Stĺpčeky

Voľby zo zahraničia: Štefánik sa musí v hrobe obracať

Doktor Štrosmajer v slávnom českom seriáli Nemocnica na okraji mesta povedal: „Keby hlúposť nadnášala, tak sa tu budete znášať ako holubička.“

Spomenula som si na to pri čítaní komentárov na sociálnych sieťach pod článkom na aktuality.sk, ako sa  Slováci chystajú voliť z rôznych kútov sveta a hlavne prečo. Po vyjadrení ministersky vnútra SR Sakovej som túto osobu dokonca celkom zreteľne videla, ako sa nadnáša. Ale o nej neskôr, inokedy.

Zaujímal ma hlavne dôvod zahraničných Slovákov, prečo budú voliť. Patrím totiž medzi nich. Pozor! Dane platím na Slovensku!!! Touto cestou by som ich chcela všetkých pozdraviť s tým, že im veľmi držím palce a že presne viem, ako sa mimo domova cítia.


Nech už mali dôvod na odchod akýkoľvek, viem, ako je ťažké sa za hranicami presadiť bez kontaktov a známostí, na ktoré sa na Slovensku obraciame s úplnou samozrejmosťou. Presne viem, ako je to v zahraničí príšerne ťažké, presadiť sa len a len na základe svojej osobnosti a schopností. Bez akéhokoľvek priateľa, známeho, rodiny, ktorá by vám pomohla.

Ale to pochopia len tí, ktorí nabrali odvahu a to aj naozaj vyskúšali a zažili. To, ako je to vonku ďaleko ťažšie, ako doma. Také, ako si to nikto, kto to neskúsil nevie ani predstaviť. Práve preto to nie sú zbabelci, ktorí  zutekali, práve preto sú to ďaleko odvážnejší a silnejší ľudia, ako si niektorí „tiež voliči“, ktorí voči zahraničným Slovákom šíria nenávisť, vedia vôbec predstaviť.  

Čítať niektoré komentáre pod článkom, prečo zahraniční Slováci chcú voliť, je hrôza. Primitívnosť až desí, vrátane ministerky, akí ľudia majú volebné právo, či dokonca za voľby priamo zodpovednosť. Presne to volebné právo, ktoré majú aj zahraniční Slováci. Vďaka za každého jedného, ktorému nie je jedno prehnitosť, skazenosť, skorumpovanosť a hrubosť slovenskej politiky, ktorá by sa mala ako odstrašujúci príklad devastácie budúcnosti detí vyučovať už na prvom stupni základných škôl.  

Jeden príklad z mnohých:

„Marek: Keď budú platiť dane tu, nech sa starajú do vecí tu….ak zdrhli, nech stiahnu chvosty a čušia… Žiť inde a starať sa do vecí tu, kybicovať spoza búčka ja také progresívne. Našťastie to vyzerá tak, že táto 5g fetácka banda sa do parlamentu nedostane“

Je úplne jedno, koho budem voliť. Viem, že budem voliť tak, aby sa aj moja dcéra s rodinou s radosťou raz vrátila domov. Rada by sa vrátila, raz, keď to aj na Slovensku bude fungovať ako tam, kde žije. Podľa jasných pravidiel, hodnôt a morálky. Nie, nemá sa tam ľahšie, naopak, by ste ostali šokovaní aké to je tam pre cudzincov a mladých ťažké. Žije však v spoločnosti, kde nemusia ani vianočné stromčeky zamykať za pletivo, aby ich niekto neukradol. A to je naozaj vysoká latka morálky spoločnosti. Viete si to predstaviť na Slovensku? Lebo aj túto morálku spoločnosti tam určujú politici. Ryba predsa smrdí od hlavy a u nás je tá ryba už taká rozložená, že z nej až napína. Jednoducho, jedna Sviňa.


Keď čítate tie komentáre, až to bolí, kto všetko má na Slovensku volebné právo. Potom sa ani nečudujem, že to u nás vyzerá tak, ako to vyzerá. Aj ja žijem v zahraničí, na voľby prídem ale osobne, vždy a za každých okolností chodím už viac ako 31 rokov. Okrem toho, že už viac ako 31 rokov idú moje dane aj na takých jednoduchších ako Marek. Plus všetky solidárne odvody a poplatky.  Som totiž taká schopná, že dokážem žiť v troch krajinách naraz a dane platiť na Slovensku. Zatiaľ tú chuť ešte mám. Ale priznám sa, výrazne mi dochádza. Na tie dane.

Ale dobre, tak som solidárna aj k tým jednoduchým, ktorí možno za to ani nemôžu. Skladám sa im aj na dôchodky, aj lekára, aj cesty…. tie komentáre mi ale berú akúkoľvek nádej.

Milí divní spoluobčania. Snáď raz pochopíte, že to, ako zle žijete, je len a len vaša vina. Nikoho iného. A žijete len tak ako si zaslúžite, na viac asi nemáte. Bohužiaľ s vami musí aj zvyšná slovenská spoločnosť, je mi ľúto tých rozhľadených. To je totiž demokracia. Bohužiaľ, pretože umožňuje voliť vlastne každému.  

Milí kecálkovia na sieťach, to vám naozaj neprekáža, že živoríte v rozkradnutom mafiánskom štáte, kde sa aj 30 rokov po Nežnej revolúcii vraždia ľudia na objednávku ako divá lesná zver? Len tak, rovno do čela, či hrude alebo len tak, sotením pod vlak? To vám naozaj stačia vlaky zadarmo a červené karafiáty? To vám vážne neprekáža, že u nás v nemocniciach úplne zbytočne zomierajú ľudia len pre to, že museli ísť do slovenskej nemocnice, inak by inde prežili?!

Vždy keď vidím takú primitívnu reakciu ako napísal Marek, vždy si ho predstavím, ako patrí medzi takých, čo sa búchajú do hrude „JA som Slovák, kto je viac“ a skláňajú sa pred mohylou Štefánika, ktorý väčšinu produktívneho života prežil mimo Slovenska v zahraničí, odkiaľ pre Slovensko urobil viac, ako ktorýkoľvek kecálek v slovenskej krčme, dnes tiež voliči aj na sociálnych sieťach, spolu s ministerkou Sakovou.

Pritom práve Štefánik chcel to dobré a správne, čo zažil na vlastnej koži v zahraničí, rovnako ako zahraniční Slováci, priniesť domov na Slovensko. Na to Slovensko, ktoré už dnes aj susedné Česko so svojimi problémami dáva ako príklad toho, ako by nemalo dopadnúť.

Osud, Boh, nech už je to ktokoľvek, pomáhaj nám, aby sa to na Slovensku konečne zmenilo. Aby sme o hodnotách v Škandinávii len nepísali a nerozprávali, ale sa k nim aspoň ako tak priblížili.  Zaslúžia si to nielen zahraniční Slováci, ale  všetci normálni ľudia aj ich deti. A zaslúži si to aj váš a náš Milan Rastislav Štefánik. Ten sa chudák musí, nielen pre komentáre o zahraničných Slovákoch, v hrobe obracať.


Jeho odkazu dala riadny pľuvanec ministerka vnútra Saková za SMER-SD. Spomenula som si pritom na promóciu mojej dcéry na rešpektovanej svetovej zahraničnej univerzite, kde prezident a rektor vyzval študentov, aby sa hneď rozpŕchli do sveta, šírili dobré meno univerzity a ich štátu a hlavne, hlavne získavali skúsenosti a potom sa vrátili domov, aby ich mohli v domovskej krajine zúžitkovať. Našťastie ho dcéra poslúchla. A Slovensko to nie je. Pôvodne som chcela na ten pľuvanec Sakovej reagovať okamžite, ale to čo predviedla na nahrávke je pre mňa osobne také šokujúce a nebezpečné, že sa na to najprv musím vyspať. Až potom napísať, inak by ma asi okamžite zatkli v rámci cezhraničnej spolupráce.

Milí zahraniční Slováci, držím Vám v ďalekom svete nesmierne palce. Spoznávajte, skúšajte, a hlavne, hlavne porovnávajte, aby ste to správne, čo vo svete funguje vedeli raz slobodne priniesť na Slovensko domov a ponúknuť tým, ktorí doma nemajú ani šajnu o tom, ako vlastne smutne na Slovensku žijú.

O jednom, ktorý sa už na Slovensko nechce vrátiť som už písala. Ako veľmi som mu rozumela, ako veľmi, pretože ani ja som si nemohla vybrať kde sa narodím. Môžem však urobiť maximum pre to, ako budem žiť.Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *