Stĺpčeky

Vyhlasujem pátranie po spolupatričnosti

Spolupatričnosť je niečo úžasné. A výnimočné. A na Slovensku bohužiaľ také zriedkavé. Neviem, v čom a kde sme urobili chybu, ale niečo ako prajnosť a súdržnosť sa dnes u nás nenosí. Na Slovensku stále platí, že keď mne skapala koza, tak NECH susedovi dve, alebo keď nie JA, tak nedoprajem ani Tebe. Aj preto sme veľmi smutná krajina.

Hovorí sa, že dostávaš to, čo dávaš. Vraj to, čo vyžarujeme, to k sebe aj priťahujeme. Nechcem sa chváliť, ale ja dostávam veľa. A som priam magnet na dobro a prajnosť vo svojom okolí.  Za každých okolností stojí pri mne rodina, priatelia, ale aj ľudia, s ktorými prichádzam do styku len pracovne. Príkladov by som mala niekoľko, ale upriamim sa na portál, ktorý práve čítate.

Zhruba pred troma týždňami napísala o mne stĺpček šéfredaktorka Dalito, Lucia Tomečková. V istých súvislostiach, celkom vtipných, vyhlásila zbierku na hokejový klub v Trnave. Vedela, že sa trápim s nedostatkom financií, napokon ako každý, kto dnes pôsobí v športe.


A čuduj sa svete, niekoľko mojich priateľov naozaj peniaze na účet nášho klubu poslalo. Veľmi milo ma to prekvapilo, lebo som si myslela, že to zoberú ako recesiu. Všetkým úprimne ďakujem. Takúto podporu zároveň cítim ako obrovský záväzok. Príde čas a možnosť na revanš. Určite nezaváham.

DALITO sa stáva životným štýlom  pre nás, čo chceme zmeniť veci okolo seba. Ale vždy v súvislostiach. Ďakujem, že sem môžem písať, že sa tu môžem prezentovať a že sú tu čitatelia, ktorí čítajú s porozumením a pochopením.

Spolupatričnosť našej spoločnosti chýba. Ak nie je falošná, môže dokázať veľké veci. Môže pomáhať, motivovať, chrániť a hnať dopredu. Slovensko ju potrebuje ako soľ. Bez nej sa totiž nedá nič budovať. Náklad, ktorý máme na pleciach je príliš ťažký pre jednotlivca. SPOLU toho môžeme odniesť a uniesť oveľa viac.

Ale vrátim sa ja pekne na zem, lebo začínam byť patetická: hľadá sa Spolupatričnosť. Nemá na sebe nič a nikto ju dávno na Slovensku nevidel. Ak sa nám ju nepodarí dopratať do nášho života,  prevalcuje nás  Závisť, Komplexy a Povrchnosť.

Na spolupatričnosť zabudnime pri politike. Pri veciach verejných musíme mať vyššie nároky. Žiadajme tvrdú prácu a riešenia pre nedokonalé systémy v školstve, zdravotníctve a kultúre. Tu buďme nekompromisní a ostražití. V tomto prípade musia ísť priateľstvá a náklonnosti bokom.

P.S. Zoznam kandidátov na prezidenta začína byť zábavný. Spolupatrične sa ešte pobavíme. Aj keď voľba hlavy štátu nemá byť Vtipnejší vyhráva…


Môže vás zaujať:

Uznanie už nestačí. Žime život v súvislostiachKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *