Stĺpčeky

Vláda ako vzor. Ak testovanie, tak aspoň s respirátorom

Mám to šťastie, ktorému som ale životom išla oproti, že si môžem dovoliť spoliehať sa aspoň na respirátor. Medzi ľudí chodím iba s ním. Žiadne chirurgické a už vôbec nie látkové rúško. A už vôbec nie na miesto s obrovským množstvom ľudí.

Pri pohľade na „vládnych kozmonautov“ v skafandroch, ktorí vyrazili do terénu testovať som vlastne na tom rovnako. Chránim v prvom rade seba a nie ostatných. Je to pochopiteľné, však sa nachádzajú vo vysoko rizikovom prostredí odberu testov. Ale to je pre mňa aj bežný život vonku.

Testovanie na COVID-19 antigénovými testami/foto: MZ SR

Desia ma tie stovky ľudí pred testovacími miestami najnakazenejších regiónov aj keď stoja akože od seba. Množstvo ľudí v čase, keď by mali sedieť doma a vychádzať len v nutných prípadoch. Koľkí z nich, ktorí tam išli zdraví sa domov vrátia nakazení? Veď tam väčšina stojí v látkových rúškach…


Poznám množstvo tých, ktorí majú na respirátor, napriek tomu nosia látkové rúška. Dokonca aj vláda. Lebo z rúška sme urobili akýsi módny doplnok. Pritom celý odborný svet upozornil, že jeho majiteľa takmer vôbec nechránia. Majú na respirátor, aj tak nosia látkové handry. To je tiež zodpovedné? Veď keď sa nakazia oni, nakazia aj druhých.

Sú média, ktoré za „módny trend“ chvália ešte aj prezidentku, ktorá by ako prvá mala podľa mňa nosiť respirátor, dokonca aj z našich daní. Naozaj by mi to neprekážalo. Určite by bola vzorom aj tým, ktorí na respirátor majú.  Áno, je to krásna dáma, ktorá ešte aj rúško, ktoré ladí k šatám nosí s noblesou, ale je to naozaj zodpovedné?

Vedci už dávno potvrdili, že látkové rúško najmenej spĺňa akúkoľvek preventívnu schopnosť pri nákaze. Je toho plný internet. Stačí si vyhľadať odborné články. Ak teda rúško, jedine respirátor ak na to máme finančne.  To je podľa mňa zodpovedné.

Veď ešte aj akosi už vytratená epidemiologička z tímu Matoviča Zuzana Krištúfková upozornila, že nemôžeme povedať, že by ešte aj chirurgické rúško, nie to ešte látkové, stopercentne zabránilo prenosu,“ vysvetlila pre denník SME.

Z toľkej koncentrácie ľudí s látkovými rúškami v rizikových oblastiach ide strach. To, že látkové rúška sú málo bezpečné upozornila aj štúdia britskej štúdie z roku 2013, ktorá vznikla v Health & Safety Laboratory. Uvádza, že svojpomocne vyrobené rúška sú dva-až trikrát menej účinné ako chirurgické rúška. A to ich skúmali iba pri prenose klasickej chrípky.

Pri súčasnej pandémii majú význam najmä respirátory typu FFP2. Riziko nákazy sa pre ich nositeľa uvádza na úrovni nanajvýš osem percent.


Samozrejme, že vždy je lepšie čokoľvek ako nič, ale ak je Slovensko na hrobárovej lopate a ešte ho politici vyhnali na celoplošné testovanie v najrizikovejšom čase do ulíc, tak si aspoň tí, ktorí si to môžu dovoliť nasaďte respirátory. Je totiž vysoko pravdepodobné, že práve takí držia nad vodou aj ekonomiku a aj to je zodpovednosť k Slovensku. Aká veľká zistíme koncom roka 2021. Dnes nie je čas na módnu vlnu.

Stačí sa pozrieť pri testovaní členov vlády, ktorým je rúško málo a sú oblečení v najväčšej výbave akú Slovensko vôbec má, potom je už iba skafander astronauta.

„Tesne pred začiatkom … aj s generálom Zmekom, náčelníkom Generálneho štábu“/foto: archív Igor Matovič

Ak nám má byť vzorom vláda, tak podľa ich COVID skafandrov jednoznačné máme chrániť v prvom rade seba a nie druhých. Takže kto na to má a rozhodne sa pre celoplošné testovanie,  ja by som bez respirátora nešla a ešte by som zobrala zopár desiatok zo sebou, aby som ich tým vyľakaným obyčajným ľuďom rozdala aspoň okolo mňa. Keď to už nenapadlo vládu a chráni iba seba…, alebo im aspoň rozdávať chirurgické rúška. O niečo lepšie ako „látkové doplnky“.

P.S. Inak môj kamarát-primár pôrodnej kliniky rodí dodnes aj COVID matky a deti bez skafandra.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *