… vráti sa to a už to nikto nikdy nenapraví, aj v hokeji

Dalito.sk/Generálny manažér slovenskej hokejovej reprezentácie a prezident SZĽH Miroslav Šatan/foto: TASR – Jaroslav Novák
DALITO -

Autor blogu je asistent hokejového trénera a nadšenec športu Tomáš Karaba.

Morálka a slušnosť?

Písal sa 6. január 2019, kedy uzrel svetlo sveta status dvoch mladých hokejistov o ,,zvláštnych,, praktikách v Slovenskom hokejovom výbere do 20 rokov. Popísalo a udialo sa všeličo, no najviac asi rezonuje táto časť:

Hrmot, aký vznikol v slovenskom hokeji po tejto kauze, sa po čase stratil. Zväz po dôslednej komunikácii v spoločnom stanovisku, podpísanom členmi výkonného výboru a viacerými trénermi, kritizoval Fafráka s Pospíšlom za spôsob, akým sa postavili proti trénerovi i jeho rozhodnutiam.

Zámerne je zvýraznené slovo dôsledná komunikácia.  Ako dôsledne si veci riešia na SZĽH ?

V roku 2015, boli v Trnave políciou zadržaní predstavitelia tamojšieho hokejového klubu (Matej Š. Igor P. a v tom čase pracovník SZĽH Richard T.).

Aj človek so základnou znalosť práce na PC si vie pozrieť (ak ho to zaujíma) zloženie realizačného tímu slovenských mládežníckych výberov v kategórii muži a ženy. Slovenská reprezentácia žien, hlavný tréner Matej Š. Konzultant pre nižšie ženské výbery Matej Š.

 Je verejným tajomstvom, že úplatky v kategóriách kadeti, dorast či juniori sú bežná vec. No do dnes sa nič z toho nepreukázalo – nedokázalo. Takže to môže byť brané iba ako môj názor …. No v prípade pána Mateja Š. dôkazy sú. Bol odsúdený za zločin prijímania úplatku na trest odňatia slobody na 2 roky s podmienečným odložením na 2 roky.

Poškvrnená morálka

 Ako dôsledne sa vyberajú tréneri do výstavnej skrine nášho hokeja – reprezentačný tím, ak je tam hlavný tréner osoba s takýmto záznamom ? Ako dôveryhodne vyznejú slová predstaviteľov zväzu na čele s Miroslavom Šatanom, že chcú posunúť náš hokej vyššie, keď im na zväze pracuje osoba ako uvedený pán Š., so značne poškvrnenou morálnou minulosťou.

Určite po trénerskej a metodickej stránky má svoje kvality. No samotný šport má aj morálnu stránku, teda mal by a aj vyjadrenia Miroslava Šatana po prevalení kauzy ,,Fafrák, boli :

„Výkonný výbor a reprezentační tréneri súhlasia s tým, aby sme aj naďalej vychovávali sebavedomých hokejistov s vlastným názorom, ale aj so zodpovednosťou a úctou k starším ľuďom.” Šatan ďalej uviedol, že hráči si nemôžu dovoliť verejne kritizovať trénera na klubovej a ani reprezentačnej úrovni. Ako príklad uviedol kluby zámorskej NHL, ktoré takéto správanie sa svojich hokejistov netolerujú.

Na jednej strane sa netoleruje správanie hráčov, ale je morálne v poriadku, ak tréner zoberie úplatok, dostane trest a potom veselo pracuje ako reprezentačný tréner a konzultant? Znie to asi trocha ironicky si myslím.

Ako motivačne, smerom k tej spomenutej výchove toto vyznie pre tých rodičov, čo nemajú trénerovi zasahovať do výberu skladby mužstva, s čím súhlasím, ak ryba smrdí od hlavy ….? 

Ako motivačne to vyzerá pre slušných trénerov malých detí v prípravke, ktorí častokrát trénujú deti po práci na úkor voľna s rodinami, manželkami …. sú bez trestného záznamu, robia svoju ,,prácu“ morálne, so srdcom a chcú úprimne deťom vštepiť základné morálne vlastnosti – bojovnosť, snahu, zmysel pre fair play, slušnosť, že len poctivým tréningom môžeš niečo dosiahnuť …. a potom vidíme takýto výsmech morálke a základným slušným ľudským hodnotám … ?

Čo sa ešte tají?

Ak sa bežný človek vie dostať k takémuto podozreniu na internetovej stránke zväzu, otázka sa vždy potom zmení a čo sa ešte tají ? Akí slušní ľudia na tom zväze a v tom športe pracujú? Chcem dať dieťa do takéhoto prostredia ? Na tento šport?

Povedzme si úprimne, kde (v ktorej vekovej kategórii) skončí veľké percento nádejných talentovaných hokejistov s hokejom? Odpoveď ? Dorast, Kadeti, Juniori.

A dajme si ruku na srdce, spýtal sa niekto z kompetentných, týchto detí prečo skončili ? Ale reálny dôvod ? Aby neboli umlčaní štatútom ? Aby povedali od pľúc konečne pravdu?

Odložiť egá NHL

Áno sú aj také deti, ktoré skončia, pre už vyhasnutý záujem, slabšiu výkonnosť a iné objektívne príčiny. Ak by bolo u nás všetko fér, nebol by dôvod na to, aby sa rodičia tak angažovali v športe (hokej), prečo ich dieťa nehrá, tak ho vezmem do Čiech, švédska ….

Netvárme sa, že len človek, ktorý v športe dosiahol úspechy má právo názoru a ten je najsprávnejší. Je to rovnaká osoba z mäsa a kostí, ako tí, čo tie úspechy také nemali ….

Bolo by načase odložiť vlastné egá, ktoré sú niekedy mega veľké, dajme dolu povestné ružové okuliare a začnime pracovať, tak ako sa má, ako sme boli vychovaní našimi rodičmi. Slušne a s pokorou.

 Aby sa nikto neurazil. Toto nie je kritika konkrétnej osoby, ide tu skôr o to, naozaj sa rozumne pozastaviť nad tým čo robíme, pre koho robíme a načo to robíme….

Druhá šanca

Nevravím, že ak sa človek popáli, že si nezaslúži druhú šancu. Otázka je, či je morálne vhodné, dať tú šancu hneď na tom najvyššom možnom mieste? Či neexistuje s pomedzi toľkých trénerov, niekto vhodnejší na túto pozíciu, kto by nepôsobil smutne ironicky, či výsmešne, nepodnecoval takýto blog, či podozrenie z korupčného a nemorálneho správania

Ak teda chceme niečo zmeniť k lepšiemu, je potrebné začať tam, kde sa to celé začína a čo určuje smerovanie danej spoločnosti, organizácie či klubu… Lebo dnes už sa vie pokaziť všetko, charakter, morálku, meno aj reputáciu, o dôveryhodnosti ani hovoriť netreba.

Len sa potom všetko ťažko napráva a obhajuje pred verejnosťou, ktorá nemusí mať právo riadiť samotnú organizáciu, ale má právo poukázať na chyby, žiadať ich vysvetlenie, zamedzenie a odstránenie.

Nakoľko do týchto klubov odovzdajú to najcennejšie čo môžu, svoje dieťa. Veria danému športu a ľuďom čo ho riadia, že to myslia dobre s ich deťmi.

A v poslednom znení, bez tých rodičov, čo dajú v slepej viere dieťa na hokej či iný šport, by samotný šport ani neexistoval … Bývalí hráči by nepracovali ako tréneri, či v iných funkciách.

Je lepšie najskôr sa zapotiť a zabrať, urobiť silný a morálne čistý základ, vybudovať niečo čo funguje, ako si myslieť, že niekto nový príde, povie pekné slová, problémy vzniknuté z nemorálnych praktík z minulosti sa zmetú zo stola a očakávať, že všetko bude fajn … Vráti sa to a už to nikto nikdy nenapraví.

Redakcia Dalito.sk požiadala o reakciu aj Slovenský zväz ľadového hokeja. Uvádzame ho v plnom znení.

„Na základe zákona o športe musí mať každý registrovaný športový odborník čistý výpis z registra trestov. Pán Matej Š. svoj čistý výpis z registra trestov predložil, a teda nič nebránilo tomu, aby mohol vykonávať činnosť športového odborníka. Súčasné vedenie však o minulosti Mateja Š. vie a aktuálne sa obsadením trénerského tímu ženskej reprezentácie aktívne zaoberá. O prípadných zmenách budeme verejnosť informovať,“ Peter Jánošík Media & PR SZĽH.