Šport

Výber mladých pre Hokejovú akadémiu sledoval skaut NHL i Miro Šatan

Pri Strednej športovej škole v Trenčíne, ktorej zriaďovateľom je Trenčiansky samosprávny kraj, od 1. septembra 2019 vznikne aj Hokejová akadémia. Pilotný projekt, ktorý má za úlohu vychovávať hokejistov ako komplexné osobnosti, je v rámci Slovenska novinkou. O tom, ktorí uchádzači sa stanú prvými oficiálnymi študentmi Hokejovej akadémie rozhodujú nielen učitelia, ale aj profesionálny skaut z NHL.

Pilotný projekt Hokejovej akadémie si pod patronát vzal Trenčiansky samosprávny kraj, a to podpisom Memoranda o spolupráci so Slovenským zväzom ľadového hokeja.

Prijímacie a talentové skúšky tak v týchto dňoch absolvovali nielen záujemcovia o štúdium na Strednej športovej škole v Trenčíne ako takej, ale aj historicky prví budúci študenti Hokejovej akadémie.


„Prijímacie skúšky na jednotlivé športy prebiehajú počas troch dní, absolvuje ich približne 150 žiakov, ktorí si podali prihlášky. Každý deň sa začína psychotestami, po nich nasledovali testy z oblasti športu, ktorý si daný uchádzač vybral vrátane všeobecnej telesnej prípravy,“ priblížil priebeh skúšok riaditeľ Strednej športovej školy v Trenčíne Jozef Pšenka.

Riaditeľ Strednej športovej školy v Trenčíne Jozef Pšenka/foto: TSK

Pre budúce možno hokejové hviezdy deň pokračoval až do neskorých popoludňajších hodín. Prví adepti na štúdium na Hokejovej akadémii museli absolvovať špeciálnu hokejovú prípravu i modelový zápas na ľadovej ploche.

Ich výkon sledovali aj riaditeľ HK Dukla Trenčín Róbert Švehla, generálny manažér slovenskej hokejovej reprezentácie Miroslav Šatan, európsky skaut hokejového klubu Montreal Canadiens Michal Krúpa či iniciátor myšlienky Hokejovej akadémie Richard Pavlikovský.

Talentovky sledovali aj riaditeľ HK Dukla Trenčín Róbert Švehla, generálny manažér slovenskej hokejovej reprezentácie Miroslav Šatan, európsky skaut hokejového klubu Montreal Canadiens Michal Krúpa a iniciátor myšlienky Hokejovej akadémie Richard Pavlikovský, zľava Miro Šatan, Dušan Benický a Branislav Varga/foto: TSK

„Mňa osobne veľmi teší, že sa nám pri hodnotení uchádzačov o štúdium na Hokejovej akadémii podarilo v úvodzovkách spojiť tri svety, a to svet zámorskej NHL, svet slovenského hokeja a svet klubového hokeja. Každý z nich je zastúpený skutočnými profesionálmi, ktorí garantujú, že do Hokejovej akadémie budú transparentne vybratí tí najvhodnejší adepti,“ povedal Richard Pavlikovský.

Myšlienku Hokejovej akadémie, ktorej úlohou bude nielen pripraviť profesionálneho hokejistu, ale i komplexnú vzdelanú osobnosť schvaľuje aj Miroslav Šatan.

„Hokejové akadémie nie sú vo svete novinkou, stačí sa inšpirovať severskými krajinami. Verím, že táto v Trenčianskom kraji môže ísť príkladom. Myslím, že práve systém hokejových akadémií môže pomôcť komplexne vychovávať hráčov ľadového hokeja, ktorým bude navyše poskytnuté adekvátne a kvalitné vzdelanie,“ uviedol Miroslav Šatan.


Pilotný projekt vníma pozitívne aj európsky hľadač talentov pre NHL Michal Krúpa.

„Ide o novú vec, na ktorú ľudia nie sú síce zvyknutí, ale myslím, že je potrebné vydržať a ukázať, že to má význam. Aj preto chcem svojimi skúsenosťami pomôcť pri výbere správnych študentov pre Hokejovú akadémiu,“ objasnil skaut Michal Krúpa.

Talentové skúšky do pilotného projektu Hokejovej akadémie/foto: TSK

Ako dopadli prijímacie a talentové skúšky bude známe v najbližších dňoch. Podľa vedenia Strednej športovej školy v Trenčíne ich uchádzači nájdu pod kódovým označením vyvesené v priestoroch školy a na jej webovom sídle od pondelka 15. apríla 2019. Listovou formou ich škola pošle adeptom priamo domov.

Projekt za 6 mil. eur pre prvých 15 hokejistovKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *