Viete, ako funguje cestovné poistenie a ktoré sa vám oplatí?

Dalito.sk/ilustračné foto: shutterstock_
PR -

Lákajú vás pamiatky na území Slovenska, chcete cestovať v rámci krajín Európy alebo máte v pláne vydať sa do tajných zákutí sveta? Uzatvorte si cestovné poistenie a cestujte bezpečne s tým pravým poistným krytím.

Na to, aby ste cestovali bezpečne a mali dostatočné poistné krytie pri akejkoľvek škodovej udalosti, je vhodné urobiť si porovnanie cestovného poistenia a siahnuť po takom, ktoré sa vašej ceste hodí najviac. Prečítajte si, čo všetko treba o poistení vedieť, ako ho uzatvoriť, kedy začína deň jeho plnenia a čo všetko konkrétne typy zahŕňajú a čo zase nie.

Cestovné poistenie môžete vybaviť kdekoľvek

Kde všade si môžete zahraničnú cestu alebo zájazd poistiť? Ak si myslíte, že ste pri vybavení cestovného poistenia obmedzení a uzatvoriť ho môžete výlučne len v cestovnej kancelárii, mýlite sa. Cestovné poistenie si môžete vybaviť aj v bankách, poisťovniach a leteckých spoločnostiach. Možno budete prekvapení, ale takáto možnosť sa vám ponúka aj v niektorých hoteloch. Kto nemá dostatok času na behanie, môže takéto poistenie uzavrieť rýchlo a jednoducho prostredníctvom online formulára priamo v pohodlí domova.

Kedy cestovné poistenie uzavrieť?

Vo všeobecnosti platí pravidlo, že každé jedno cestovné poistenie musí byť uzavreté pred nástupom na cestu do vysnívanej destinácie. Azda najideálnejšie je, keď si cestu aj dané poistenie zakúpite naraz v totožný deň. Čo sa týka časového ohraničenia platnosti cestovného poistenia, tieto údaje sú vám poskytnuté priamo pri prehľade cestovného plnenia.

Kedy uzatvárať poistenie pre jednotlivca a kedy pre rodinu?

Pri rodinnom poistení ide vo väčšine prípadov najmä o dvoch dospelých ľudí a najviac päť maloletých osôb. Tieto osoby nemusia byť pritom nijako príbuzensky späté, a dokonca ani miesto bydliska nemusí byť spoločné. Ak sa teda rozhodne uzatvoriť cestovné poistenie napríklad šesť osôb, z ktorých sú plnoletí traja, pôjde o jedno rodinné poistenie a jedno poistenie pre jednotlivca.

Začiatok poistenia sa môže líšiť

Viete, kedy sa začína plniť vaše cestovné poistenie? Pri tom krátkodobom ste poistení nástupom na danú cestu. ČI už sa snažíte zmestiť kvantá kufrov do vášho automobilu alebo odchádzate naľahko s jednou príručnou batožinou z pracoviska, oba prípady sa za daný nástup považujú.

Ak tvorí súčasť vášho cestovného poistenia aj poistenie storna, jeho začiatok predstavuje už samotné uzavretie daného poistenia.

Rozdiel medzi klasickým a komplexným cestovným poistením

Pripravujete sa na dlhšiu dovolenku a veríte, že vám to klasické cestovné poistenie úplne postačuje? Vopred si overte, čo všetko dané poistenie zahŕňa, aby ste zabránili možným ťažkostiam. Môžete mať cestovné poistenie uzatvorené priamo v pobočke vašej banky, to ale ešte neznamená, že bude postačujúce.

Cena za komplexné cestovné poistenie je úplne minimálna, ak si prehodnotíte, koľko by vás to vyšlo bez neho. Možno si to mnohí ani neuvedomujeme, no vo väčšine prípadov až keď sa nám niečo nepríjemné na cestách stane, až vtedy okúsime trpkú pravdu. Potom však už bude neskoro. Komplexné cestovné poistenie by ste určite nemali zavrhnúť. Pokiaľ totiž nebudete môcť odcestovať z vážnych zdravotných dôvodov, minimálna čiastka zaň bude oveľa lepšie stráviteľnejšia v porovnaní s tým, o koľko financií by ste prišli, keby celá suma vašej cesty jednoducho prepadla.

Čo všetko si predstaviť pod pojmom komplexné poistenie?

Komplexné poistenie u niektorých sprostredkovateľov sa netýka len úrazu či poistenia batožiny. Zahŕňa aj ďalšie nepríjemné nástrahy ako poistenie liečebných nákladov, zodpovednosti za vykonané škody, storno poplatky ale aj omeškanie letov alebo iných vozidiel dopravy. Značnou výhodou je aj doplnková asistenčná služba, s ktorou sa viete okamžite spojiť v prípade škodovej udalosti.

Výhody celoročného cestovného poistenia

Uvažovať nad celoročným cestovným poistením je vhodné už aj pri dvoch cestách na rodinnú dovolenku. Ak viete, že budete cestovať viackrát v roku, takéto poistenie je pre vás ideálne. Či už pravidelne cestujete do susedných krajín z dôvodu nákupov alebo si idete v lete odpočinúť k moru, kým v zime holdujete zahraničným lyžovačkám, s celoročným poistením nemusíte na uzatvorenie novej poistky myslieť pri každom vašom výjazde.

Nielenže poistíte seba, ale pri vybavovaní máte u niektorých poskytovateľov možnosť zahrnúť v ňom aj svojich blízkych. Pri dlhších pobytov treba mať na pamäti, aký limit platnosti je v poistke uvedený. Nemusíte sa však trápiť, ak by ste totiž chceli za hranicami ostať o niečo dlhšie, môžete jednoducho požiadať o obnovenie poistenia online formulárom alebo prostredníctvom tretej osoby.

Rozhodujúca je aj konečná destinácia aj druh športu

Pri vybavovaní cestovného poistenia by ste mali vedieť, kam sa vydáte a o akú športovú činnosť pôjde. Pri cene rozhoduje nielen konkrétne miesto vašej destinácie, ale aj druh športu. Či už zostanete na území Slovenska, pôjdete do európskych krajín alebo sa vydáte do nepoznaných zemí sveta, to všetko musíte mať ujasnené.

Čo sa týka športových aktivít, zväčša si volíte medzi rekreačnými, zimnými a rizikovými športami. Do rekreačnej úrovne spadá ako plávanie, tak aj turistika či plážový volejbal, pri zimných je to zase jednoznačné lyžovanie alebo snowboarding.

Do tretej kategórie spadajú také turistické pobyty a pracovné cesty, v rámci ktorých bude vašou hlavnou náplňou vykonávanie športovej aktivity s vyšším rizikom. Takáto športová činnosť sa vzťahuje napríklad aj na skialpinizmus, surfovanie, motoristické či letecké športy, jazdu na koni alebo jazdenie na vodnom / snežnom skútri.

Na čo nezabudnúť?

Pred výberom vhodného cestovného poistenia je potrebné sa presvedčiť, že poistné podmienky pokryjú vaše plány, konkrétne škodové udalosti a plánované športové aktivity. Taktiež sa nezabudnite uistiť, či sa vám nevyplatí zvoliť si celoročné cestovné poistenie namiesto toho krátkodobého. Poistite si zájazdy, pobyty či pracovné cesty doma alebo v zahraničí rýchlo a jednoducho z pohodlia domova a cestujte s dostatočným poistným krytím. Pokiaľ vás sprevádzajú rôzne zdravotné problémy, informujte sa, do akej miery budú pri cestovnom poistení kryté.

Pri otázke, ktorá poistná udalosť sa radí k tým najrizikovejším, by ste určite odpovedali, že ide o úraz alebo náklady týkajúce sa pobytu v nemocnici. Zabúdate však na jednu z tých najvážnejších, keď sa spôsobí škoda na zdraví niekomu inému. Pamätajte, že stačí pomerne málo a vaša vysnívaná dovolenka sa môže zmeniť na katastrofu a určite sa aj poriadne predraží. Nezabudnite preto na poriadne cestovné poistenie a zbytočne neriskujte. Dnes sa to už vôbec nevypláca.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

https://www.dalito.sk/cestovatelsky-semafor-cestovne-odporucania-pre-vsetky-krajiny-sveta-aj-nudzova-linka/