Spektrum

Vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu zarobili Británii viac ako miliardu

Britský princ Harry uzavrel v sobotu vo Windsorskom zámku manželstvo s bývalou americkou herečkou Meghan Markleovou. Svadobný obrad sa za prítomností približne 600 pozvaných hostí konal v Kaplnke sv. Juraja v areáli Windsorského zámku.

Britská kráľovná Alžbeta II. udelila svojmu vnukovi, princovi Harrymu, titul vojvoda zo Sussexu. Jeho manželka Meghan Markleová sa tak v deň ich svadby stala vojvodkyňou zo Sussexu. Tento titul udelila britská kráľovná Harrymu v ranných hodinách.

V minulosti bol iba jeden vojvoda zo Sussexu – princ Augustus Frederick, šiesty syn kráľa Juraja III. a kráľovnej Šarloty, píše spravodajský server Sky News. Titul bol princovi priznaný po jeho narodení v roku 1801.


Jeho dve deti však titul nezdedili, pretože ani jeden z jeho dvoch manželstiev kráľ neuznal v dôsledku statusu jeho manželiek. Takisto ako princ Harry, sa aj princ Augustus Frederic oženil z lásky miesto toho, aby si vybral manželku z kráľovskej línie. Keďže ani jedno z jeho manželstiev nebolo uznané kráľom Jurajom III., nikdy nebola ani žiadna vojvodkyňa zo Sussexu. Meghan Markleová je prvá, píše Sky News.

Americká herečka Meghan Markleová prišla do kaplnky sv. Juraja na Windsorskom zámku, kde sa zosobáši s britským princom Harrym.

Markleová prišla z hotela do kaplnky v starom modeli automobilu značky Rolls-Royce z hotela Cliveden House, vzdialenom od Windsoru zhruba 16 kilometrov.

Predtým do kaplnky sv. Juraja prišiel aj princ Harry spolu s bratom Williamom, ktorý je zároveň aj jeho svedkom na svadbe. Po nich prišli Markleovej matka Doria Raglandová, princ Charles spolu s Camillou a kráľovná Alžbeta II. s princom Philipom. Vzápätí ku kaplnke prišla aj manželka princa Williama Kate spolu so svojimi deťmi princom Georgeom a princeznou Charlotte, v sprievode svojej sestry Pippy a svadobných družičiek.

Zľava princ Harry spolu s bratom Williamom prišli ku kaplnke sv. Juraja vo Windsore, kde sa Harry zosobáši s americkou herečkou Meghan Markleovou v sobotu 19. mája 2018. FOTO TASR/AP

Svadobný obrad sa začal presne o 13.00 h SELČ. Bohoslužbu celebroval windsorský dekan David Conner. Dvojicu zosobášil arcibiskup z Canterbury Justin Welby, ktorý Markleovú v marci pokrstil, keď prijala anglikánsku vieru. Kázeň mal hlava americkej episkopálnej cirkvi Michael Bruce Curry.

Manželskému páru,krátko pred ich svadobným obradom, princovi Harrymu a jeho manželke Meghan Markleovej zablahoželala aj britská premiérka Theresa Mayová  krátko pred ich svadobným obradom, informuje agentúra DPA.


„Z celého srdca blahoželám Harrymu a Meghan Markleovej pri príležitosti ich dnešného sobáša,“ napísala Mayová na sociálnej sieti Twitter a zároveň zaželala „krásny deň“ všetkým, ktorí sa zúčastnia osláv v celej krajine.

Tisícky ľudí sa od ranných hodín zhromažďovali na ceste do Windsoru, píše agentúra AP. Medzi prvými hosťami, ktorí prišli do Windsorského zámku, bola napríklad americká moderátorka Oprah Winfreyová, herec Idris Elba, tenistka Serena Williamsová, spevák James Blunt, David a Victoria Beckhamovci, herec George Clooney s manželkou Amal či spevák Elton John s manželom Davidom Furnishom.

Celkovo je na svadbu pozvaných 600 hostí vrátane členov kráľovskej rodiny a ďalších slávnych priateľov Harryho a Meghan. Medzi príbuznými, ktorí sa na svadbe zúčastnia, je aj brat princeznej Diany Charles Spencer či Harryho sesternica Zara Tindallová s manželom.
Vysokopostavení politici sa na zozname hostí nenachádzajú, oznámil ešte predtým Buckinghamský palác. Snúbenci pozvali do areálu Windsorského zámku 2640 ľudí z radov verejnosti. Z nich 1200 sú mladí ľudia, ktorí v rôznych oblastiach prejavili svoju výnimočnosť.

Svadobný obrad sa začal presne o 13.00 h SELČ, pričom program bol naplánovaný do najmenších podrobností. Dvadsať minút pred začatím obradu prišiel do Windsoru Harry s bratom Williamom, ktorý je zároveň aj jeho svedkom. Kráľovná Alžbeta II. spolu s manželom princom Filipom prišli o 12.52 SELČ a Meghan, ktorá si nevybrala na obrad svedkyňu, prišla do kaplnky sv. Juraja posledná – tesne pred začiatkom obradu.

K oltáru viedol Meghan jej budúci svokor princ Charles. Bohoslužba spájala tradíciu s modernými prvkami. Gospelový zbor zaspieval tesne pred vyslovením manželského sľubu hit „Stand by me“ od zosnulého amerického speváka Bena E. Kinga zo 60. rokov.

Americkú herečku Meghan Markleovú, ktorá v sobotu 19. mája 2018 uzavrie manželstvo s britským princom Harrym, odprevadí k oltáru následník britského trónu princ Charles. FOTO TASR/AP

Nevesta na svadbe bez otca 

Meghan Markleová vo štvrtok oznámila, že jej otec sa nezúčastní na jej sobotňajšej svadbe s britským princom Harrym, ktorá sa bude konať na Windsorskom zámku.


„Bohužiaľ, môj otec sa nezúčastní na našej svadbe,“ povedala Markleová vo vyhlásení, ktoré zverejnil Kensingtonský palác. „Na otcovi mi vždy záležalo a dúfam, že mu (teraz) bude poskytnutý priestor, ktorý potrebuje, aby sa sústredil na svoje zdravie,“ citovala ďalej z vyhlásenia tejto americkej herečky agentúra DPA.

O neúčasti 73-ročného Thomasa Marklea na obrade sa špekulovalo už niekoľko dní. Samotný Markle, ktorý žije v Mexiku, totiž nedávno webovému magazínu TMZ povedal, že potrebuje v stredu podstúpiť menšiu operáciu srdca. Média v tejto súvislosti uvádzali, že zákrok, ktorý popísal, by štandardne vylučoval, aby krátko po ňom absolvoval dlhý let.

Markleová vo štvrtkovom vyhlásení zároveň poďakovala za podporou verejnosti, ktorej sa jej po správach o otcovom zdravotnom stave dostalo. „Vedzte prosím, ako veľmi sa s Harrym tešíme, že s vami v sobotu budeme môcť zdieľať náš výnimočný deň,“ dodala.

Kráľovská svadba zvýšila príjmy ekonomiky o viac ako 1 miliardu 

Veľký deň mladého páru totiž prinesie aj veľkú „vzpruhu“ britskej ekonomike. Konzultačná firma Brand Finance najnovšie odhaduje tento prínos na 1,05 miliardy libier (1,2 miliardy eur). To je viac ako dvojnásobok pôvodného odhadu 500 miliónov GBP. Richard Haigh, výkonný riaditeľ spoločnosti Brand Finance, pripustil, že pôvodný odhad bol dosť podhodnotený.

Haigh odôvodnil túto „korekciu“ priam hviezdnou popularitou princa a americkej herečky, čo môže ich svadbu z hľadiska ekonomického prínosu dostať na rovnakú úroveň ako svadbu následníka trónu princa Williama a Kate Middletonovej v roku 2011.

„Meghan Markleová je slávna,“ povedal Haigh a pripomenul, že princ Harry je veľmi obľúbený a mnohí ho považovali za večného starého mládenca. Preto už len fakt, že sa žení, je sám o sebe „veľká vec“, domnieva sa.


Brand Finance preto vidí potenciál pre ekonomický prínos svadby, a to v kľúčových sektoroch Spojeného kráľovstva. Konzultačná firma, ktorá poskytuje oceňovanie značiek a strategické poradenstvo, pri odhadoch vychádzala zo svojich skúseností s komerčnými značkami aj z prínosu kráľovskej svadby v roku 2011, spresnil Haigh.

Podľa Brand Finance by svadba mala zvýšiť príjmy cestovného ruchu o 300 miliónov GBP. V roku 2011 v priebehu mesiaca, keď sa ženil princ William, zaznamenalo toto odvetvie rast o viac ako 3 %.

Ďalších 300 miliónov GBP predstavujú príjmy z reklamy v spojení so všetkým, čo sa týka kráľovskej svadby, odhaduje Haigh.

O 250 miliónov GBP môžu stúpnuť tržby v maloobchode a reštauráciách. Nedávny prieskum ukázal, že asi 40 % Britov sa zaujíma o svadbu, a to predstavuje zhruba 25 miliónov ľudí, povedal Haigh. Ak každý z nich minie v spojení so svadbou 10 libier, napríklad na občerstvenie, prinesie to 250 miliónov GBP. A podľa Haigha ide pritom o spodnú hranicu odhadu, konečný prínos má potenciál byť oveľa vyšší.

O 150 miliónov GBP vyššie príjmy by mohol mať vďaka svadbe aj módny priemysel, keďže ľudia radi kopírujú členov kráľovskej rodiny. Keď sa Meghan objaví v nejakom modeli na verejnosti, podobné kúsky idú na dračku. Napríklad jedny zelené šaty, ktoré mala na sebe minulý mesiaci, sa údajne vypredali v priebehu niekoľkých hodín.

ilustračné foto: TASR/AP

Obchodíky so suvenírmi by na svadbe mohli zarobiť 50 miliónov GBP z predaja pamätných mincí, obrázkov, hrnčekov a podobných drobností, povedal riaditeľ spoločnosti Brand Finance.

Podľa Haigha je pravdepodobné, že tento odhad vo výške 1,05 miliardy GBP je len kvapkou z očakávaného celkového prínosu svadby pre ekonomiku, keďže jej vplyv na hrubý domáci produkt (HDP) Spojeného kráľovstva sa odhaduje až na približne 2 bilióny GBP.

Navyše, je to len odhad a všetci prognostici sú často terčom posmechu. Kritici o nich tvrdia, že ich možno rozdeliť do dvoch skupín: na tých, čo nevedia a tých, ktorí nevedia, že nevedia.

Ale britské obchody so suvenírmi – a iné obchody – sa určite môžu tešiť na cinkanie pokladníc.

Zvýšenie príjmov o 1,05 miliardy GBP je pritom nad rámec 1,8 miliardy GBP, ktoré podľa Brand Finance každoročne prinesie popularita kráľovskej rodiny.

Haigh na záver upozornil, že počas svadby princa Williama a Kate Middletonovej v roku 2011 bol v krajine vyhlásený štátny sviatok. A to viedlo k zníženiu výkonu britskej ekonomiky o približne 1 miliardu libier. Tento rok žiadny sviatok nebude. Svadba však pripadá na sobotu, takže na HDP by nemala mať žiadny negatívny vplyv.

Priaznivci Harryho a Meghan si museli privstať 

Priaznivci britskej monarchie v Spojených štátoch si des museli privstať, aby mohli sledovať svadbu americkej herečky Meghan Markleovej a britského princa Harryho z Windsoru. Informuje agentúra DPA.

Lievance, šampanské a šálka čaju bude na raňajkovom menu pre mnohých Newyorčanov, ktorí si nastavili budíky na oslavu dlhoočakávanej kráľovskej svadby. Hotely, bary a kaviarne mali na programe špeciálne raňajkové akcie s britskými jedlami a živým prenosom ceremónie.

V múzeu Madame Tussauds na Time Square boli čestnými hosťami samotní Harry a Meghan, avšak v ich voskovej podobe, píše DPA.

V oslavách pokračujú aj v priebehu dňa – pre tých, ktorí neboli ochotní vstávať na slávnostnú ceremóniu v nočných hodinách. Anglické puby okrem rôznych akcií vysielajú živý prenos z Británie počas celého dňa.

Špeciálne podujatia naplánovali aj v Kanade, najmä v Toronte, kde Meghan Markleová žila a pracovala ako herečka niekoľko rokov.

Svadbu Harryho brata Williama s Kate Midlletonovou v roku 2011 sledovalo zhruba 23 miliónov Američanov. Predpokladá sa, že počet divákov v prípade Harryho a Meghan bude oveľa vyšší, píše DPA.

Black Friday, New York/foto: Karin Tomečková

Svadobný program do detailov 

Britský denník The Sun zverejnil podrobný harmonogram kráľovskej svadby:

7.00 h SELČ – uzatvoria väčšinu ciest vo Windsore; niektoré cesty uzavreli už v piatok

10.30 h – 12.00 h SELČ – vo Windsorskom zámku sa začne schádzať verejnosť a pozvaní hostia

12.20 h – 12.59 h SELČ – príchod členov kráľovskej rodiny

13.00 h SELČ – začne sa hodinový svadobný obrad Harryho a Meghan v Kaplnke sv. Juraja

14.05 h SELČ – novomanželia sa vydajú na kočový sprievod ulicami Windsoru, po ktorom bude nasledovať slávnostný obed (do 16.30 SELČ)

18.00 h – kráľovská svadobná recepcia, na ktorej sa zúčastní zhruba 200 najbližších priateľov a rodinných príslušníkov Harryho a Meghan.

Celkovo je na svadbu pozvaných 600 hostí vrátane členov kráľovskej rodiny a slávnych priateľov Harryho a Meghan, údajne príde i spevák Elton John. Medzi pozvanými je takisto niekoľko hercov – kolegov Markleovej z amerického televízneho seriálu Kravaťáci z prostredia fiktívnej právnickej firmy.

Niektorí nadšenci táborili už v predvečer kráľovskej svadby pod holým nebom, aby si zaistili ten najlepší výhľad na pár, keď sa bude v sobotu viezť v koči cez mesto Windsor.

Prehľad svadobných odevov nevesty a ženícha na kráľovských svadbách 

Svadba Monackého kiežaťa a herečky Grace/foto: Dalito.sk

Krásne šaty nevesty sa tešia všeobecnému záujmu svadobných hostí. Väčšinou biele alebo svetlé róby s vlečkami bývajú doplnené závojmi. Známi módni návrhári na ne spotrebujú desiatky metrov vzácneho saténu, hodvábu a čipiek. TASR prináša prehľad svadobných odevov nevesty a ženícha na európskych kráľovských svadbách v 21. storočí.

– Svadba nórskeho korunného princa Haakona a Mette-Marit Tjessem Höibyovej sa konala 25. augusta 2001 v Osle. Róba nevesty bola jednoduchá, no vlečka neuveriteľne dlhá. Jej šaty pochádzali z dielne módneho domu Ove Harder Finseth.

Kráľovský palác v Oslo/foto: Dalito.sk

– Argentínčanka Máxima Zorreguietová mala 2. februára 2002 na svojej svadbe s vtedy holandským korunným princom Willemom-Alexandrom jednoduché biele šaty s dlhými rukávmi, navrhnuté francúzskym módnym dizajnérom Valentinom. Toaleta zakončená dlhou a širokou vlečkou pôsobila veľmi žensky a zdôrazňovala pás. Skvostné šaty dopĺňal vyšívaný závoj a drahocenná tiara, dar od budúcej svokry, holandskej kráľovnej Beatrix I. Ženích sa na obrad dostavil v tmavomodrej slávnostnej uniforme holandského námorného kapitána.
Od 30. apríla 2013 sú holandským kráľovským manželským párom po abdikácii ženíchovej matky, kráľovnej Beatrix I.

– V Kodani sa 14. mája 2004 uskutočnil sobáš dánskeho korunného princa Frederika s Austrálčankou Mary Elizabeth Donaldsonovou. Svadobnú róbu nevesty vo farbe bielej perleti navrhol dánsky módny návrhár Uffe Frank. Šaty mali šesťmetrovú vlečku a šili ich na zámku Amalienborg, oficiálnom sídle dánskej kráľovskej rodiny. Do šiat bola vpracovaná storočná čipka z írskeho ženského kláštora Connaught. Závoj nevesty pochádzal takisto odtiaľ a ako prvá ho mala na svojej svadbe v roku 1905 vtedajšia švédska korunná princezná Margaret.

Dánska kráľovná Margaréta a jej manžel princ Henrik v Aarhuse z 23. júna 2017/ FOTO TASR /AP

Španielsky korunný princ Felipe sa oženil 22. mája 2004. Jeho manželkou sa stala Španielka neurodzeného pôvodu, televízna moderátorka Letizia Ortizová Rocasolanová. Princ Felipe oblečený v uniforme kráľovskej armády vkročil do katedrály s matkou, kráľovnou Sofíou. Nevestu a budúcu princeznú z Astúrie Letiziu v svadobných šatách z bieleho hodvábu priviedol k oltáru jej otec Jésus Ortiz. Svadobné šaty si vybrala z dielne Manuela Perdegaza.
Od 19. júna 2014 po abdikácii jeho otca kráľa Juana Carlosa tvoria španielsky kráľovský pár.

Pápež Benedikt XVI. pózuje s členmi španielskej kráľovskej rodiny v paláci Zarzuela v Madride 19. augusta 2011. Na snímke zľava princezná Latizia, španielsky korunný princ Felipe, jeho dcéry Leonor a Sofia, španielsky kráľ Juan Carlos, pápež Benedikt XVI., kráľovná Sofia, princezné Victoria Federica, Elena a princ Froilan. FOTO TASR/AP

– Britský následník trónu princ Charles sa 9. apríla 2005 na radnici vo Windsore zosobášil s Camillou Parkerovou-Bowlesovou. Camilla mala na radnici oblečené biele šifónové šaty a na nich biely hodvábny kabát. Po občianskom svadobnom obrade sa prezliekla do svetlých, modrosivých šiat. Charles sa obliekol do fraku a nasledoval cirkevný obrad v kaplnke windsorského Kostola sv. Juraja.

– Počas sobáša švédskej korunnej princeznej Victorie s jej snúbencom Danielom Westlingom 19. júna 2010 v štokholmskej katedrále mala nevesta oblečené dlhé saténové svadobné šaty jemne krémovej farby s takmer päťmetrovou vlečkou od švédskeho návrhára Pära Engshedena. Šaty odhaľovali kúsok chrbta. Na hlave mala diadém, v ktorom sa vydávala 19. júna 1976 jej matka kráľovná Silvia.

Britský princ William a Kate Middletonová uzavreli manželstvo 29. apríla 2011 vo Westminsterskom opátstve v Londýne. Nevesta mala oblečené šaty viktoriánskeho strihu od návrhárky Sarah Burtonovej z módneho domu zosnulého návrhára Alexandra McQueena. Šaty ušité z hodvábu a saténu slonovinovej farby mali výstrih do tvaru písmena V a dlhé rukávy a plecia z priesvitnej, ručne vyrobenej luxusnej francúzskej čipky Chantilly. Plná sukňa šiat pripomínala otvárajúci sa kvet, zatiaľ čo živôtik a vlečka dlhá 2,7 metra boli ozdobené kvetinami vyrobenými z jemnej čipky. Ženích bol oblečený v jasno červenej uniforme Írskej gardy.

Britský princ William (vľavo) a Kate, vojvodkyňa z Cambridgeu odchádzajú so svojím novorodeným synom z nemocnice St. Mary v Londýne 23. apríla 2018. Manželka britského princa Williama, Catherine, porodila v pondelok syna, svoje tretie dieťa, v nemocnici v Londýne. Potomok je v poradí piatym v následníctve na trón. FOTO TASR/AP

Monacké knieža Albert II. sa 1. júla 2011 oženil s Charlene Lynette Wittstockovou. Bývalá olympijská reprezentantka v plávaní si vybrala róbu od známeho módneho návrhára Giorgia Armaniho. Na šatách sa nachádzalo štyridsaťtisíc krištáľov Swarovski a dvadsaťtisíc perleťových slzičiek. Okrem toho model dopĺňala jemná dlhá vlečka a dvadsaťmetrový biely závoj z hodvábnej sieťoviny.

Monacké knieža Albert II. a monacká kňažná Charlene s kniežacimí dvojičkami – princeznou Gabriellou a princom Jacquesom sa pozerajú z balkóna Monackého paláca počas osláv Národného dňa Monaka v Monte Carle 19. novembra 2017. FOTO TASR/AP

– Kráľovská svadba luxemburského následníka trónu princa Guillauma s belgickou grófkou Stephanie de Lannoy sa konala 20. októbra 2012. Civilný sobáš prebehol o deň skôr v kruhu rodiny. Nielen samotnú nevestu, ale aj mnoho urodzených hostí obliekol libanonský návrhár Elie Saab. Pre nevestu vytvoril model zo slonovinovej čipky, vyšívaný striebornými lístkami. Dôkazom remeselnej zručnosti krajčírov bola aj štvormetrová, do detailov prepracovaná vlečka.

Môže vás zaujať:

Boli sme na mieste, kde havarovala kňažná Grace. 14. septembra zomrela


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *