Česká republika

Všetky české a slovenské „Žaboobce“ sa stretávajú dodnes

Obyvatelia obce Žabokreky v okrese Martin sa už 16 rokov zúčastňujú na stretnutiach slovenských a českých obcí, ktoré majú v názve niečo spoločné so žabami.

Autorom myšlienky bol podľa starostky obce Zuzany Valockej Čech Roman Kliment z obce Nové Sedlo, časť Žabokliky.

„Bol veľký recesista. Začal hľadať, pred 16 rokmi to až také jednoduché nebolo, lebo internet neposkytoval toľko informácií ako v súčasnosti. Ale bol úspešný. Našiel v Čechách všetky obce, ktoré majú v názve niečo spoločné so žabami. A niekto z Čechov, myslím si, že zo Žabovřesk, navrhol pridať aj bratov Slovákov. Oslovili Žabokreky aj Žabokreky nad Nitrou. Pred dvomi rokmi sa k nám dokonca pridali aj Poliaci,“ zaspomínala si starostka.


„Myšlienka je stále živá, dokonca po poslednom stretnutí v roku 2018 u nás v Žabokrekoch by som povedala, že živšia ako kedykoľvek predtým. Malo neuveriteľne fantastickú atmosféru plnú priateľstva. Tento rok v Žabokrekoch bol plný mládeže. Pridala sa spontánne sama. Jednoducho chce prísť, stretnúť sa, porozprávať sa, zasúťažiť si. Vie, že každoročné stretnutie, ktoré sa organizuje v niektorej zo siedmich ‘žabo-obcí’, je niečím inovatívne,“ povedala Valocká.

Slovenská obec Žabokreky/foto: FB Obec Žabokreky

Spojila aj povodeň

Zdôraznila, že popri recesii je druhým rozmerom stretnutí skutočný prejav priateľstva.

„Zažili sme to v roku 2010 pri povodni. Bolo veľmi príjemné odpovedať na otázky našich partnerov v Česku, či nepotrebujeme finančnú pomoc, ako nás povodeň zasiahla, čo sa stalo, či by nebola vhodná zbierka, či máme niekoho, kto utrpel veľmi vážne škody na zdraví alebo na majetku, a či majú ako pomôcť. Pre mňa to bol balzam na dušu,“ uviedla starostka Žabokriek.

Historický je podľa nej daná spolupráca so Žabokrekmi nad Nitrou.

„Pri písaní monografií sme zistili, že v Žabokrekoch nad Nitrou, ktoré sú o 20 rokov mladšie, sú potomkovia našich obyvateľov. Zrejme to boli ľudia, ktorí išli smerom na juh, a našli nové miesto pre život. Rodinne sme doteraz poprepájaní. Určite ide o viac ako len recesistické stretnutia, a partnerstvo neustále rozvíjame,“ dodala Valocká.


Vtipy

Podobné názvy obcí sú aj zdrojom vtipných zámen.

„K zámene obcí Žabokreky a Žabokreky nad Nitrou dochádza pravidelne. Aj preto, že ktokoľvek hľadá Žabokreky nad Nitrou a zadá si na internete Žabokreky, prvá sa zobrazí naša webstránka. Prvá dostanem informáciu o tom, že chcú napríklad preložiť výhybku. Napriek tomu, že v našich Žabokrekoch žiadna železnica nie je. A verte, že si recesisticky dokážem nielen zo železníc, ale aj z plynárov robiť žarty, lebo mi iné neostáva,“ uzavrela starostka Žabokriek.

Najbližšie sa obce stretnú 24 – 25. august 2019 na  už 17.ročníku „Žabo-obcí“ – medzinárodné stretnutie obcí s koreňom „žab“ v názve. Tohtoročná dvojdňová akcia plná dobrej hudby, zábavy a návštevy priateľov sa tohto roku koná českých Žabovřeskoch.

DZURJANIN: „Navštívil som každú obec, odfotil každý kostol.“

 Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *