Česká republika

Voľby v ČR jednoznačne vyhralo hnutie ANO Andreja Babiša

ČR: Hnutiu ANO by mohol na zostavenie vlády stačiť iba jeden koaličný partner

Praha 21. októbra (TASR) – Hnutiu ANO podnikateľa slovenského pôvodu Andreja Babiša by mohol stačiť na zostavenie novej českej vlády iba jeden koaličný partner. Naznačujú to predbežné volebné výsledky po sčítaní 90 percent volebných obvodov, uvádza webový spravodajský portál Novinky.cz.

ANO má predbežný zisk 30,5 percenta, čo znamená obsadenie 80 poslaneckých kresiel. Na to, aby Babiš získal pre svoju vládu väčšinovú podporu v 200-člennej Snemovni, by potreboval najmenej ďalších 20 hlasov.


Tie by teoreticky mohol dať dohromady s niekoľkými subjektmi. Sloboda a priama demokracia (SPD) podnikateľa česko-japonského pôvodu Tomia Okamuru by podľa priebežných výsledkov získala 25 mandátov, Občianska demokratická strana (ODS) 24 mandátov a Česká pirátska strana (Piráti) 22 mandátov.

Pomerne blízko je aj Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) so 16 mandátmi.
Podľa sobotňajšieho vyhlásenia českého ministra obrany za ANO Martina Stropnického by však SPD nebola pre Babišovo hnutie prijateľná. Volebný úspech SPD podľa Stropnického nie je šokom; šokom je iba politický obsah tejto strany – politika strachu, nenávisti, prílišných emócií a vízie vystúpenia z EÚ.

Niektoré strany však dali dopredu najavo, že s hnutím ANO do vlády nepôjdu. Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD), ktorá o možnej spolupráci hovorila a je prijateľná aj pre ANO, by musela vo volebných výsledkoch ešte výrazne posilniť; predbežne by do Snemovne zasadlo 15 jej poslancov. Volebná účasť podľa Českej televízie dosiahla 60 percent.

Predbežné výsledky pri sčítaní 99,57% hlasov:

ANO 29,71% , ODS 11,28% , Piráti 10,75% , SPD 10,67% ,  KSČM 7,79% ,  ČSSD 7,29% , KDU- ČSL 5,8% ,  TOP 09 5,25% ,  STAN 5,17%Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *