Stĺpčeky

Vykúpili sme rúška pre koronavírus. Vážení, ľudia zomierajú pre chrípku!

Tak sme vykúpili ochranné rúška.  Však čo keď niekto transportuje koronavírus. Číňania prosia o pomoc, o rúška aj respirátory práve v ohnisku nákazy. Chýbajú v nemocniciach aj v domácnostiach. V krajine, kde je epicentrum epidémie. A keďže chýbajú, nevedia epidémiu eliminovať pred svetom tak, akoby mali. Volajú a prosia o pomoc celý svet, lebo rúška z grepových šupiek nepomáhajú.

Čo sa to s nami deje? Úpenlivo vykupujeme to, čo nepotrebujeme a inde bez toho zomierajú ľudia. A ešte aj vlastných občanov, ktorí sa chcú vrátiť domov posielame cez sociálne svete kade ľahšie, nech si ostanú tam, „keď sa im doma nepáčilo“. Hrôza to čítať.

Ďaleko príjemnejšie sú pre mňa správy napríklad z českého Třebíča. Mesto vypočulo prosby čínskeho partnerského mesta a do I-čchang zasielajú humanitárnu pomoc, do ktorej sa zapojili obyvatelia mesta. Nosia všetko, od rúšok, cez rukavice. Nie peniaze, lebo tie Číňanom nepomôžu, ale zdravotnícky materiál, ktorý v panike vykúpili. Do zbierky sa zapojila celá krajina.


Neviem si ani predstaviť, čo prežíva zdravotnícky personál a ľudia v čínskych postihnutých oblastiach. Ale doma môžeme aspoň dokázať, že sme stále ľuďmi.

Odborníci už týždne upozorňujú, že koronavírus je menej infekčný v našich podmienkach ako SARS či iné nákazy, ktoré sme zažili aj v našich podmienkach. Že na rozdiel, napríklad od bežnej chrípky, koronavírus  je násobne menej schopný šírenia ako klasická chrípka, pri ktorej jeden pacient môže nakaziť kvapôčkovou infekciou aj 16 ľudí. Českí hygienici uviedli, že koronavírus maximálne 3-5 ľudí.  A že na prenos potrebuje živú bunku, že sa neprenáša ako chrípka napríklad z nákupného vozíka či kľučky. Že by si niekto musel z Číny citujem, objednať balík hlienov, aby sa nakazil.

Svet sa zbláznil. Vykúpil rúška, ktoré dnes chýbajú tam, kde ich najviac potrebujú. Je mi to strašne ľúto a smiešne zároveň, najmä po posledných číslach Ministerstva zdravotníctva ČR, kde kým na koronavírus ešte nikto našťastie nezomrel, ale na chrípku iba za posledný týždeň 9 ľudí. V aktuálnej chrípkovej sezóne zatiaľ 23 ľudí. Medzi nimi aj dvojročné dieťatko. na Slovensku na chrípku Od začiatku chrípkovej sezóny 2019/2020 bolo na Slovensku hlásených 20 prípadov ťažkého akútneho respiračného ochorenia  SARI, z nich šesť chorých zomrelo. V oboch krajinách na koronavírus ani jeden.


Rúška sme napriek tomu vykúpili, aj keď už všetci vedia, že ich majú nosiť tí, ktorí by sa koronavírusom nakazili. Nie zdraví, tým by nepomohli.

Tak som sa zamyslela, keď sme už takí akože zodpovední, či by tie nakúpené rúška nemali nosiť práve tí, ktorí sú momentálne aspoň chorí na chrípku a egoisticky s ňou chodia napríklad do práce. Lebo však zamestnávateľ…

Lebo vážení, chrípka aj zabíja a rovnako zabíja aj na Slovensku. Nie koronavírus, ale obyčajná chrípka.


Celý svet čaká na lieky či vakcínu proti koronavírusu. Asi sa nebudem mýliť, že keby v týchto dňoch už bola vakcína proti koronavírusu, vykúpená by bola už aj ona. To nevadí, že nás tu kosí chrípka napriek tomu, že proti nej máme vakcínu, trendom je koronavírus. Nie je to tragikomické?  

Tak, keď už tie rúška doma máte a ochoreli ste na chrípku a tvrdíte, že vám zamestnávateľ nedovolí ju vyležať doma, buďte takí dobrí, aspoň to rúško používajte. Prečo? Jednoduché, lebo kvôli vášmu egoizmu môže veľmi jednoducho zomrieť človek. Preto.

Napríklad v  roku 2009-2010 sa na Slovensku diali veci. V tom čase veľa ľudí ochorelo na chrípku, čo problém ako taký nebol. Z tých ľudí čo ochoreli na chrípku sa 436 však dostalo na JISKY, lebo upadali do kómy, lebo prestávali dýchať a ostávali na respirátoroch. U všetkých potvrdili vírus chrípky, ktorý v tom čase cirkuloval. Novinári vtedy o nej písali ako o vtáčej, prasacej… Toto sa môže diať každý rok, ak do krajiny príde antigén, voči ktorému tu nie sme odolní a tak sa nevieme brániť. Vedecky je to úžasné, menej úžasné to bolo však v tom, že zo 436 hospitalizovaných ľudí 108 umrelo. Čo bola úmrtnosť populácie 25%. A vtedy sme rúška nevykúpili. Len, aby sa nezabudlo!Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *