Stĺpčeky

Volám sa Lucia a som závislá

Všetci máme nejakú závislosť. Neverím, že existuje človek, ktorý nemá žiadnu. Tá moja najväčšia pracovná je od čitateľov, klientov a kolegov. A najmä od kolegov.

Minulý týždeň ma oslovil citát podnikateľa Michala Trubana, s ktorým pripravujeme rozhovor:

„Nato, aby čokoľvek uspelo, potrebujete ľudí. Čím ide o náročnejšiu vec, tým lepších ľudí potrebujete. Musíte mať ľudí, čo nie len chcú, ale to aj dokážu. Zároveň, keď sa nedarí, tak vydržia.“


Som vďačná za to, že mám presne takích kolegov. Že mi ostali práve takí kolegovia.

Po vzniku Dalito.sk, 14. septembra 2017, si túto obrovskú múdrosť uvedomujem stále viac. Áno, najťažšia práca je s ľuďmi. Kto nezažil, nepochopí. Najmä v čase, keď začínate podnikať a právom robíte množstvo chýb, bez ktorých nový projekt jednoducho nedáte.

Denne spoznávate rôzne reakcie ľudí, ktoré vás dokážu milo prekvapiť, ale aj nepríjemne zaskočiť a zraniť.  Všetky nové zistenia vás však posúvajú dopredu. Teda aspoň by mali, pokiaľ ste silný človek a viete sa s tým vyrovnať.

Od septembra som si na vlastnej koži vyskúšala niekoľko nových životných ponaučení. Učím sa radšej na chybách druhých, je to predsa menej bolestivé. Ale ďakujem  za každú jednu skúsenosť.

foto: Dalito.sk

PONAUČENIA:

 1. Čím skôr vyplatíte faktúru, tým si to ľudia menej vážia.
 2. Ak zvýšite odmeny nečakajte, že to ľudí naštartuje.
 3.  „Najmúdrejší“  sú takí, ktorí sa v živote o nič vlastné nepokúsili, ale presne vedia, čo majú robiť majitelia firiem, samozrejme bez toho, že do niečoho niekedy investovali čo i len cent.
 4. Ľudia vedia nasľubovať také veci, že keby z nich splnili iba tretinu, táto zemeguľa by sa začala právom točiť opačne. Neskutočné, čo dokážu nasľubovať a bez akejkoľvek hanby to nielen nesplniť bez vysvetlenia, ale sa ani neospravedlniť.
 5. Novinkou pre mňa je aj to, ako veľmi ľudia spohodlneli.  Dokážu byť takí leniví, že strácajú akúkoľvek vnútornú sebareflexiu.
 6. Najväčším mojim podnikateľským zistením je však to, že som vlastne šťastný človek, lebo pri mne ostali správni a na dnešnú dobu vzácni ľudia. Praví pracovití Daliťáci, ktorí cítia Dalito, chcú byť Dalito a uvedomujú, že úspech z neba nepadá a pre úspech aj veľa treba urobiť. Lebo nato, aby čokoľvek uspelo musíte veľa pracovať s rovnako naladenými ľuďmi. Čím ide o náročnejšiu vec, tým lepších a rozhľadených  ľudí potrebujete. Musíte mať ľudí, čo nielen chcú, ale to aj dokážu. Zároveň, keď sa nedarí, tak vydržia. A presne takí ostali súčasťou Dalito.sk. Nesmierne si ich vážim za to, že sú, za to, že chcú a ešte aj vedia. A neustále sa chcú zlepšovať. Mnohí z mojich kolegov riešia vážne zdravotné problémy, veď sme to chránené pracovisko a na poradách si zvykneme „reklamne“ zažartovať: „  Veď zdravý tu už nie je!“

Mám vzácnych kolegov na dnešnú dobu. Múdrych a rozhľadených ľudí s prežitým. Mám obrovské šťastie, že práve takí ostali, stále chcú a to, že píšu pre Dalito.sk, si veľmi vážia.


Ďakujem aj za to, že mi stále pripomínate, že aj ja mám nárok na chyby.

Takže OBROVSKÁ VĎAKA VÁM DALIŤÁCI! VĎAKA VÁM, ŽE STE, A ŽE V DNEŠNEJ DOBE EŠTE AJ CHCETE!

A ŽE AJ KEĎ SA NEDARILO NEZUTEKALI STE A TRÁPILI SME SA SPOLOČNE. VĎAKA VÁM!

Volám sa Lucia a som od vás závislá.

Môže vás zaujať:

Volám sa Adriana a som závisláKomentáre (6)
 1. Tomáš píše:

  Lucka „takých“ kolegov, inak super.

  1. dalito dalito píše:

   Ďakujem veľmi pekne, ale podľa mňa je to správne, ale je možné, že sa mýlim: Nominatív množného čísla ukazovacieho zámena takýto má podobu takíto s mäkkým i po k. V zámene takýto podobne ako pri zámenách akýsi, ktorýsi či akýkoľvek, ktorýkoľvek sa skloňuje prvá časť (taký-, aký-, ktorý-) podľa vzoru pekný a druhá časť (-to, -si, -koľvek) sa nemení. Píšeme pekný človek – pekní ľudia, taký človek – takí ľudia, takýto človek – takíto ľudia, akýsi človek – akísi ľudia a pod.

 2. Pavol píše:

  mozem vediet, aku ma Marcelka diagnozu? S jednou a jej liecbou mam osobnu skusenost, snad by som vedel pomoct…

  1. dalito dalito píše:

   Dobrý deň, ďakujeme pekne za záujem pomôcť, ale na toto naozaj nemáme oprávnenie. Ale na webe nájdete všetko. O jej výnimočnom ochorení bolo veľa popísané a aj nakrútené a odvysielané.

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *