkromnými dátami v online prostredí,” uviedol v stredu stály výbor Snemovne reprezentantov USA pre energetiku a obchod vo vyhlásení, z ktorého cituje agentúra DPA.

Podľa stanice BBC sa tak dialo prostredníctvom aplikácie s názvom This Is Your Digital Life, ktorú si stiahlo približne 305.000 ľudí. Predošlé odhady hovorili o približne 200.000 používateľov.

Facebook, na ktorom sú zaregistrované dve miliardy ľudí, je v súčasnosti jedným z hlavných nástrojov politického boja a spojenia kandidátov so svojimi voličmi. Sociálna sieť sa od kauzy Cambridge Analytica usiluje o zlepšenie svojho verejného imidžu a opätovné nastolenie dôvery svojich užívateľov, uvádza britské médium.

Facebook chybu priznal a  v týchto dňoch prišiel aj so zmenami v ochrane osobných údajov jeho používateľov, na základe ktorých by sa malo zamedziť podobným únikom.

Viac o nových bezpečnostných opatreniach FB

Bližšie informácie o zasiahnutých používateľoch zverejnil podľa BBC vo svojom blogu Mike Schroepfer, technologický riaditeľ Facebooku. Na základe jeho tvrdení sa škandál s uniknutými dátami týka prevažne amerických užívateľov sociálnej siete.

Wigand poznamenal, že stredajšie vyhlásenie Facebooku potvrdilo, že únik dát sa týka aj európskych používateľov tejto sociálnej siete.

Podľa Facebooku únik osobných údajov zasiahol viac ako milión používateľov z Británie a tiež viac ako 310.000 ľudí v Nemecku.  Akcie fecebook od vypuknutia škandálu oslabili.

Hovorca EK povedal, že v reakcii na list, ktorý minulý týždeň poslala eurokomisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová a v ktorom sa dožadovala informácii o prípade, Facebook preukázal, že je s komisiou ochotný o probléme diskutovať.

V súčasnosti sa v najbližších dňoch pripravujú stretnutia s predstaviteľmi tejto spoločnosti, dodal Wigand.

Čo všetko o vás FB vie a ako to zistiť

Facebook zhromažďuje úplne všetko, dokonca aj vaše telefonáty, či sms-ky, pokiaľ ste FB uviedli niekde vaše telefónne číslo, alebo si stiahli aplikácie do telefónu. Stačilo jediný raz. Čo všetko o vás FB zhromaždil za celé roky zistíte jednoducho pár klikmi.

Kroky na získanie archívu osobných dát

  1. Šípka hore vpravo – nastavenia 
  2. Všeobecné nastavenia účtu – Stiahnuť kópiu svojich údajov z Facebooku
  3. Prevziať archív
  4. Zadať heslo a odoslať

Čo o sebe v archíve FB môžete nájsť

Podľa ČT si ľudia v archívoch našli dokonca výpisy telefonátov a ďalšie informácie z ich karty. Kto si od FB nechá zaslať výpis môže si dokonca pozrieť, aj niekoľko rokov naspäť, kedy presne a komu volal, čo sú už naozaj veľmi podrobné informácie o užívateľovi facebooku.

Ak patríte medzi tých, ktorí si to vyskúšali a zistili, že facebook vie o vás viac akoby ste si želali, máte niekoľko možností. V zásade však platí jedno zásadné pravidlo. Uvedomiť si, že akk čokoľvek umiestnite na internete, všetky informácie si začnú žiť vlastnými pravidlami a svojským životom. Základná  zásada je, dobre si rozmyslieť, čo všetko na internete zverejňujete a za akých pravidiel. Čo všetko, vrátane prostriedkov, ktoré sociálne siete môžu využiť vo svoj prospech, sami ponúkanie internetu a sietiam. Sami teda rozhodujeme, aké informácie o nás môže facebook získavať. Pri internetových prehliadačoch v počítači, tam je získavanie osobných informácii zložitejšie.

Existujú aj programy, ktoré zamedzia tomu, aby nás facebook sledoval toľko, koľko si zaumieni. Takže sami mu určiť hranicu, ktorú sme ochotní, pri získavaní osobných údajov, akceptovať.  Kedy už nechceme , aby nás FB sledoval.

Veľký pozor si však musíte dávať aj na mobilné zariadenia, kde, kde si sami rozhodneme, či nás FB môže identifikovať na mieste, kde sa práve nachádzame.  Ľudia často v eufórii vycestovania napríklad na dovolenku, si zapnú lokalizátor a tešia sa z toho, že FB im ponúka kaviarne, či reštaurácie, ktoré by ako v neznámom svete im padali rovno z neba. A tešia sa z toho, ako ich ten FB správne odhadol. Tu však nejde o žiaden náhodný odhad, ale brilantne spracované osobné informácie o nás, o našom živote, záujmoch či záľubách.  Tento fakt si uvedomuje iba málo ľudí.

Všetko sa to deje podľa presne určeného algoritmu čo všetko o nás FB vie. Čím sa tak ľudia viac tešia z výletu, fotografujú či si esemeskujú, tým FB o nich získava novšie a novšie informácie.

Na FB však máte možnosť, ako si  ho nastaviť tak, aby o vás vedel čo najmenej. Môžete si na ňom nastaviť, aby vašu polohu neukazoval, teda si túto službu vypnúť úplne, alebo ju zverejňoval iba občas.  Máte možnosti, že vás FB nemôže sledovať nikdy alebo iba keď máte aplikáciu zapnutú alebo  naopak, že vás môže sledovať vždy. Rovnako si takto môžete nastaviť aj  prístup FB k vašim fotografiám, mikrofónu, telefonátom, fotoaparátu a podobne. Takže všetko má v rukách jedine užívateľ FB.

„Veľa ľudí to doteraz neriešilo alebo nevedelo, čo všetko o nich FB získava a ako informácie o nich ďalej spracováva. Primárne ľudia využívajú výhody, ktoré im FB ponúka ale samozrejme je tam aj odvrátená stránka veci,“ upozornil redaktor ČT Oldřich Borůvka pre ČT24.

Viac na ČT24.