Vláde SR: Nie všetci majú sociálne siete. A nie všetci „majú lobotómiu mozgu“

Dalito.sk/Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) /foto: ÚV SR

Dvadsať rokov som sa ako novinárka pýtala. Celé roky som spracovávala viac či menej odpovede, aby som mohla zverejniť informácie, ktoré sa zakladali na faktoch. Otázky boli legitímne, často včasné so snahou zastaviť niečo, čo by negatívne ovplyvnilo životy v krajine. Odpovede prichádzali viac či menej za všetkých vlád. To, čo však zažívam ako novinárka dnes, to je čistá tragédia pre všetkých. Aj občanov.

Vlastne, spomenula som si na jednu personálnu novinársku manipuláciu ešte z čias Fica. Hovorkyňa Detskej fakultnej nemocnice nás s kolegom zo SME zablokovala v mailliste novinárov štátnej nemocnice na roky.

Nie, nie je to ani u susedov ideálne, ale ak do toho vložíte enormné úsilie, reakciu získate aj v Česku. Na Slovensku však nie. Od marca 2020 akoby tu pes skapal. Počet tlačových správ ÚV SR môžete spočítať na jednej ruke. A to tam zahrniete aj oznam kedy a kde sa zasa premiér vyrozpráva naživo pred väčšinou „vlažnými“ novinármi.

Už ma ani nezaujíma, kto je za túto šialene nezvládnutú komunikáciu vlády zodpovedný. Aký premiér, taký poradca? Alebo aký poradca, taký premiér?

Osobne poznám šéfa premiérových poradcov, ktorý sa mi sníva asi dodnes, pretože vždy vedel, komu, ako a za čo má radiť už roky pred zmenou. Verte, keď ma stretol zoči voči u susedov na ÚV ČR v Prahe a pchal mi do ruky svoju vizitku, ktorú som ani nechcela, sotva sa mi pozrel do očí. A čerešničku úrovne komunikácie nasadil môj bývalý kolega, vedľa ktorého som v redakcii RTVS sedela dlhé roky a poznám ho viac, akoby som chcela. A pamätám si viac, akoby zasa chcel on. Ako píše na svojej sieti o projektoch EÚ: “Popri práci som vyslovene poskytoval technickú pomoc a poradenstvo pri písaní projektov. A nikdy nie pre štátny, či verejný sektor.”

Od marca 2020 akoby mnohé rezorty vlády ani neexistovali. Česť výnimkám. Na také MF SR, MH SR či Úrad verejného zdravotníctva už otázky ani nezasielam. Je to urážanie dôstojnosti nielen mňa. Taká hovorkyňa hygieny mesiace aj s jej vedúcim oznamovali, že sú na dovolenke.

Po roku to však už jasne dokazuje, že naozaj platí, kto mlčí, ten svedčí. Takže som sa už aj ja prestala pýtať alebo na odpovede už ani nečakám. Áno, nie je to správne, ale keby sme dnes novinári iba čakali, ostali by všetkým už len tie „vládne noviny“ alebo tlačové konferencie premiéra naživo, kde väčšina kolegov vyzerá skôr ako „vhodne akreditovaná“.

Okrem toho, ak vláda nereaguje na fakty a dáta múdrych hláv v krajine, prečo by mala odpovedať na nepríjemné novinárske otázky? Stačí sledovať Dáta bez pátosu. Ako napísali včera: „ … Za včerajšok rekordmanom je okres Revúca, o ktorom nikto nechyroval z Bratislavy, tí čo hovorili, že ohniská len treba testovať a podobne, že okres Revúca môže byť problém, ale za včerajšok je číslo jedna v miere pozitivity okres Revúca”. 1) Pred rokovaním vlády v sobotu minulý týždeň sme pripravili špeciálny email – situačný report k riadeniu pandémie, 2) Email s informáciami, reportami, grafmi za okresy, ale aj k lockdownom v mnohých krajinách sme poslali pred 14:00

– do kancelárie pána premiéra SR

– na email pani podpredsedníčke vlády SR

– na email pánovi podpredsedovi vlády SR

– do prezidentskej kancelárie pani prezidentky SR

Nakoniec, robíme tak už pravidelne a opakovane. Radi by sme mali “impact” na riadenie boja s pandémiou, nie sme stranícky vyhranení. Dávame len dáta na stôl a ak si ich niekto všimne, teší nás to. Ak poďakuje, sme radi. Ak sa nič nestane, nevadí nám to. Mrzia nás slová z tlačovej konferencie (ale nemuselo to byť smerované na nás) “z kancelárie v Bratislave” a “len tak od stola” “povedia, ktoré okresy testovat”. A aj slová, že REVÚCA JE PREKVAPENIE. “

A vlastne to už jedno začína byť aj mne. Ale ešte dôležité upozornenie vláde a jej poradcom. Vážení, nie všetci občania majú sociálne siete. Dnes už najmä tí múdrejší a tí, ktorí ich nepotrebujú k práci. A nie všetci majú „lobotómiu“ mozgu… Tak len, aby sa nezabudlo. A podľa posledného prieskumu dôvery ani nezabúdajú.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)