Správy

Vláda podľa ombudsmanky ponižuje vlastných občanov a zasahuje do ich ľudskej dôstojnosti

Na verejnú ochrankyňu práv sa v posledných dňoch a týždňoch obrátilo mnoho ľudí s podnetmi, v ktorých opísali svoju negatívnu skúsenosť s výkonom povinnej štátnej karantény.

„Niektorí dokonca odmietajú návrat na Slovensko z dôvodu obavy z možnej nákazy počas štátom organizovaného prevozu a počas umiestnenia v zariadení, ktoré na výkon štátnej karantény slúži. Verejná ochrankyňa práv sa problémom zaoberala, spracovala k nemu právnu analýzu a na základe nej odporučila hlavnému hygienikovi zmeniť systém povinnej štátnej karantény. Realizácia obmedzenia sprevádzaná zásahom do ľudskej dôstojnosti či dokonca ponižujúcim zaobchádzaním podľa nej nie je primeraná. Takýto zásah nie je v demokratickej spoločnosti akceptovateľný ani v tak zložitej situácii, v akej sa Slovenská republika v súčasnosti nachádza. List spolu s odporúčaniami poslala na vedomie aj vláde SR, ústrednému krízovému štábu a permanentnému krízovému štábu,“ uviedla Michaela Pavelková, hovorkyňa z Kancelárie verejného ochrancu práv.

O reakciu sme požiadali aj Úrad vlády SR, ktorý nereagoval. Až na druhý deň premiér Igor Matovič (OĽANO) na tlačovej konferencii na ÚV SR povedal , nech sa ombudsmanka nevyjadruje k tomu, čomu nerozumie.


Hlavný hygienik Mikas sa bráni voči tvrdeniu ombudsmanky, že opatreniami ponižujú občanov, lebo sa na ich organizácii priamo nepodieľa.

Celý list ombudsmanky o porušovaní základných ľudských práv na Slovensku aj s konkrétnymi odporúčaniami pre hlavného hygienika SR Jána Mikasa:


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *