Stĺpčeky

Výpredaje predvianočné, povianočné a tie ďalšie

Je prvý deň po vianočných sviatkoch. Po dlhom čase a novom nariadení vlády boli obchody zavreté takmer tri dni. Predavačky to potešilo, my ostatní sme zavreté nákupné centrá  prežili bez ujmy na zdraví.

Teda aspoň dúfam.

Je prvý deň po Vianociach a začínajú povianočné výpredaje.


Obchody praskali  vo švíkoch už v predvianočnom čase a po ňom si obchodníci opäť môžu mädliť ruky. Veď kto by nevyužil šancu kúpiť niečo zlacnené o 50, 70 či viac percent? Sklady sa vyprázdnia a pokladnice naplnia.

Nerada nakupujem, mám hrôzu z preplnených obchodov, preto   povianočnej nákupnej horúčke ťažko podľahnem. Ale voči najsilnejšej taktike obchodníkov – žonglovaniu s cenou −  imúnna nie som, i keď mám preštudované odborné články o psychológii oceňovania.  Kvalitný zimný kabát či topánky za zostatkovú cenu predsa potešia. No nekúp to, keď to predtým stálo 70 eur a po zľave len smiešnych 21! A tak, keď mi dcéra, lovkyňa značkových vecí vo výpredaji, zavolá z obchodného centra, či nechcem to a to, lebo je to v mega zľave, veľmi sa nebránim. Má veľmi dobrý vkus.

Za socializmu povianočné nákupné šialenstvo neexistovalo. Plánované hospodárstvo malo pevné ceny. Či ste prišli do obchodu s potravinami pred Vianocami alebo po nich, maslo aj vajcia stáli rovnako. Cena bola zreteľne vytlačená na obale. V predvianočných radoch sa stálo na mandarínky alebo banány. To bolo nákupné šialenstvo iného druhu. Bŕŕ.

Teraz máme trhové hospodárstvo s tovarom od výmyslu sveta a každodenne otvorenými obchodmi  aj do neskorých večerných hodín. K tomu povianočné a kadejaké iné výpredaje. Je to iný druh nakupovania ako za socializmu, no venujeme mu často viac času, než niekdajšiemu socialistickému čakaniu v rade. Veď kúpiť niečo výhodne nejde len tak.

A ešte k tým mandarínkam. 23. 12. večer som zistila, že nemáme maslo. Poprosila  som manžela, nech ide do obchodu a kúpi len to maslo, všetko ostatné je už nakúpené. Vrátil sa s tromi plnými taškami. Mali vraj vo veľkej zľave mandarínky, banány a ďalšie ovocie. Ktovie, aké rady by sa vytvorili pre zlacnené mandarínky v socializme…


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *