Správy

VšZP medzi najlepšími EÚ v elektronickej komunikácii

Slovensko je v súčasnosti jednou z 9 krajín Európskej únie (EÚ), ktoré sú schopné vymieňať si elektronicky údaje o migrujúcich osobách. Svoj podiel na tomto úspechu má aj Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), ktorá začiatkom októbra splnila náročné podmienky na vstup do celoeurópskeho informačného systému sociálneho zabezpečenia EESSI. Dalito.sk o tom informovala Zuzana Štukovská z referátu komunikácie VšZP. 

Postupne by sa malo do neho pripojiť okolo 10-tisíc inštitúcií, ktoré sa v európskom priestore agendou  sociálneho zabezpečenia zaoberajú.

Čo je EESSI 


EESSI je komunikačná platforma na elektronickú výmenu informácií  o poistencoch pohybujúcich sa v členských štátov Európskej únie a Európskeho hospodárskeho priestoru (Švajčiarsko, Nórsko, Lichtenštajnsko a Island). Výmena sa týka informácií, ktoré súvisia s nárokmi poistencov na prístup k zdravotnej starostlivosti, ale aj ich povinnosťami k inštitúciám v spomínaných štátoch.

Čo EESSI zmení

Minulosťou sa stanú doterajšie E-formuláre a ich preposielanie poštou medzi štátmi EÚ a Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP). Náročnú a zdĺhavú papierovú komunikáciu nahradili štandardizované elektronické dokumenty (SED). Ako prvé VšZP nasadila do EESSI najpoužívanejšie a najčastejšie požadované doklady na zabezpečenie nároku  poistenca na čerpanie zdravotnej starostlivosti počas jeho pobytu alebo bydliska v inom členskom štáte EÚ alebo EHP. Keďže v súčasnosti sú v celom rozsahu schopné komunikovať v EESSI len dva štáty – Malta a Estónsko, VšZP sa v rámci elektronickej výmeny informácií s partnerskými subjektmi zaradila medzi najlepšie pripravené inštitúcie svojho druhu v Európskej únii.

Čo EESSI prinesie poistencom

Elektronická výmena dát v porovnaní so súčasným stavom výrazne zjednoduší a urýchli získavanie informácií, ktoré sú potrebné na posúdenie a zabezpečenie nároku klientov na zdravotné poistenie a zdravotnú starostlivosť v členských štátoch EÚ a EHP. V praxi to znamená pružnejšie fungovanie systému a jeho lepšie prispôsobenie potrebám poistencov. Napríklad občan Slovenskej republiky pracujúci v Rakúsku, ktorý má nárok na plnú zdravotnú starostlivosť v obidvoch štátoch, musel doteraz na vybavenie tohto nároku na Slovensku čakať aj dva-tri týždne, kým si partnerské inštitúcie vymenili medzi sebou jeho doklady. Takéto prípady je VšZP po vstupe do EESSI už schopná vyriešiť za dva až tri dni.

Nebojte sa urológa, zachráni vám život
Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *