Víťazný február 1948 a „Víťazný marec 2021“

Dalito.sk/Klement Gottwald po zvolení za prezidenta počas rozhovoru s predsedom zboru povereníkov Gustávom Husákom (uprostred) a predsedom ÚRO Antonínom Zápotockým/foto: TASR - archív, 1948

Minister školstva Branislav Gröhling a minister zahraničných Ivan Korčok po včerajšom rokovaní Republikovej rady SaS oznámili premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO), že podávajú demisiu. Rovnako ako ich stranícky šéf Richard Sulík. Rozklad slovenskej vlády pokračuje. Odišla aj ministerka spravodlivosti zo Za ľudí. Čo mi to len pripomína… Ako stále chutí moc aj po 73 rokoch!

Nová vláda Igora Matoviča (OĽaNO) 21. 3. 2020/foto: ÚV SR

Takto nejako sa totiž začal aj Víťazný február 1948 a totálny spoločenský a ekonomický rozklad našej krajiny na dlhé desaťročia, keď 12 ministrov Gottwaldovej vlády podalo v roku 1948 demisiu. Niekto teraz možno povie, že je to pritiahnuté za vlasy, že toto nemôžme porovnávať. Prečo? Veď aj Víťazný február sa zrodil z demokracie. Samozrejme, vtedy vyzerala inak, ale práve preto by sme mali spozornieť. Veď aj vtedy vykrikovali o neprajníkoch.

Osobne ma už z prvkov diktatúry mrazí takmer rok. Rovnako ako advokáta, ktorý pre Dalito.sk uviedol, že vláda Igora Matoviča používa prvky totalitného režimu. Potiera totiž základné ľudské práva na dôstojnosť a slobodu. Advokát svoj názor povedal po rozhodnutí ministra školstva Gröhlinga ohľadom uprednostňovania mladých pri očkovaní proti COVID-19 a ešte zaočkovaným ponúkol normálny život skôr, ako sa k vakcíne dostanú všetci, ktorí majú o ňu záujem.

„V podstate by štát rezignoval na svoju povinnosť zabezpečiť reálny výkon základných ľudských práv pre všetkých rovnakoJe to znak neslobodných autoritárskych štátov, kde nie je podstatné čo je napísané v ústave a v právnom poriadku, ale aká je reálna moc a jej výkon,“ povedal pre Dalito.sk Peter Serina. „Zároveň by spôsobil obrovský tlak na korupčné správanie a umožnil by vláde fakticky rozhodovať až na úroveň jednotlivca, kto bude privilegovaný a kto nie. Fakticky by sme tak dospeli k neslobode a minimálne autoritárskej vláde s nábehom na totalitný systém, v ktorom vláda bude rozhodovať kto bude mať väčšiu a kto menšiu šancu na prekonanie, či vyhnutie sa chorobe, so všetkými, s tým spojenými, následkami,“ upozorňuje nebezpečné myšlienky bývalého ministra školstva za SaS. Zjednodušene, vláda by tak rozhodla, komu šancu na prežitie počas pandémie dá a komu nie, upozornil advokát Serina.

Víťazný február(1948)) je názov komunistického prevratu v Česko-Slovensku, ktorý sa uskutočnil medzi 17. februárom a 25. februárom 1948. Dnes je (nekomunistami) vnímaný ako prechod od demokracie k totalite, pripojenie k sovietskemu mocenskému bloku, začiatok útlaku obyvateľstva a ekonomického úpadku. Uvádza Wikipédia.

Na Slovensku už skladujeme 200 tisíc super tajných ruských vakcín proti COVID-19, aj pre ktoré sa nám rozpadá vláda. Predseda vlády Igor Matovič dodnes nevysvetlil, čo za dodávku vakcín Rusom sľúbil okrem toho, že nemiestne zažartoval, že Zakarpatskú Rus.

Keď sa v roku 1948 Gottwaldovi rozpadala vláda, mala 26 ministrov. 20 februára 1948 podali 12 nekomunistickí ministri (ČSNS – 4, ČSL – 4, DS – 4) demisiu v nádeji, že prezident Beneš (bývalý člen ČSNS) rozpustí vládu a uskutočnia sa nové voľby alebo donúti komunistov dodržiavať demokratické zásady.

Vláda SR by dnes mala mať 18 členov, momentálne však má iba 12 a prezidentka SR už nestíha prijímať demisie. Stratila som už prehľad o akú nádej ide designovaným ministrom, ale to čo politici predvádzajú v demokratickom srdci EÚ už nie je  hanba, ale škandál. Lebo aj v roku 1948 podávali ministri demisiu z toho dôvodu, že verili, že vládu to prinúti dodržiavať demokratické zásady. Miesto toho Gottwald na prázdne stoličky dosadil vlastných ľudí. Komunisti totiž presvedčili ľud, že ministri demisiou „zaujali miesto rozvratnej opozície“. Nádej, že sa to nezopakuje, mi dávajú prieskumy verejnej mienky, podľa ktorých Matoviča už nemôže cítiť drvivá väčšina obyvateľstva SR.

Nezabúdajme však na komunistov, ktorí v roku 1948 začali organizovať manifestácie ako nátlakový prostriedok. 21. februára na Staromestskom námestí Gottwald vyzval na vytváranie akčných výborov, ktoré mali „očistiť verejný a politický život od reakcie“. Na výbory, ktoré do fabrík posielali aj vzdelaných ľudí. Rovnako ako dnes, kde za pásmi aj pre nečinnosť vlády stoja už vysokoškoláci a vláda už zakázala aj dovolenkovať za hranicami.

A kto očistí ten náš život v roku 2021? Či to po dlhých týždňoch nič nerobia aj v boji s koronavírusom už nechajú politici len na prírodu a COVID-19 a naozaj nakoniec bude platiť „zachráň sa kto môže“?

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)