Šport

Víkend, keď premiér sadí zemiaky a úradujú hokejové Svište

Hokejové Svište, bravó! Chlapci, robíte celej rodine Svišťov obrovskú radosť! S pýchou leziem na sociálnych sieťach všetkým na nervy.

Opäť prežívam euforické obdobie. Slovensko sa pripravuje na Majstrovstvá sveta seniorov a ak náhodou neviete, v Rusku sa práve hrajú MS 18-ročných hokejistov. Naše hokejové Svište, odchovanci českej hokejovej školy majú svoje zastúpenie v oboch kategóriách. A v žiadnom prípade nie sú stratení.

Zabodol do mňa svoje veľké oči a vždy sa ma nástojčivo pýtal: „Aďa a  budeme hrať aj hokej? A tu v kempe budeme mať aj zápas? A kedy budeme hrať na celé ako veľké Svište?“


Keď začal hrať zápasy, vždy chcel vyhrať. Bol z ročníka našich „malých“ Svišťov. Asi pred polrokom mi Max Čajkovič napísal, kedy už konečne budem písať aj o mladších hokejových Svišťoch. A prečo furt píšem len o tých starších… Vtedy som mu odpísala, že keď príde čas. No a ten čas je tu.

V príprave na MS 18 sa okrem Maxa (ročník 2001!) objavovalo aj meno Filipa Škorca. Ten sa napokon na MS nenominoval, ale Maxim áno. A tréner Viliam Čacho urobil dobre, ak si vybral tohto drzého, ale zlatého chalana, hráča švédskeho Malmö.

Max je hráč, ktorý si nedá brnať po nose a trestná lavica mu vôbec nie je cudzia. Je rýchly a pripravený na veľký hokej po všetkých stránkach. Pri písaní tohto stĺpčeka sme práve dohrali náš tretí zápas na MS. Vyhrali sme nad Francúzmi a o rok mladší Maxim sa stal s 10 bodmi vedúcim hráčom celých MS.

Max, dodržal svoj prvý veľký sľub. Sľúbil mi, že ak dostane šancu, nepustí ju. Ďakujem, slovo robí chlapa.

Aj Maxim, podobne ako ostatné Svište, sa naučil hrať hokej v Česku. Z Komety Brno sa pred dvoma rokmi uchytil vo švédskom Malmö a o rok –dva sa jeho meno bude skloňovať aj v súvislosti s draftom NHL. To preto, že drel a robil všetko, čo mal. A robil a drel ešte viac. V aute a autobusoch presedel tisícky kilometrov. A na domáci zápas aj on cestoval 100 a viac kilometrov. Nikto mu nič nedaroval.

Rovnako ako Filipovi Škorcovi, Arturovi Turanskému, Marošovi Mudrikovi, Jankovi Petriskovi, Kubovi Kováčovi, Majovi Kozovi, Adamovi Kormúthovi, Dominikovi Antalovi, či Oliverovi Ketnerovi. Vzormi pre nich boli veľkí hokejisti a tak trochu aj staršie Svište. Chceli sa im vyrovnať. A priblížiť. Vždy si nesmierne užívali, ak sme Svište spojili a išli hrať spolu napríklad turnaj v hokejbale. Dodnes sa stretávajú a cez podpichovačky sú to nerozluční priatelia.


V seniorskej reprezentácii si svoju cestu k veľkému hokeju razí Martin Fehérváry. Tiež nikdy nič nenechal na náhodu. Napriek svojmu talentu. Od mala totiž počul, že len talent nestačí. Ani zďaleka. Do veľkého hokejového sveta sa vybral už ako 14-ročný. Tiež začínal vo švédskom Malmö. Vo Švédsku prepísal rôzne hokejové štatistiky. Verím, že ako obranca má čo ponúknuť nášmu národnému tímu už na týchto MS. V príprave potvrdzuje, že má formu ako hrom.

Chlapci, robíte celej rodine Svišťov obrovskú radosť. S pýchou leziem na sociálnych sieťach všetkým na nervy. Prebili ste v mojich statusoch politiku. Svojou tvrdou drinou ste rodičom vrátili všetko, čo pre Vás na vašej ceste urobili. A voči mne ste splnili všetky sľuby, čo ste mi počas tých dlhých rokov dávali. No a čo ste mi nesľúbili dobrovoľne, troška som si vynútila… Ale účel svätí prostriedky. Každopádne ďakujem.

P.S. 1: Kým naši chalani bojujú za Slovensko na ľade, náš nový premiér Peter Pellegrini vysadil rodičom a aj susedom zemiaky.

P.S.2: Stále rozmýšľam, čo sa to deje s našou hokejovou reprezentáciou, keď v 18-tke dávajú góly, chlapci prídu do 20-tky a nič… Zdajú sa byť nemohúci. Tak ako po minuloročných MS 18, aj teraz dúfam, že sa v tej 20-tke  v decembri niečo zmení.

Môže vás zaujať:

Hokejový zázrak sa nekonal, no a čo! Bokroš ženie mládežnícky hokej do záhuby

 

 

 

 

 

 Komentáre (1)

    Vaša reakcia

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *