Správy

Vietnamský diplomat má do 48 hodín opustil Slovensko vo veci únosu vietnamského občana vládnym lietadlom

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR František Ružička dnes (v stredu 5. februára 2020) z poverenia ministra rezortu diplomacie Miroslava Lajčáka predvolal veľvyslanca Vietnamskej socialistickej republiky v SR Minh Trong Duonga.

Štátny tajomník F. Ružička vietnamskému veľvyslancovi odovzdal verbálnu nótu, v ktorej sa uvádza, že SR vyhlasuje jedného z diplomatov vietnamského veľvyslanectva v Bratislave za personu non grata, ktorá musí Slovensko opustiť do 48 hodín.

SR k tomuto vážnemu kroku pristúpila v súvislosti s právoplatným rozhodnutím nemeckého odvolacieho súdu vo veci únosu vietnamského občana, pričom rezort diplomacie v zmienenom prípade avizoval razantné diplomatické konzekvencie vo chvíli, keď sa oficiálne potvrdia veľmi vážne podozrenia zo zneužitia pohostinnosti slovenskej strany.


F.  Ružička na záver uviedol, že SR má záujem o ďalšie prehlbovanie vzájomných vzťahov, ktoré sa bude zakladať na serióznosti, vzájomnej výhodnosti a rešpektovania noriem medzinárodného práva.

Dalito.sk o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje reakciu rezortu diplomacie, ktorý odovzdal Vietnamu verbálnu nótu a vyhostil ich diplomata, za neskorú a nedostatočnú.

„Napriek všemožnej snahe Smeru zamiesť únos pod koberec, ostáva stále veľa závažných a nezodpovedných otázok. Je už dlhšie nanajvýš evidentné, že sa Slovensko na únose občana Vietnamu spolupodieľalo. Orgány činné v trestnom konaní však odviedli mizernú prácu. Už minulý rok sme navyše žiadali ministra zahraničných záležitostí Miroslava Lajčáka, aby požiadal vietnamského veľvyslanca o odchod zo Slovenska.

Aktuálna reakcia na klamstvá z Vietnamu je teda neskorá a nedostatočná. Navyše, hovoriť o prehlbovaní vzájomných vzťahov v takejto situácii nám príde až absurdné,“ uviedol podpredseda NR SR za SaS a tímlíder strany pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus.

Strana SaS navyše žiada orgány činné v trestnom konaní o dôsledné vyvodenie zodpovednosti voči všetkým zainteresovaným, vrátane bývalého ministra vnútra Robert Kaliňáka. „Ak sa tak nestane do volieb, zaväzujeme sa, že spravíme všetko pre to, aby bol únos nezávisle vyšetrený a boli jednoznačne potrestaní všetci, ktorí sa na tomto únose podieľali,“ uzavrel Martin Klus.Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *