Vo veku 75 rokov zomrel herec Stano Dančiak

Dalito.sk/Portrét herca Stana Dančiaka/Foto: Archív TASR
TASR -

Vo veku 75 rokov zomrel v sobotu (4.8.) v Bratislave herec Stano Dančiak. Informáciu TASR potvrdila hovorkyňa Slovenského národného divadla (SND) Izabela Pažítková. Herec Stanislav (Stano) Dančiak si vďaka svojmu komediálnemu talentu, pohotovej improvizácii a dynamickému prejavu získal priazeň divadelného i filmového publika a televíznych divákov.

Stano Dančiak sa narodil 26. októbra 1942 v Bratislave v rodine kriminalistu. Záujem o dramatické umenie prejavil už na základnej škole, ako chlapec účinkoval v Detskej dramatickej rozhlasovej skupine. Okrem toho aktívne pestoval niekoľko športov, venoval sa futbalu, hokeju aj behu. Zmaturoval na Strednej zdravotníckej škole v odbore zubný laborant. Herectvo vyštudoval na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave.

Po absolutóriu účinkoval jednu sezónu v bratislavskom Slovenskom národnom divadle (SND). Počas dvojročnej základnej vojenskej služby pôsobil vo Vojenskom umeleckom súbore.

Následne sa vrátil do SND, kde dal aj s priateľmi výpoveď a spolu založili populárne Divadlo na Korze. V ňom účinkoval od roku 1969 až do jeho zatvorenia v roku 1971. Potom nastúpil do bratislavského Divadla Nová scéna, kde pôsobil 20 rokov. Od roku 1990 pracoval v Činohre SND.

Obsadzovaný herec si získal priaznivcov nielen na divadelných doskách, ale aj v množstve filmov.

Z bohatej filmografie Stana Dančiaka možno spomenúť rozprávku Zločin slečny Bacilpýšky (1970), historickú snímku Skrytý prameň (1973), kultovú komédiu Sebechlebskí hudci (1975), životopisnú drámu Svědek umírajícího času (1990), film Rivers of Babylon (1998) alebo drámu Dážď padá na naše duše (2002). Na televíznych obrazovkách zaujal napríklad v tituloch Jožko Púčik a jeho kariéra (1983), Veľká rošáda (1988), Rozmar starej dámy (1990), Pod vládou ženy aj na svitaní (1993) alebo Kráľovská hra (1999).

S Mariánom Zednikovičom vytvoril nezabudnuteľnú dvojicu v minigroteskách Lord Norton a sluha James (2002). Zahral si napríklad aj v známych seriáloch Lekár umierajúceho času (1983) a Alžbetin dvor (1986). Predstaviteľ desiatok divadelných a filmových postáv sa zapísal do pamäte divákov aj ako výrazný dabingový herec.

Svoj charakteristický hlas prepožičal inšpektorovi Derrickovi z rovnomenného nemeckého seriálu (1974), chlpáčovi Alfovi z planéty Melmak v populárnom americkom televíznom seriáli Alf (1986) a nahovoril aj animovaný televízny seriál Zbojník Jurošík (1991).

Stano Dančiak získal cenu Zväzu slovenských spisovateľov a dramatických umelcov. Z rúk prezidenta Slovenskej republiky si v roku 2003 prevzal štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy. V roku 2011 bol uvedený do Siene slávy počas galavečera televíznej diváckej ankety Osobnosť televíznej obrazovky (OTO).

Pred piatimi rokmi.

Človek s nadhľadom a hlbokým porozumením, z ktorého vyvierali aj silné občianske postoje. Takto si Slovensko podľa prezidenta SR Andreja Kisku bude pamätať zosnulého herca Stana Dančiaka. “Osobnosť, na ktorú nemožno zabudnúť,” zdôraznil Kiska.
Dančiaka zaraďuje medzi veľké osobnosti silnej generácie slovenského filmu a divadla, ocenil jeho herecký talent. “Možno najmä komický, ktorý však nikdy neprekročil hranice toho, čo vtipné je a čo už nie,” pripomenul prezident. Pozostalým vyjadril úprimnú sústrasť.

Slovensko sa v nedeľu dozvedelo veľmi smutnú správu. Tak na informáciu o úmrtí herca Stana Dančiaka reaguje na sociálnej sieti predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS).
Pripomína, že Dančiak si fanúšikov získal nielen pôsobením vo filme a divadle, ale aj nenapodobniteľným dabingovým hlasom. “Česť jeho pamiatke,” vzdáva hold zosnulému hercovi.

Stano Dančiak bol nielen skvelým hercom, ale svojimi zásadovými postojmi za slobodu a demokraciu aj zásadnou súčasťou svedomia národa. Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) to uviedol na sociálnej sieti v reakcii na správu o hercovom úmrtí.
Premiér oceňuje Dančiakovo umelecké pôsobenie. Symbolizuje pre neho dokonalého predstaviteľa mnohých filmových a divadelných postáv, ale aj legendárny hlas inšpektora Derricka, Alfa či sluhu Jamesa. “Maestro, vďaka za všetko, čím ste za svoj hodnotný život obohatili slovenský národ,” dodal Pellegrini.

Môže vás zaujať: 

Skonala stálica divadelných dosiek, herec Marián Labuda starší